ETH 2.0 bude mať staking na ledger
ETH 2.0 bude mať staking na ledger

Vývojári z Ethereum Foundation stanovili jasné podmienky pre spustenie platformy Ethereum 2.0. Presne týždeň pred “dňom D” musí byť pripravených 16 384 validátorov. 1 validátor musí stakovať 32 ETH, čo znamená, že na bezpečné spustenie je potrebných 524 288 ETH, ktoré by pri súčasnej cene na burze stáli cca 250 miliónov dolárov.

Môže vás zaujímať: Ethereum 2.0 – Ako dlho sa ešte bude dať ťažiť na grafických kartách?

Nedostatok Etherea na 2.0 Beacon Chaine môže oddialiť spustenie siete

Spustenie Beacon Chainu je momentálne stanovené na 1.12.2020. Samozrejme za predpokladu, že 23.11. bude prichystaný dostatočný počet validátorov. Momentálne to nevyzerá veľmi nádejne. Podľa dát z launchpadu od Ethereum Foundation je v novej sieti približne štvrtina požadovaného počtu mincí.

Chýba takmer 420 000 ETH a komunita má na vytváranie validátorov už iba štyri a pol dňa. Ak sa dovtedy nenazbiera dostatočný počet, dátum spustenia Ethereum 2.0 Beacon Chainu sa začne odďaľovať.

Vývojári nešpecifikovali, aký spôsobom bude prebiehať tento mechanizmus, no tipujeme, že nechcú strácať čas a platformu spustia presne týždeň po dosiahnutí kritickej hodnoty.

Ethereum 2.0 locked Ethereum
Ethereum 2.0 locknuté ETH mincehttps://launchpad.ethereum.org/

Riaditeľ produktu americkej banky: Bitcoin dosiahne 318 000 $ v roku 2021

Veľký záväzok pre prvých validátorov

Je dosť pravdepodobné, že veľa kľúčových hráčov bude čakať na poslednú chvíľu. Po uzamknutí mincí vo validátorskom smart kontrakte totiž už niet cesty späť. S coinami nebude možné hýbať až do prechodu do fázy 1.5, keď sa zo súčasného blockchainu stane shard. Vývojári tvrdia, že to príde v roku 2021, ale vývoj sa môže ľahko predĺžiť o jeden či dva roky. Ide teda o veľký záväzok.

Validátori však budú za svoju obeť odmenení celkom slušným ziskom. Odhaduje sa, že dostanú 5-15% ETH navyše každý rok.

Máte chuť vytvoriť si vlastný validátorský node? Skvelé! Potrebujete na to 32 ETH (súčasná hodnota cca 15 000 $) a samozrejme aspoň nejaké technické zručnosti. Odporúčame začať na Ethereum 2.0 launchpade.

Zaujíma vás, ako bude prebiehať celý prechod na Ethereum 2.0? Určite si prečítajte náš článok, v ktorom sme vysvetlili všetky štyri fázy. Beacon Chain, sharding a Plazma.

Ethereum 2.0 PoS, staking, sharding, plasma – Všetko čo potrebujete vedieť