Blockchain ohrozuje aj takú spoločnosť, akou je Facebook.
Blockchain ohrozuje aj takú spoločnosť, akou je Facebook. Zdroj: shutterstock.com/LuckyStep

Kto by dnes nepoznal Facebook? Používajú ho denne milióny ľudí. Facebook sa stal v priebehu rokov viac ako len sociálnou sieťou. Širokou verejnosťou však nie sú všetky ich rozhodnutia vnímané pozitívne. Zdá sa, že platforma čelí viacerým problémom.

Blockchainová technológia ohrozuje Facebook

Ohľadom Facebooku existujú rastúce obavy týkajúce sa súkromia, zberu údajov a cenzúry obsahu. Používatelia sú nútení dať k dispozícii svoj obsah a osobné informácie spoločnosti, pretože neexistuje spôsob, ako tento problém obísť.

Blockchain môže tieto problémy vyriešiť a tieto platformy pomerne rýchlo poslať na pohrebisko dejín. Ideou je byť všetkým čo je Facebook, ale aj tým, čo Facebook nie je alebo nemôže byť.

Analytik spoločnosti RBC Capital Markets Mitch Steves myslí rovnako. Podľa jeho názoru blockchainová sieť môže narušiť sociálne médiá z viacerých dôvodov. Umožní vám zdieľať všetky typy obsahu len s ľuďmi s ktorými chcete, bez spoliehania sa na sprostredkovateľov. Tým sa zabráni zberu údajov prostredníctvom internetových monopolov, ako sú Facebook a Google.

Viac o blockchaine sa dozviete na našich stránkach

Facebook a zneužívanie údajov

Jeden z naliehavých problémov stále pretrváva. Vaše údaje môžu byť zneužité. Centrálny zber údajov je priam šitý na mieru zneužitia, či už vládnymi, alebo súkromnými subjektami. Problémy s ochranou osobných údajov sa vynorili momentálne aj na Facebooku. Nedávne zneužitie údajov spoločnosťou Cambridge Analytics je len jeden príklad (ide o údaje od viac ako 50 miliónov používateľov). Je viac než zrejmé, že centralizované riadenie používateľských údajov jednoducho nefunguje bezpečne.

Praktiky, ktoré ľudí znechucujú

Niet sa teda čo čudovať, že ľudia stále viac nedôverujú podobným spoločnostiam a sú z ich konania znechutení. Navyše ak má firma odvahu arogantne zakázať reklamy na svojej platforme. V tomto prípade sa jedná o kryptomeny. V priamom prenose môžme vidieť cenzúru v jej najčistejšej forme.

Pravdou je, že nezákonné programy a podvody musia byť zablokované, ale na Facebooku vynakladali minimálne úsilie, aby takémuto konaniu adresne zabránili. Namiesto toho sa v spoločnosti rozhodli plošne zakázať reklamy súvisiace s kryptomenami. Z toho je zrejmé, že Facebook otvorene bojuje proti Bitcoinu a ostatným kryptomenám.

V takomto konaní nie je Facebook sám. Podobne sa správa napríklad aj GOOGLE. Berú si snáď príklad z Číny?

Obavy dominantných spoločností

Princíp blockchainu ide proti samej podstate spoločností podobných Facebooku. Či už sú to sociálne siete, finančné inštitúcie, alebo iné spoločnosti, ktoré zarábajú na tom, že sú len akýmsi sprostredkovateľským článkom medzi účastníkmi trhu.

Práve blockchain má potenciál, aby týchto sprostredkovateľov vymazal z obchodnej schémy. Preto sú ich obavy a kroky, ktoré v poslednej dobe robia, vcelku pochopiteľné. Mohli by totiž stratiť svoje výsostné postavenie a prísť o svoje obrovské zisky.

Čo si myslíte, dokážu zastaviť nástup blockchainovej technológie?

Sledujte novinky z kryptosveta a navštívte náš Facebook, prípadne Instagram,  alebo Twitter. Neváhajte sa tiež prihlásiť na odber notifikácií. Inštrukcie získate po kliknutí na zvonček vľavo dole.

Zdroj: https://www.newsbtc.com

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance