Obťažnosť ťažby BTC od júla narástla o 31 % – Bitcoin je stále vzácnejší

Novinky BTC hash rate
BTC hash rate. Zdroj: Shutterstock.com/Bk87
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Hash rate BTC siete sa stále zotavuje, zatiaľ čo mineri akumulujú kapacitu. Výsledkom je stále obťažnejšia ťažba Bitcoinu. Podľa údajov BTC.com v utorok sieť Bitcoinu vykázala ďalšiu úpravu náročnosti ťažby. Tá sa zvýšila o 3,2 % a dosiahla úroveň obtiažnosti takmer 19 biliónov.

Najnovšia úprava predstavuje piaty po sebe idúci nárast ťažby BTC od polovice júla. Miera obtiažnosti sa zvyšuje o viac ako 31 % z približne 13,7 bilióna, čo je najnižšia úroveň obtiažnosti od júna 2020.

Prečítaj si taktiež – Bitcoin dnes výrazne strácal na hodnote – Čo očakávať tento týždeň?

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

BTC je stále vzácnejší

Nové pozitívne úpravy nasledujú po sérii štyroch po sebe idúcich poklesov obťažnosti. Tie začali s takmer 16 % poklesom na konci mája. Napriek tomu, že sme videli päť pozitívnych úprav v rade, súčasná miera obťažnosti ťažby BTC je stále ďaleko od historicky najvyššej úrovne viac ako 25 biliónov zaznamenaných v máji 2021.

Obťiažnosť ťažby BTC. Zdroj: BTC.com

Obťiažnosť ťažby BTC. Zdroj: BTC.com

Obťažnosť ťažby bitcoinov je metrika navrhnutá tak, aby odrážala, aké ťažké je vyťažiť bitcoinový blok. Vyššia úroveň obťažnosti vyžaduje väčší výpočtový výkon na overovanie transakcií a ťažbu nových mincí. K úprave náročnosti dochádza každých 2016 blokov alebo približne každé dva týždne. Bitcoin je naprogramovaný na automatické prispôsobenie tak, aby bol cieľový čas bloku 10 minút.

Pokračujúci rast obťažnosti ťažby BTC je súbežný s výrazným nárastom miery hash rate. Hash rate BTC sa koncom augusta zvýšil na 150 exahashes (EH/s) po tom, čo v júni prudko klesol až na 52 EH/s.

Mohlo by ťa zaujímať – Bitcoin analýza – Začal sa bear market, alebo ideme do hlbokej korekcie?

Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.