Podľa tejto analýzy nás v budúcnosti už nečakajú 80 percentné korekcie BTC

Novinky
BTC a jeho halvingové cykly. Zdroj: Shutterstock.com/SergeiShimanovich
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Trend korekčných trhov BTC nad 80 % sa môže skončiť. Vyplýva to z novej správy zverejnenej kalifornským hedžovým fondom Pantera Capital. Správa podrobne uvádza, že posledné obdobia poklesu cien boli menej závažné ako v minulosti.

Napríklad v rokoch 2013 – 15 a 2017 – 18 sa Bitcoin zrútil až o 83 % po tom, čo dosiahol takmer 1 111 dolárov a 20 089 dolárov. Podobne býčí trend kryptomeny v rokoch 2019 – 20 a 2020 – 2021 viedol k masívnym cenovým korekciám. Napriek tomu boli korekcie iba 61 %, resp. 54 %.

Bull a bear markety BTC. Zdroj: Pantera Capital

Bull a bear markety BTC. Zdroj: Pantera Capital

Dan Morehead, generálny riaditeľ spoločnosti Pantera Capital, vyzdvihol konzistentný pokles sentimentu v predaji po medvedích cykloch 2013 – 15 a 2017 – 18 s tým, že budúce medvedie trhy budú plytšie.

Bitcoin útočí na ATH

Bitcoin sa prvýkrát od začiatku mája vyšplhal nad 60 000 dolárov. SEC totiž schválila po rokoch odmietania podobných investičných produktov prvý fond obchodovaný na burze (ETF).

Schválenie bitcoinovej stratégie ETF ProShare zvýšilo očakávania, že inštitucionálnym investorom uľahčí získanie expozície na trhu. To tiež pomohlo Bitcoinu vymazať takmer všetky straty, ktoré vznikli počas medvedieho cyklu v období apríl/júl.

Cykly BTC. Zdroj: Pantera Capital

Cykly BTC. Zdroj: Pantera Capital

Chceš nakúpiť a obchodovať kryptomeny? Burza Binance je aktuálne najlepšie hodnotenou burzou na svete s veľmi lacnými poplatkami za nákup. Vytvor si teraz účet cez náš >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

Mohlo by ťa zaujímať – Analýza Bitcoinu – vchádzame do prehriatej zóny, cena musí krátkodobo vychladnúť

Je BTC podhodnotený?

Je stále bežnejšie vidieť predikcie na 100 000 dolárov, pretože Bitcoin sa po prvom schválení ETF stáva hlavným finančným aktívom.

Morehead citoval populárny model stock-to-flow, ktorý študuje vplyv halvingov na cenu. Poznamenal, že prvý halving znížil ponuku Bitcoinu o 15 % z celkovej nevyrovnanej ponuky (asi 10,5 milióna BTC), čo viedlo k 9 212 % cenovému rastu.

Redukcia ponuky BTC po každom halvingu. Zdroj: Pantera Capital

Redukcia ponuky BTC po každom halvingu. Zdroj: Pantera Capital

Podobne druhý halving znížil ponuku nových bitcoinov o tretinu z celkového počtu nevyrovnaných bitcoinov (zhruba 15,75 milióna BTC). Viedlo to k 2 910 % nárastu, teda takmer tretine predchádzajúceho, čo ukazuje o niečo menší vplyv na cenu Bitcoinu.

Halvingové rasty BTC. Zdroj: Pantera Capital

Halvingové rasty BTC. Zdroj: Pantera Capital

Posledný zaznamenaný halving bol 11. mája 2020, čo ešte viac znížilo množstvo nových BTC oproti obežnej ponuke s nárastom Bitcoinu o viac ako 720 %.

Prečítaj si tiež – Analýza BTC, ADA, THETA, MATIC – budú alty ukončovať dlhodobé patterny?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.