Nové vyjadrenia z MMF – potreba regulácie kryptomien rastie a hegemónia dolára je v ohrození!

Ekonomika Nové vyjadrenia z MMF
Nové vyjadrenia z MMF ,zdroj: www.shutterstock.com/Maxx-Studio
Memex PC bannerBitmarkets

Medzinárodný menový fond (MMF) tvrdí, že čo sa týka regulácie kryptomien, je potrebné vynaložiť ešte veľmi veľa úsilia. Konflikt na Ukrajine by taktiež mohol priviesť k fragmentácii súčasného svetového menového systému a ohroziť tak americký dolár, varujú najvyšší predstavitelia tejto inštitúcie!

V MMF veria, že regulácie sú potrebné

Vysoko postavení predstavitelia tvrdia, že už pred vojnou bolo ľudstvo svedkom nárastu používania kryptomien. Dodávajú, že najviac je to vidieť v krajinách s rozvíjajúcimi sa ekonomikami.

Mohlo by ťa zaujímať: Parlament EÚ schválil kontroverzné pravidlá zakazujúce anonymné kryptografické transakcie!

Ekonomická predstaviteľka MMF Gita Gopinathová povedala nasledovné:

„Myslím si, že tie časti sveta, kde je spoločnosť menej začlenená do globálneho finančného systému a kde ľudia majú menší prístup k bežným službám, kryptomenám a iným formám digitálnych mien, môžu začať hrať veľmi dôležitú úlohu. Momentálne taktiež nemáme jasnú predstavu o tom, aký počet ľudí prešiel na kryptomeny.”

Ekonómka ďalej poznamenala:

„Musíme byť obzvlášť opatrní, pokiaľ ide o reguláciu, ktorá je potrebná na zabezpečenie toho, aby nové formy digitálnych peňazí neviedli k vyhýbaniu sa obmedzeniam toku kapitálového rizika. Reč je najmä v prípade rozvíjajúcich sa svetových ekonomík. Čaká nás veľa práce na regulačnom fronte v oblasti kryptomien a iných digitálnych aktív.”

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní. 

Boj mocností

Rusko-ukrajinský konflikt viedol k nevídaným sankciám, ktoré boli uvalené na jedinú krajinu. Ruská federácia sa stretla s obrovským množstvom západných sankcií, ktoré obmedzili prístup najväčšieho štátu na svete k jeho rezervám a k čiastočnému odrezaniu od západného finančného trhu. Západ pri tomto kroku očakával, že to položí na kolena Vladímira Putina a s ním celú krajinu, avšak zatiaľ to tak nevyzerá. Práve naopak, Západ dal podnet Rusku prejsť na iné trhy, kde majú svojich spojencov, s ktorými majú jediný cieľ. Sergej Lavrov, minister zahraničných vecí Ruska, to opísal takto:

„Svet, v ktorom USA a ovládajú svet a naznačujú, kto a ako má konať, sa stáva minulosťou. Vláda hegemóna sa kráti, svet sa stáva multipolárnym.”

Už teraz sme svedkami toho, že mnohé krajiny opätovne riešia to, v ktorej mene budú prebiehať medzinárodné obchody.

Predstaviteľka MMF poukázala aj na to, že podiel dolára v medzinárodných rezervách klesol za posledné dve desaťročia takmer o 60 %! Približne štvrtinu poklesu možno pripísať nárastu čínskeho jüanu. Veria, že Peking sa snaží internacionalizovať svoju menu, a to aj spustením svojej digitálnej verzie CBDC, ktorá napreduje.

Gita Gopinathová verí, že vojnový konflikt posilní digitálne finančné aktíva vrátane kryptomien, stablecoinov, či digitálnych mien centrálnych bánk.

Čítaj ďalej: Mike Novogratz vidí pozitívnu budúcnosť kryptomien! – Zákonodárcovia menia postoj voči digitálnym aktívam!

Okazio PCtxb