O tom, ako sa „predviedla” Danske Bank sme vám opísali v tomto článku. Táto banka bola zapojená v škandále, v ktorom mala spreneveriť údajne až 235 miliárd dolárov, čo je stále viac ako celý kryptomenový trh dokopy. Teraz sa pridáva ďalšia banka, ktorá poriadne prestrelila. Nordea Bank – najväčšia finančná inštitúcia v severských štátoch, je podozrivá z prania špinavých peňazí od dvoch baltských bánk.
Pokrytectvo najväčšieho zrna alebo irónia ako sa patrí
Podozrenie prišlo od spoločnosti Yle, ktorá sídli vo Fínsku a má až 3 500 zamestnancov. Táto spoločnosť mala údajne zistiť od švédskych úradov, že Nordea Bank je podozrivá z prania špinavých peňazí. Nordea Bank sa vyjadrila na danú tému nasledovne.
„Sme si vedomí týchto podozrení a všetko poriadne preverujeme. Intenzívne spolupracujeme s relevantnými úradmi ako napríklad Nordic Financial Intelligence Unit.”
Na tomto prípade je opäť „krásna irónia,” ktorá zaúradovala aj v prípade Danske Bank. Nordea Bank sa popálila najmä v tom, že pred 9 mesiacmi zakázala všetkým svojím zamestnancom kupovať kryptomeny a obchodovať s nimi. Najväčším problémom malo byť to, že kryptomeny sú neregulované a preto náchylné na podvody.
Iróniou je, že tejto banke malo údajne prísť až 150 miliónov eur na viac ako 365 rôznych individuálnych účtov. Problémom je, že väčšina týchto peňazí mala prísť od spoločností, ktoré sú spájané s nelegálnou činnosťou a tak malo prísť k praniu špinavých peňazí prostredníctvom tejto inštitúcie. V nasledujúcich týždňoch má Fínsko a Švédsko spolupracovať na vyšetrovaní tohto prípadu.
Zákaz obchodovať s Bitcoinom pre všetkých zamestnantcov Nordea bank
Afroditi Kellberg, hovorkyňa pre Nordea Bank sa pred časom vyjadrila nasledovne:
„Je úplne bežné, že banky a iné finančné inštitúcie zakazujú svojim zamestnancom obchodovať s aktívami, s ktorými môžu obchodovať aj priamo v práci. Cieľom tohto je zabrániť akýmkoľvek špekuláciám. Nordea Bank, tak ako väčšina bánk, má právo zakázať svojím zamestnancom aby obchodovali s takýmito aktívami.”
Podľa Afroditi Kellbergovej rovnako ako aj podľa samotnej inštitúcie, bol najväčší problém fakt, že celý kryptosvet je neregulovaný. Práve kvôli tomu by mal byť oveľa náchylnejší na podvody, pranie špinavých peňazí a iné nelegálne praktiky (koľká irónia!).
Takéto rozhodnutie sa nestretlo s pochopením napríklad Nielsoma Mosegaardoma, ktorý patrí medzi hlavných konzultantov spoločnosti Djof. Podľa neho nemala na takýto krok Nordea Bank právo a zo strany banky nešlo o legálnu aktivitu.
„Je viac ako jasné, že zamestnanci daných spoločností by nemali špekulovať s cenami aktív s ktorými obchodujú v práci. Rovnako by nemali špekulovať ani s aktívami, ktoré môžu byť využívané na kriminálnu aktivitu. Avšak aktuálne sa zdá, že Bitcoin nie je používaný vyslovene na takúto činnosť. Preto si myslíme, že tento zákaz nemá žiadne legálne opodstatnenie.”
Záver
Po Danske Bank sa teda pridala aj Nordea Bank, ktorá pravdepodobne nekoná v súvislosti so všetkými zákonmi. Najhoršie na tom je to, že sa tieto banky sústavne navážajú do kryptomien, avšak samotné porušujú zákon. Je otázne, či takýchto škandálov bude pribúdať. Avšak kryptomenám to koniec koncov môže iba pomôcť. Dôvera týchto inštitúcii môže najmä kvôli takýmto problémom a kauzám upadať a kryptomeny sa môžu dostať do popredia ak budú prijateľnou alternatívou.
Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.
Zdroj:
ccn.com