Podľa USA z veľmocí ako prvá skolabuje eurozóna, ale mali by sa báť o seba

Okazio PCBitmarkets

Spojené Štáty Americké boli pre Európskych politikov a centrálnych bankárov dlho veľkým vzorom. Ultimátna menová fantázia vo forme USA sa však v roku 2020 zmenila na nočnú moru. Ešte nedávno stabilná krajina padá pod tlakom ekonomickej a finančnej krízy a pandémie koronavirusu, zatiaľ čo eurozóna drží pokope a ECB pomáha krajinám, ktoré nezvládajú tlak recesie. A aj keď to u nás nie je dokonalé, sme ďaleko od problémov, ktorým dnes čelí Amerika.

Svedčí o tom aj najnovšie rozhodnutie Európskej Centrálnej Banky, ktorá bola nútená zareagovať na defláciu eura voči doláru a potvrdila tak stimulačný balíček vo výške 1,35 bilióna eur. Pokúsi sa tak vyriešiť problém s recesiou v eurozóne a príliš silným eurom. A aj keď znehodnocovanie eura nevnímame ako dobrý krok, v súčasnej situácii je to asi najmenšie zlo

Novú, uvoľnenejšiu, menovú politiku ECB sme bližšie rozobrali v tomto článku.

EÚ drží pokope – USA majú problémov vyše hlavy

Niektoré členské štáty eurozóny zvládajú pandémiu a s ňou spojenú recesiu lepšie, iné zas horšie a zopár ich je závislých na pomoci zo zahraničia. Vo svetle súčasnej krízy sa však americký model limitovanej moci na úrovni štátov javí ako ten horší. Problémy v USA sú ešte zvýraznené neustálym súperením politických strán. V čase, keď sa mali všetci spojiť, rozdelenie medzi demokratmi a republikánmi nikdy nebolo väčšie.

Silné centrálne riadenie, nemožnosť amerických štátov nabrať deficit a panická snaha o získanie lekárskych prístrojov, rúšok či ochranných odevov, zanechala americké štáty v prakticky vojnovom stave. Dražba o zásoby a techniku ktorú vyrábajú ich vlastné firmy neprospieva nikomu, iba daným firmám. Tie to však majú poistené lobbistami vo Washingtone.

“Posledné tri mesiace ukázali, že USA a nie eurozóne hrozí kolaps.”

Silná centrálna vláda vzdialená od problémov štátov ktoré riadi, je skvelá v pokojnom období, keď je výhodné ukazovať svoju silu vo zvyšku sveta. Takýto systém však nie je schopný efektívne riešiť problémy doma. Tu zas vyniká európsky model, v ktorom nikdy nedošlo k prílišnej centralizácii moci a členské štáty môžu rozhodovať o vlastnom osude.

Slovenská banka ponúka úver s najnižším úrokom v histórii! – Je bezpečné vziať si teraz hypotéku?

Zákaz bailoutov a obmedzená moc lokálnych vlád nedovoľuje americkým štátom efektívne pomôcť svojím ekonomikám

Averzia senátora Mitcha McConnella k štátnym bailoutom ukazuje, aký je v skutočnosti americký systém pokrivený. Solidarita je v USA vzácnosťou a “siné štáty by nemali pomáhať slabým štátom” je nová mantra prezidenta Trumpa.

Kvôli tomu je dnes veľa štátov závislých na federálnej podpore. Zákaz deficitov im znemožňuje efektívne bojovať proti kríze a pomôcť lokálnej ekonomike a tlak zo strany veľkých amerických monopolov podporovaných Fedom ničí malé a stredné podniky.

A federálna podpora je stále viac závislá na nepredvídateľných politických prioritách chaosu zvaného biely dom.

Môže vás zaujímať: Zlato je pripravené na rast! – Oplatí sa nakupovať za 2000 $ ?

Rozklad spoločnosti v USA

Mitch McConnell navrhuje určovať federálnu podporu podľa výšky nezamestnanosti. Návrh zákona momentálne prebieha schvaľovacím procesom. Štáty by tak boli navzdory zúriacej pandémii nútené robiť kroky, ktoré by viedli k zníženiu nezamestnanosti. Súčasťou návrhu zákona je taktiež imunita pre zamestnávateľov, ktorých pracovníci sa nakazili koronavirusom.

Ľudia by tak boli nútení chodiť do práce a vystaviť svoje životy a životy svojich blízkych nebezpečenstvu.

Pozrite si video: Toto je najväčšia finančná chyba, akú môžete urobiť

Záver

Môže sa zdať, že Amerika je priveľká na to, aby padla. Dolár je predsa svetová rezervná mena a USA najväčšia svetové ekonomika s najsilnejšou armádou. Po jednej vlne koronavirusu však krajina čelí vážnym problémom a vnútri to skutočne vrie.

Zatiaľ čo eurozóna sa dokázala efektívne popasovať s pandémiou, obmedzená moc členských štátov USA to neumožňuje. A teraz si predstavte, že by prišla druhá, či dokonca tretia vlna pandémie. Ak sa niečo rýchlo nezmení, Ameriku by to skutočne mohlo položiť. A možno aj skôr než eurozónu.

Americkí ekonómovia euro dlho považovali za veľmi zlý nápad. Tvrdili, že až sa naplno prejavia nerovnosti medzi členskými štátmi, ľudia vyjdú do ulíc a tento jednotný európsky experiment zanikne. Dnes sú však ulice v USA plné ľudí (i keď dôvodom nie je dolár). Nie eurozóne, ale Spojeným Štátom Americkým hrozí rozpad ich únie. Vzhľadom na voľnosť zväzku európskych krajín je to na starom kontinente menej pravdepodobné.

Ďalšie správy z USA

Americká vláda ponúka $625 000 za hacknutie Monera a Lightning Network

txbSolaxy mobil banner