Dnes sme sa konečne dočkali príchodu nových grafických kariet Radeon série 6000 na trh. AMD tak má po siedmich rokoch konečne GPU, ktoré je dokáže konkurovať Nvidii v high-end kategórii. Nové RX 6800 a 6800XT reprezentujú no najlepšie, čo táto firma dokáže vyrobiť za rozumnú cenu. Stále však čakáme na príchod RX 6900XT, ktorá bude stáť cez 1000 $.

AMD sa so svojimi novými grafickými kartami po siedmich rokoch konečne dotiahla na Nvidiu. S čistým výkonom bez zapnutia Ray Tracingu zvláda všetko, čo RTX 3070 či 3080 a viac. Krok drží aj pri renderovaní videí, detailných obrázkov a pri ďalších productivity taskoch.

ANALÝZA – Ako sú na tom akcie AMD? Budú rásť aj napriek náročnej ekonomickej situácii vo svete?

Lacnejšia top karta a podpora Resizable bar funkcie

Dobrou správou je, že drivery pre nové Radeony fungujú tak a v hrách nespôsobujú bugy. Bohužiaľ, prvá generácia Ray akcelerátorov nedokáže konkurovať RTX technológii. Po zapnutí tejto funkcie výkon výrazne utrpí. Možno aj preto je Radeon 6800XT dostupný za nižšiu cenu. Oproti RTX 3080 ušetríte asi 50€.

Nové Radeony však skvelo spolupracujú s najnovšími Ryzen procesormi série 5000. Ak skombinujeme nový Ryzen s Radeonom 6800XT, získate o cca 5-15% vyšší framerate. Zabezpečí to Smart Access Memory technológia. Spoločnosť AMD nedávno potvrdila, že ide iba o implementáciu Resizable Bar funkcie od Microsoftu. Nvidia hlási, že jej karty čoskoro tiež dostanú túto funkcionalitu a veríme, že po predstavení Rocket Lake procesorov sa pridá aj Intel. Nateraz je však AMD v tomto smere unikát.

Staviate si gaming PC? Vybrať si GPU je teraz trochu oriešok, ale čo sa týka CPU, nemáte nad čím premýšľať. Jednoznačne Ryzen 5000!

Zabudnite na Intel, najrýchlejšie gaming PC je od AMD!

AMD Radeon RX 6800XT vs. Nvidia RTX 3080

Stránka GPU check hlási, že Radeon 6800 XT v benchmarkoch vedie pred RTX 3080 od Nvidie. Karta od AMD získala celkové skóre 74/100 bodov (bez Smart Memory Access), zatiaľ čo 3080 od Nvidie “iba” 65 bodov.

AMD pomohla hlavne nižšia cena a spotreba. Nvidia však bola tichšia a testy nezahŕňali hry s Ray Tracingom. Kanál Linus Tech Tips preto AMD neodporúča. Lepšiu hodnotu ponúka RTX 3080 za 700$ (na Slovensku cca 700€). Oplatí sa priplatiť si tých päťdesiat eur. Získate tak kartu s lepšou funkcionalitou a výkonnejšími RTX jadrami. Ray Tracing je budúcnosť hier a AMD ešte nejaký rok potrvá, než v tomto aspekte dobehne svojho konkurenta.

Ak by ste teraz stavali desktopový počítač, kúpite si RX 6800XT, alebo je pre vás Ray Tracing príliš dôležitý?

View Results

Loading ... Loading ...

AMD Radeon RX 6800 vs. RTX 3070

Vlastne si ani nie sme istí, či je správne porovnávať tieto karty. Radeon RX 6800 je totiž o celých 80$ (na Slovensku to bude 80€) drahší, ako karta od Nvidie. Radeon je samozrejme podstatne výkonnejší, no po zapnutí Ray Tracingu sa situácia mení.

Ak nechcete investovať do high-end karty, RTX 3070 sa rozhodne viac oplatí. Je lacnejšia a aj GPU check súhlasí, že ponúka lepšiu hodnotu.

Apple práve rozbil Intel a AMD, predstavil vlastný M1 procesor pre notebooky

AMD 6800 a 6800XT budú králi miningu

Bohužiaľ, momentálne nemáme čísla z testov nových Radeonov od minerov. Výsledky benchmarkov však jasne ukazujú, že tieto karty budú podstatne výhodnejšie než Nvidia. Pri ťažbe (napríklad) Etherea totiž nezáleží na fancy funkciách ako Rayy Tracing či DLSS. Jediné, čo je dôležité, je surový výkon bez pozlátka.

Je tu však jeden menší problém. Nové Tieto grafické karty používajú iba GDDR6 pamäť s 256-bitovou zbernicou. AMD k tomu prihadzuje ešte 120 MB superrýchleho cachu, ktorý v hrách úplne stačí, no je otázne, či to pomôže pri ťažbe.

Tak ako tak, lepšia cena a hlavne nižšia spotreba naznačujú, že AMD sa opäť stane kráľom miningu a vzhľadom na aktuálny HYYPE na trhu s kryptomenami a chystané spustenie platformy Ethereum 2.0 očakávame, že nove Radeony vďaka minerom zmiznú z e-shopov ako teplé rožky.

Nehovoriac o tom, že lukratívna je teraz aj ťažba malých coinov. Má však svoje špecifiká. Ako na to? Pomôže vám tento článok, na ktorom sme spolupracovali s najväčšími expertmi z Česka:

Mining je opäť lukratívny! TOP rady na ťažbu malých coinov