zlato boom 2000 $

Zlato po mesiaci zase ožíva! Spraví nové historické maximum?

Cena zlata po fenomenálnych šiestich mesiacoch prestala rásť tesne pod cenou 2000 $. Po tom, čo bolo nedávno prekonané historické cenové maximum ešte z roku 2011 sa z trhu záhadne stratil entuziazmus a čaká sa, čo sa bude diať. Zlatu čiastočne ukradlo momentum rallye na trhu s akciami technologických firiem, no tie už začali padať a zrak investorov sa tak opäť upiera k vzácnym kovom. 

Tie totiž narozdiel od akcií a kryptomien nepadajú. Práve naopak! nepríjemný začiatok septembra prežili relatívne v pohode. Zlato sa stále úspešne drží nad ATH z roku 2011 a trendové línie ukazujú, že by sa čoskoro mohlo zase pokúsiť o prerazenie hladiny 2000 $.

Gold
Gold

Priemerná mzda Slovákov historicky klesá – Čo môžeme očakávať v nasledujúcich mesiacoch?

Zlato je pripravené na ďalší rast

Neexistujú veľmi dobré dôvody, prečo by sa mal zastaviť rastúci trend zlata. V prospech tohoto vzácneho kovu hrá množstvo fundamentov. Hlavne aktivita najmocnejších centrálnych bánk a nepriaznivá ekonomická situácia vo svete.

Koronavirus sa zase šíri

Počet nakazených koronavirusom sa po celom svete zvyšuje a silnejú aj opatrenia proti jeho šíreniu. Ak to takto bude pokračovať, čoskoro sa opäť začnú uzatvárať ekonomiky a do trhov sa vkradne strach a panika. To je ideálna situácia pre takzvané bezpečné prístavy, ktoré chránia peniaze investorov pred znehodnotením. Zlato, striebro a paládium sú najznámejšie z nich a z jarnej vlny pandémie významne benefitovali.

V lete sa šírenie COVID-u spomalilo, no mnohí odborníci očakávajú, že na jeseň opäť udrie v plnej sile a tentokrát nás teplé leto nezachráni. Najhoršia situácia môže nastať dokonca až v zime a uprostred paniky bude takmer každý nakupovať vzácne kovy.

Centrálne banky tlačia stále viac peňazí a ničia tým ekonomiku

Centrálne banky boli v minulosti ostro kritizované za svoju monetárnu politiku. Pred rokom 2020 však tlačili iba desiatky miliárd ročne. Teraz sú to bilióny (tisícky miliárd).

Americký Fed nedávno potvrdil, že bude pokračovať v podporovaní ekonomiky inflačnými dolármi. Oslabovanie menovej bázy vypúšťaním nových peňazí do obehu z krátkodobého hľadiska pomôže opticky zakryť prebiehajúcu krízu, no rozhodne nezastaví krachovanie malých a stredne veľkých podnikov, ktoré tvoria základ ekonomiky v každom štáte. práve naopak. Ak bude Fed pokračovať v podporovaní veľkých monopolov, po čase zo zvyšku ekonomiky vysaje všetok kapitál. Ale tak… Aspoň že akciové indexy budú ďalej rásť.

Americké indexy prežili najhoršie týždne za pol roka – Ako dopredu zistiť, či budú zase klesať?

Európa bola až donedávna konzervatívnejšia a výsledkom je extrémne silné euro. To oproti doláru v posledných mesiacoch vzrástlo o 8%. Vo výsledku sú tak zahraničné výrobky podstatne lacnejšie, zatiaľ čo domáce firmy sú stále rovnako drahé. To rozhodne nepomáha európskej ekonomike, pretože stále viac obchodov importuje tovar zo zahraničia.

Európska Centrálna Banka sa teda rozhodla ísť v šľapajách USA a vo štvrtok oznámila 1,35 biliónový program na podporu európskej ekonomiky. Ak chcete vedieť viac, čítajte tento článok: ECB potvrdila záchranný program v objeme 1,35 bilióna eur

Záver

To všetko je samozrejme extrémne bullish pre zlato, ktoré je prakticky pripravená na ďalší veľký skok smerom hore. Bude zaujímavé sledovať tento kov v najbližších týždňoch a mesiacoch. Pripravme sa na poriadnu show!

Disclaimer/ Tento článok nemožno považovať za investičné poradenstvo. Slúži iba na vytvorenie prehľadu o trhu. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.