Po Sparkpoole končí aj ďalší 4. najväčší mining pool ETH na svete

Novinky ETH Beepool končí
ETH Beepool končí. Zdroj: SHutterstock.com/Wit Olszewski
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

BeePool, štvrtý najväčší ťažobný pool ETH, končí v dôsledku čínskeho zásahu proti kryptomenám. Čínsky pool v utorok oznámil, že pozastaví operácie v reakcii na najnovšiu regulačnú politiku.

S okamžitou platnosťou bude registrácia nových používateľov a pridávanie podúčtov pre existujúcich používateľov ukončená. Očakáva sa, že všetky servery pre prístup k ťažbe, prestanú fungovať do 15. októbra.

Oznámenie prichádza len deň po tom, čo sa objavili správy o SparkPoole. Druhý najväčší ťažobný pool ETH z podobných dôvodov do konca mesiaca pozastaví prevádzku. BeePool a SparkPool predstavujú viac ako jednu štvrtinu hashrate siete Ethereum.

Burza Binance je aktuálne najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Prečítaj si tiež – Švajčiarsko schválilo prvý kryptomenový fond – kto každý sa môže zapojiť?

Oplatí sa ešte ťažiť ETH?

Po prestávke v boji proti kryptomenám koncom minulého týždňa bolo jasné, že Čínska ľudová banka zavádza súbor nových opatrení. Podporuje tak silnejšiu koordináciu s cieľom potlačiť kryptoaktivitu. Zámerom opatrení je prerušiť platobné kanály a zbaviť sa príslušných webových stránok a mobilných aplikácií v súlade so zákonom.

Zásahy sa už mesiace zameriavajú na ťažbu BTC. Teraz sa zdá, že sa pozornosť čínskej vlády presunula na Ethereum. V pondelok médiá Guang Ming informovali, že úrady v autonómnej oblasti Inner Mongolia zaistili 10 000 strojov na ťažbu Éteru. Mineri spotrebovali 1 104 kilowatthodín elektrickej energie.

Podľa správy vnútorné mongolské úrady doteraz ukončili 45 projektov ťažby digitálnej meny. Údajne ušetria 6,58 miliardy kWh elektrickej energie za rok, čo zodpovedá 2 miliónom ton štandardného uhlia.

BeePool funguje štyri roky a ťažobný fond v súčasnosti tvorí 6,7 % podielu na ťažbe ETH, pričom za posledný týždeň bolo vyťažených viac ako 3 000 blokov. Aj keď je ťažba teraz zisková, zavedenie spaľovania poplatkov znížilo zisky, pretože mineri dostávajú za každý blok menej odmien.

Mohlo by ťa zaujímať – Generálny riaditeľ JPMorgan – BTC sa môže zhodnotiť aj 10x, ale stále ho nekúpim

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.