Plánujete nákup kryptomien? Česi si oproti Slovákom priplatia na skrytých bankových poplatkoch

Novinky Čechov čakajú skryté bankové poplatky
Čechov čakajú skryté bankové poplatky. Zdroj: shutterstock.com/ARMMY PICCA
BitmarketsOkazio mobil

Zvažujete v tejto dobe nákup kryptomien na dlhodobé držanie (HODL)? Za predpokladu, že kryptomeny prečkajú bear market a vyšplhajú sa časom na nové ATH, by práve teraz mohlo ísť o životnú príležitosť. Tento článok bude zameraný na to, koľko si vlastne pri medzinárodných platbách účtuje vaša banka. Potenciálne výhody Bitcoinu sú pri zahraničných transakciách ešte väčšie, ako si väčšina z nás uvedomuje.

Poplatky vs. bezpečnosť

V prvom rade treba spomenúť, že je všeobecne vždy lepšie zvoliť zmenáreň či burzu, ktoré majú lepšie zabezpečenie. Nie je na mieste vyberať zmenáreň podľa najnižších poplatkov, pretože by to mohlo skončiť fatálnou chybou. Bohužiaľ sme však boli svedkami hackov aj pomerne veľkých búrz, takže ani objem transakcií a renomé nemusia byť vždy na 100 % spoľahlivým meradlom.

Máme však aspoň určitú možnosť výberu z tých búrz, ktoré patria k tým veľkým a zároveň takým, ktoré fungujú už dlhodobo a nezaznamenali zatiaľ žiadny vážnejší bezpečnostný problém. Osobne za pomerne bezpečnú zmenáreň považujem Coinbase, kde možno za určitých okolností dokonca nakupovať bez poplatkov. Na dlhodobé držanie si všetko čo najskôr preveďte na svoju offline peňaženku.

Možno nakupovať Bitcoin bez poplatkov?

Na Coinbase je nákup i predaj Bitcoinu a niekoľkých ďalších kryptomien v prípade vytvorenia príkazu (buy/sell limit order) úplne bez poplatkov. Dokonca neplatíte ani pri odoslaní kryptomien na vašu peňaženku, resp. na burzu, kde majú viac altcoinov, ako je napr. Binance. Je v tom však jeden skrytý háčik.

Euro je výhra? Ako sa to vezme

Slováci sú v tomto ohľade pred českými občanmi vo výhode. Slovensko nedávno oslávilo 10 rokov s eurom. Nebudem sa tu radšej púšťať do úvah, či to pre bežných občanov Slovenska bola skutočne taká výhra. Avšak pre podnikateľov a ďalších obchodníkov na medzinárodných trhoch to výhra je.

Ako občan ČR totiž platíte všetky účty v korunách. To je na jednu stranu super vec. Štátna mena Českej republiky nesie národné znaky a je v nej zároveň uchovaný kus našej živej histórie. Väčšina z vás mi, čoby priaznivci decentralizácie, určite dá za pravdu, že je navyše lepšie, keď je menová politika riadená ak už centrálnou bankou (CB), tak aspoň CB daného štátu, ako odniekiaľ zo zahraničia.

Nevýhody Kč pri zahraničnom obchodovaní

Vzhľadom k tomu, že daň sa v ČR platí doteraz len v korunách, tak budete musieť raz, až sa ako všetci veríme, dostane BTC do nového bull marketu, odvádzať daň v jednotkách Kč. To znamená, že budete všetky svoje nákupy, ktoré sa obvykle uskutočňujú v eurách, prepočítavať na skutočne zaplatené a skutočne prijaté koruny české. To nie je v praxi až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

A to nie je všetko. Čo potom, až príde reč na skryté poplatky? Tu sa už všetci Slováci musia len potmehúdsky usmievať. Spravidla sa pri medzinárodných platbách bavíme iba o poplatkoch za SEPA platbu (resp. SWIFT), ktoré tvoria niekoľko desiatok až stoviek korún, a tie porovnávame k transakčným poplatkom jednotlivých kryptomien. Lenže to nie je všetko.

Na čo sme zabudli, je zmena z korún na eurá (resp. platba v cudzej mene). Banka vám totiž v prípade platby v cudzej mene okrem vyššie spomínaných poplatkov naúčtuje tiež pomerne tučnú províziu vo forme zmenárenských poplatkov. Tie sú zvyčajne trochu skryté, pretože sú, podobne ako u bežných zmenární, zahrnuté v aktuálnom kurze.

Kurzové lístky jednotlivých bánk sa líšia, ale priemer sa aktuálne pohybuje niekde okolo 26,5 Kč za 1 euro. Reálny kurz je pritom len 25,753 Kč/eur. Pri drobných nákupoch môže ísť o zanedbateľnú čiastku, ale čo keď pravidelne prikupujeme každý mesiac povedzme za 200 eur? Za rok by ste týmto spôsobom vašej banke len na poplatkoch za zmenu vyplatili takmer 1 800 Kč. Keď k tomu prirátame poplatky za SEPA platbu, sme na sume blížiacej sa čiastke 100 eur, resp. takmer polovici vašich mesačných úspor!

Záver

Bitcoin bude raz skutočne skvelým nástrojom, ktorý nám okrem iného umožní lacné medzinárodné platby, ak sa z neho skutočne stane celosvetovo uznávaná mena. Ako vidíte, nie sú SEPA a SWIFT poplatky jediným problémom, s ktorým sa pri medzinárodných platbách môžete stretnúť. Slováci sú momentálne oproti Čechom (ale aj ďalším národom) v určitej výhode. Nemusia totiž vďaka euru pri nákupe a predaji kryptomien na zahraničných zmenárňach spravidla riešiť vysoké bankové poplatky, ani krkolomné prepočítavanie z cudzej meny.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

txbKvakomat mobil
Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.