Obchodoval na páku a dnes prišiel o životné úspory – viní z toho burzu Kraken

0

Špekulanti na Krakene zažívajú horúce chvíľky. Burza totiž včera znamenala výpadok v čase najväčšej obchodnej aktivity, keď cena Bitcoinu behom hodiny padla o 5000 dolárov. Mnoho obchodníkov na margin platforme v tom čase prišlo o veľké peniaze. Kvôli vysokej páke im totiž burza zlikvidovala účty. To iba dokazuje, že obchodovať na páku sa neoplatí. Je to nebezpečné. Pri prvom väčšom pohybe môžete prísť o svoj kapitál.

Flash crash na margin platforme burzy Kraken

Na burze Kraken kaskáda likvidácií long pozícií v priebehu hodiny zostrelila Bitcoin o 22% na 45 000 dolárov. Ethereum dopadlo ešte horšie, keď v priebehu niekoľkých minút kleslo na $700 a spravilo tak 65-percentný flash crash.

A to všetko v čase, keď bol Kraken nedostupný. Holt, také veci sa stávajú. kryptoburzy občas vypadávajú a väčšinou to je vtedy, keď sa trh najviac hýbe. Väčšina búrz totiž nedokáže v reálnom čase škálovať servery a ak sa pripojí priveľa obchodníkov, vznikajú problémy. S tým treba počítať a nastaviť si aspoň stoploss.

30m BTC/USD - Bitstamp
30m BTC/USD – Bitstamp

Na Reddite sa po včerajších flash-crashoch proti Krakenu dvihla vlna odporu. Obchodníci teraz od burzy pýtajú odškodné. Používateľ dtk6802 napísal:

“Stratil som väčšinu svojich životných úspor a od Krakenu som nedostal odpoveď. Myslel som si, že mi vrátia peniaze, pretože inak prídu o všetkých zákazníkov. Je mi zle od žalúdka. Ak ma neodškodnia, pripojím sa k súdnemu procesu s dostatkom dôkazov (snímok obrazovky).”

Kraken má takéto prípady v podmienkach používania svojej obchodnej platformy ošetrené. V prípade, že si na burze otvoríte pozíciu na páku a po väčšom pohybe je zlikvidovaná, nemáte právo na vrátenie peňazí. Tak jednoducho funguje trh.

Samozrejme, inak by to vyzeralo, ak by ste prišli o peniaze kvôli hacku, alebo kvôli chybe párovacieho enginu, no flash crash a menší výpadok burzy medzi takéto chyby nepatrí.

Bill Gates neverí rastu Bitcoinu: “Dávajte si pozor, ak nemáte toľko peňazí ako Elon Musk”

Záver – Dajte si pozor na peniaze a nikdy neobchodujte na páku

Aké poučenie vyplýva z tohto príbehu? NIKDY neobchodujte na páku! Teda… pokiaľ neobchodujete niekoľko rokov, nemáte vytvorený kvalitný obchodný systém a nie ste na takéto situácie pripravený.

V poslednej dobe sa do trhu s kryptomenami vrhá množstvo chamtivých nováčikov, ktorí s vidinou veľkých ziskov chaoticky obchodujú a potom za svoje straty vinia všetkých naokolo, ale nie sami seba.

Obchodovanie na páku patrí medzi sedem smrteľných hriechov v kryptomenách. Chcete vedieť o ďalších šiestich?

7 smrteľných hriechov vo svete kryptomien

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre