Čaká nás potravinová kríza
Čaká nás potravinová kríza. Zdroj: shutterstock.com/AkulininaOlga/The Toidi

Globálna chudoba a potravinová kríza je problém, ktorý pretrváva už dlhé desaťročia. V nedávnom období tomu neprispela podľa správy Food and agriculture organization of United Nations ani zmena klímy, prerušenie dodávateľských reťazcov a pandémia Covid. V súčasnosti nie je priaznivé ani finančné prostredie a vysoká inflácia s rastúcimi úrokovými sadzbami potláča globálny dopyt.

Podľa svetového potravinového programu (WFP) má až 349 miliónov ľudí v 79 krajinách akútnu potravinovú neistotu. Očakáva sa, že situácia sa bude zhoršovať a celosvetové zásoby potravín klesnú na trojročné minimum. WFP identifikoval 24 krajín s kritickou úrovňou, z ktorých 16 je v Afrike.

Ako uviedol denník Pravda, problémy s potravinami sa začali prejavovať aj vo Veľkej Británii. Regály určené na ovocie a zeleninu sa začínajú vyprázdňovať, pričom situácia má trvať až do mája. Dôvodom je chladné počasie na juhu Španielska a severe Afriky. Výsledkom je, že obchodné reťazce zavádzajú limity na jedného zákazníka.

Británia je na dodávkach ovocia a zeleniny omnoho závislejšia v dôsledku brexitu. Táto situácia sa ale môže týkať v budúcnosti aj Slovenska a ostatných európskych štátov. Popredné medzinárodné organizácie už dlhodobo varujú pred týmto problémom, ktorý sa stále viac prehlbuje.

Potravinová kríza
Potravinová kríza. Zdroj: shutterstock.com/Margarita Young

Prečítaj si tiež: Známy ekonóm opäť prilieva do ohňa – Čaká nás omnoho horšia recesia, ako si vie FED predstaviť

Potravinová kríza verzus obezita

Celkový počet ľudí, ktorí trpia nedostatkom jedla sa vyšplhal nad 1 miliardu. Rast populácie predstihuje poľnohospodársku produkciu, ktorá by mohla uživiť všetkých ľudí za predpokladu spravodlivého distribučného systému.

Problémom je predovšetkým nerovnomerne rozložená produkcia v rôznych regiónoch sveta a chýba tam, kde je nedostatok potravín pociťovaný najviac. Ďalším problémom je nedostatok pôdy vhodnej na výrobu potravín a zároveň sa ničí úrodná pôda. Paradoxne ľudia trpia aj na prejedanie a s obezitou bojuje vyše 1,6 miliardy ľudí.

Zdá sa, že spravodlivosť a rovnomernosť nemožno súčasne dosiahnuť ani v potravinárskom sektore. Ide o jeden z najvážnejších problémov, ktorým súčasný svet čelí a vyhliadky, bohužiaľ, nie sú priaznivé.

Mohlo by ťa zaujímať: Najväčšia európska banka varuje – Recesia bude, a to až na 90 %