Regulácie kryptomien budú v najbližšom období témou číslo jedna, keďže udalosti z roku 2022 tento proces urýchlili. Väčšinou vás informujeme o tom, že sú nevyhnutné a v konečnom dôsledku môžu kryptomenám aj pomôcť. Podľa najnovšej správy od Econintersect, ale regulácie majú aj svoju odvrátenú stránku.
Regulácie nie sú novinka
Digitálne aktíva čoraz viac pozitívne korelujú s tradičnými financiami, a preto je nevyhnutné ich kontrolovať. Do istej miery to zasahuje do decentralizácie sektoru, no blockchainy samy o sebe fungujú bez tretích strán. Všeobecne platí, že regulácie môžu pomôcť adopcii, ktorej v ceste stojí predovšetkým vysoká volatilita.
Pod reguláciou si môžeme predstaviť dve hlavné oblasti:
- predpisy proti praniu špinavých peňazí (AML)
- poznaj svojho zákazníka (KYC)
Tieto predpisy sú už dávno zavedené a vôbec sa nejedná o budúcu víziu. Burzy už dávno vyžadujú KYC, bez ktorého nie je možné obchodovať a dokonca sa musíte opakovane dookola verifikovať. Nie je preto žiadnym prekvapením, že od marca 2020 dochádza k masívnemu odlivy kryptomien z centralizovaných búrz.
Aká je odvrátená stránka regulácií?
Často rozoberanou témou sú aj stablecoiny, ktoré budú predmetom regulácie MiCA. Tá prinesie nové prerozdelenie kategórií kryptomien a zameriavať sa bude okrem stablecoinov aj na burzy. Viac sa o tejto téme môžete dočítať v článku V roku 2023 sa európanom s kryptomenami zmení život. Aké zmeny nás čakajú?
Na internete sa môžete dočítať o mnohých nevýhodách regulácií a že to odporuje zmyslu kryptomien. Čo je ale ich skutočne odvrátená stránka? Je to niečo čo vidíme už niekoľko rokov. Čoraz viac ľudí si necháva kryptomeny pre seba a prestávajú dôverovať inštitúciám a obchodným platformám.
Výsledkom je, že ochota obchodovať kryptomeny klesá a mnohí hľadajú riešenia mimo prísnych jurisdikcií. V jednej krajine je možné kryptomenami platiť dane, na druhej strane na Slovensku máme jedno z najhorších zdanení kryptomien vôbec, ak nie to najhoršie. Viac sa o návrhu na zníženie daní z kryptomien na Slovensku môžete dočítať v našom rozhovore s poslancom NRSR Petrom Cmorejom.
Preto sa veľa obchodníkov uchyľuje buď k nepriznaniu príjmu z kryptomien alebo presúvajú svoje aktivity do iných krajín. Regulácie by preto mohli spôsobiť masívny presun kapitálu na základe toho, kde je aké obmedzenie a v konečnom dôsledku to môže spôsobiť zatváranie búrz a zníženú likviditu.
Prečítaj si tiež: Regulácie kryptomien. Prinesú koniec kryptomien alebo stabilitu na trh?