Najvtipnejšia kryptomena na svete - Dogecoin (DOGE).
Najvtipnejšia kryptomena na svete - Dogecoin (DOGE). Zdroj: shutterstock.com/FurkanCubuk

Názory na tento coin sa rôznia, jedni ho zbožňujú, druhí ním pohŕdajú. Pre niekoho je shitcoinom, iní v ňom vidia potenciál k rastu. Dogecoin je mierne kontroverzná kryptomena, založená na Litecoine. V jej logu nájdete psa plemena Shiba Inu, známeho z internetových vtipov (mémov). Tým však charakteristika Dogecoinu iba začína.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Kytka.

Čo je Dogecoin

Ide o kryptomenu, ktorá bola prvýkrát predstavená v decembri 2013. Autorom je bývalý inžinier IBM, Bill Markus. Názov Doge je nesprávny tvar anglického slova dog (pes), ktorý sa ale uchytil, podobne ako napríklad v prípade slova hodl(er), čo je prešmyčka od slova hold(er), ktoré sa bežne používa pre označenie dlhodobého držania (držiteľa) nejakej kryptomeny.

Dogecoin má vlastný blockchain, čo ho radí medzi coiny a dá sa ťažiť. V obehu je podľa stránky Coinmarketcap 113 989 645 559 jednotiek DOGE. Aktuálny kurz k dátumu (piatok) 13.4.2018, kedy bol tento článok napísaný, je 0,003765 USD. Po vynásobení kurzu množstvom nám vyjde celková trhová kapitalizácia takmer 430 miliónov dolárov.

Najvtipnejšia kryptomena

Dogecoin vznikol z recesie. Jeho autor sa neskôr vyjadril v zmysle, že nečakal, že by jeho výtvor mohol vydržať tak dlho nažive. Je to pochopiteľné, keď uvážime, že pôvodne išlo iba o obyčajnú satiru. Iba akýsi vtip na účet Bitcoinu, ale aj seba samotného.

Začalo to nevinne, na BitcoinTalk fóre niekto vtipne poznamenal „Dogecoin – very currency – many coin – wow – v1.1 Released.” Do slovenčiny by sa to dalo preložiť asi ako “mnoho mena  – veľa mince – vau”. Vtipne podaná pravopisná zlátanina býva obvykle napísaná okolo obrázku psa plemena Shiba s menom Kabosu, ktorý je nielen hrdinom pôvodných mémov, ale v podstate aj základným kameňom úspechu Doge a jeho hrdým maskotom.

Dogecoin sa okrem vtipov ako: „HOT DOGE! Much happy!” pyšní aj poviedkou „to the moon” (až na mesiac), čo napokon sami môžete vidieť napríklad v tomto vtipnom videu:

Rok psa

Ako asi viete, rok 2018 patrí podľa lunárneho horoskopu do znamenia psa. Preto niektorým ľuďom napadla šialená myšlienka, že sa stane aj rokom Dogecoinu a začali ho nakupovať na hodlovanie. Možno to až taká hlúposť nebude. Keď si uvedomíme, aká silná komunita za DOGE stojí, jej rast nie je možné celkom vylúčiť.

Silu Dogecoinovej komunity je možné vidieť tak na jej počte, pričom iba na reddite má cez 166 tisíc subscriberov, ako aj na sponzorských projektoch, ktoré zvyšujú popularitu Dogecoinu a kryptomien všeobecne. Jedným príkladom za všetky je sponzoring jamajského bobu na olympiáde v Sochi, čo je mimochodom tak trochu groteskná analógia s komédiou Kokosy na snehu (Cool Runnings).

Záver

Ďalšími prednosťami Dogecoinu sú blesková rýchlosť transakcií a veľmi nízke transakčné náklady. Tým však jeho výhody nekončia a ďalej je iba na vás, či vás táto kryptomena ušteká k nákupu mincí, alebo jej nasadíte náhubok.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroje:
http://dogecoin.com/
http://knowyourmeme.com/memes/doge
https://www.reddit.com/r/dogecoin/
https://coinmarketcap.com/currencies/dogecoin/

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance