mining

V dnešnom svete sa jednoducho často dejú nezvyčajné veci, ktoré sa časom stanú štandardom. Tento fakt určite naplní aj 19-ročný mladík, ktorý zarobí 54 000 dolárov ročne vďaka ťažbe Bitcoinu. Je to totiž jeho práca na plný úväzok. V najbližších riadkoch sa dozviete, ako vyzerá jeho práca a bežný deň.

Začiatky mladého minera pri ťažbe Bitcoinu

Nick Sears mal 17 rokov, keď sa prvýkrát zoznámil s prostredím, kde prebieha samotná ťažba Bitcoinov. Pomáhal totiž budovať farmu v Dallesporte v štáte Washington. Po dovŕšení 18 rokov mu pravidlá umožňovali prvýkrát kúpiť BTC. Ubehli dva roky, Nick má aktuálne 19 rokov a jeho život baníka sa práve začal. Vysoká škola šla bokom a on sa ocitol vo svete dátového centra, v ktorom sa nachádza 4 500 víriacich strojov ASIC.

„Moja izba je zvukovo izolovaná, takže stroje nepočujem, keď zatvorím dvere, ale určite sú hlučné, keď dvere nechám otvorené.“

Izba Nicka Searsa v ťažobnom centre SCATE Ventures. Zdroj: CNBC
Izba Nicka Searsa v ťažobnom centre SCATE Ventures. Zdroj: CNBC

Každý jeden z jeho strojov vydáva zvuk približne 80 decibelov. Aj napriek tomu je Sears vždy rád keď je v centre diania. Podľa neho je to stále lepšie ako pol hodinová cesta z domu jeho rodičov.

Univerzitný titul neznamená úspech

19 ročný Nick Sears strávil posledné dva roky prevažne štúdiom nuansov fungovania banských strojov, ale najmä tým, ako ich opraviť. Je presvedčený o tom, že jeho skúsenosti v oblasti spajkovania a elektroniky mu prinesú omnoho viac životných skúseností a hodnôt ako univerzitný titul.

„Vôbec neuvažujem nad tým, že by som šiel na vysokú školu. Skôr sa usilujem o to, aby som získal ďalšie vedomosti v oblasti servisných úkonov pre banícke stroje.“

Ťažobné centrum SCATE Ventures. Zdroj: CNBC
Ťažobné centrum SCATE Ventures. Zdroj: CNBC

Deň v živote minera

Ťažba Bitcoinov nie je očarujúca práca. Možno sa to navonok zdá, ale realita je častokrát iná.

„Keď sme sem prišli prvýkrát, museli sme ponastavovať všetky stojany a aparáty. Vytvárali sme sieťovú infraštruktúru pre internet, a v podstate sme museli všetko zapojiť.“

Jeho deň sa začína o siedmej ráno. V práci začína o ôsmej a končí o štvrtej hodine, no častokrát zostáva pre prípade núdze aj dlhšie.

„Na mojej práci je super to, že nepoznám rutinu, ktorú by som robil každý deň. Každé ráno nájdem to, čo treba opraviť.“

Servisné úkony pri ťažbe. Zdroj: CNBC
Servisné úkony pri ťažbe. Zdroj: CNBC

Jeho najväčšou prácou je monitorovanie a správa každého z tých 4 500 ASIC Bitmain a Whatsminer strojov, aby bolo zabezpečené, že budú fungovať 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Ak čo i len jeden z týchto strojov vypadne, alebo začne pracovať na čiastočný výkon, centrum SCATE Ventures prichádza o zisk. Je to najmä preto, že keď niekto ťaží BTC, v skutočnosti prepožičiava svoj výpočtový výkon Bitcoinovej sieti. Čím viac strojov je online, tým sú vyššie šance na získanie BTC.

Podľa štatistických údajov sa približne každých desať minút vytvorí 6,25 Bitcoinov. Aby bolo vôbec možné vyťažiť toľko tokenov, je potrebné, aby globálna skupina minerov prispela svojím výpočtovým výkonom pri spustení hashujúceho algoritmu.

“Každý deň nájdete stroje, ktoré prestali pracovať, potom ich odstránite z racku a riešite problémy. Musíte proste nájsť problém a zistiť, prečo stroje prestali fungovať.”

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance