Bill Gates pravidelne kritizuje kryptomeny
Bill Gates pravidelne kritizuje kryptomeny. Zdroj: shutterstock.com/PowerUp/Paolo Bona

Miliardár a spoluzakladateľ firmy Microsoft Bill Gates sa na platforme Reddit v relácii Ask Me Anything kriticky vyjadril voči kryptomenám. Terčom jeho kritiky sa stalo predovšetkým odvetvie metaverza a webu 3.0. Na otázku, do akej miery má web 3.0 podobne revolučný potenciál ako internet v roku 2000, Gates povedal:

Umelá inteligencia je veľká. Nemyslím si, že web 3.0 bol taký veľký alebo že samotné veci okolo metaverza by boli revolučné, ale AI je celkom revolučná.“

Bill Gates konkrétne narážal na umelú inteligenciu, ktorá sa v súčasnosti teší zvýšenej pozornosti vďaka firme OpenAI a jej chatbotovi ChatGPT. Podľa Gatesa sme svedkami začiatku novej éry a ChatGPT je iba začiatok.

Kryptomeny sú pre bláznov

Gates je známy svojou kritikou kryptomien aj odvetvia NFT (non fungible token). V roku 2022 podľa CNBC Gates povedal, že kryptomeny a NFT sú postavené na teórii väčšieho blázna. Podľa definície finančného portálu Investopedia táto teória tvrdí, „ceny rastú, pretože ľudia sú schopní predať väčšiemu bláznovi nadhodnotené cenné papiere bez ohľadu na to, či sú nadhodnotené alebo nie. To samozrejme platí dovtedy, kým nezostanú žiadni väčší hlupáci.“

Užitočnosť digitálnej opice je podľa Gatesa pre reálny svet minimálna. Gates tým narážal na známu kolekciu NFT Bored Ape Yacht Club. Kryptomeny nepatria do jeho zorného investičného poľa, keďže neponúkajú reálny produkt a nič užitočné, preto svoje stanovisko nemieni meniť.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

NFT kolekcia Bored Ape Yacht Club
Ukážka NFT kolekcie Bored Ape Yacht Club. Niektoré kusy z tejto kolekcie sa pohybovali v stovkách tisíc dolárov.  Zdroj: shutterstock.com/mundissima

Ešte ďalej zašiel známy matematik a podnikateľ Nassim Taleb. Ten označil fanúšikov kryptomien za blbcov a pustil sa aj do najväčšej kryptomeny Bitcoinu. BTC je podľa neho magnet pre imbecilov. Nie je to prvýkrát, čo sa stretávame s tvrdou kritikou kryptomien z úst známych osobností a podnikateľov. Najnovšie aj generálny riaditeľ úspešnej firmy JPMorgan Jamie Dimon vyhlásil, že stále je presvedčený a nikto nezmení jeho názor v tom, že Bitcoin je decentralizovaná Ponziho schéma.

Napriek rozporuplným a odlišným názorom na kryptomeny, web 3.0 či metaverzum, všetky tieto odvetvia sú mladé, vyvíjajú sa a čas ukáže, ktoré z nich sa ukážu ako užitočné.

Čítaj tiež: Cardano bude čoskoro v TOP 3 – ozýva sa z radov komunity