Špekulanti na Krakene zažívajú horúce chvíľky. Burza totiž včera znamenala výpadok v čase najväčšej obchodnej aktivity, keď cena Bitcoinu behom hodiny padla o 7500 dolárov. Mnoho obchodníkov na margin platforme v tom čase prišlo o veľké peniaze. Kvôli vysokej páke im totiž burza zlikvidovala účty. To iba dokazuje, že obchodovať na páku sa neoplatí. Je to nebezpečné. Pri prvom väčšom pohybe môžete prísť o svoj kapitál.

Flash crash na margin platforme burzy Kraken

Na burze Kraken kaskáda likvidácií long pozícií v priebehu hodiny zostrelila Bitcoin o 17% na 51 500 dolárov.

A to všetko v čase, keď bol Kraken nedostupný. Holt, také veci sa stávajú. Kryptoburzy občas vypadávajú a väčšinou to je vtedy, keď sa trh najviac hýbe. Väčšina búrz totiž nedokáže v reálnom čase škálovať servery a ak sa pripojí priveľa obchodníkov, vznikajú problémy. S tým treba počítať a nastaviť si aspoň stoploss.

1D BTC/USD - Bitstamp
1D BTC/USD – Bitstamp

Na Reddite sa po včerajších flash-crashoch proti Krakenu dvihla vlna odporu. Obchodníci teraz od burzy pýtajú odškodné. Používateľ dtk6802 napísal:

“Stratil som väčšinu svojich životných úspor a od Krakenu som nedostal odpoveď. Myslel som si, že mi vrátia peniaze, pretože inak prídu o všetkých zákazníkov. Je mi zle od žalúdka. Ak ma neodškodnia, pripojím sa k súdnemu procesu s dostatkom dôkazov (snímok obrazovky).”

Kraken má takéto prípady v podmienkach používania svojej obchodnej platformy ošetrené. V prípade, že si na burze otvoríte pozíciu na páku a po väčšom pohybe je zlikvidovaná, nemáte právo na vrátenie peňazí. Tak jednoducho funguje trh.

Samozrejme, inak by to vyzeralo, ak by ste prišli o peniaze kvôli hacku, alebo kvôli chybe párovacieho enginu, no flash crash a menší výpadok burzy medzi takéto chyby nepatrí.

Kryptomeny dnes padajú, iba Dogecoin DOGE atakuje historické maximum

Záver – Dajte si pozor na peniaze a nikdy neobchodujte na páku

Aké poučenie vyplýva z tohto príbehu? NIKDY neobchodujte na páku! Teda… pokiaľ neobchodujete niekoľko rokov, nemáte vytvorený kvalitný obchodný systém a nie ste na takéto situácie pripravený.

V poslednej dobe sa do trhu s kryptomenami vrhá množstvo chamtivých nováčikov, ktorí s vidinou veľkých ziskov chaoticky obchodujú a potom za svoje straty vinia všetkých naokolo, ale nie sami seba.

Chcete mať lepšie zisky na burze? Možno vám pomôže tento tip:

Šikovný spôsob, ako si zvýšiť ziskovosť pri obchodovaní kryptomien

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance