Mining je opäť lukratívny! TOP rady na ťažbu malých coinov

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Vybrať dnes kryptomenu na investíciu či ťažbu už nie je také jednoduché. Len podľa platformy coinmarketcap.com totiž k dnešnému dňu existuje viac ako 7 300 kryptomien, a to sa dá počítať s tým, že tam rozhodne nie sú všetky. Ak o tieto kryptomeny máte záujem, najjednoduchším spôsobom ako ich získať, je určite nákup na burze. Tu sa ale pri tých najnovších kryptomenách stretávame s nízkou likviditou, čo nám môže nákup značne znepríjemniť. Preto sa ponúka možnosť takéto kryptomeny si vyťažiť. Ako na to?

Dolár posilnil, Bitcoin padá a akcie stúpajú – príde korekcia aj na akciových indexoch?

Proof of Stake a Proof of Work

Tu prichádza prvá dôležitá otázka, a to, aký mechanizmus konsenzu je v cielenej kryptomene zabudovaný, teda ako sa kryptomena ťaží. To si jednoducho vyhľadáte za pár minút čítania informácií o danom projekte. Najznámejšie spôsoby sú potom jasne tzv. PoS a PoW teda Proof of Stake a Proof of Work.

Pri kryptomenách využívajúcich Proof of Stake je bohužiaľ na zisk ďalších mincí (a tzv. stakingu) nutné už nejaké vlastniť. Preto si často musíte vyhľadať nejakú z menej známych búrz, na ktorých je už nová kryptomena zalistovaná. Tu radšej upozorňujeme, že je naozaj nutné overiť si bezpečnosť aj poctivosť burzy.

To urobíte tak, že si najprv skúsite na burzu vložiť malú sumu, niečo za ňu nakúpiť a následne kryptomeny vybrať (ideálne na peňaženku danej kryptomeny, čím si overíte aj jej funkčnosť). Až potom môžete skúsiť vyššie sumy. Ale ani tak nemáte úplnú istotu, že burza dovolí výber väčšieho obnosu, a preto je vhodné pozrieť sa aj na recenzie.

Aj v prípade poctivosti zmenárne tiež nie je jasné, aké vysoké výbery v jednom čase povolí, a to nielen pri tých najmenších coinoch. Napríklad Grin na BitForexu možno rýchlo vybrať len v nižších tisícoch, napr. transakcie do 3 000 GRIN prebehnú do 30 minút. Takých výberov však možno za deň vykonať približne 6 – 8. Pokiaľ ale skúsite vybrať vyššie množstvo, povedzme napríklad 20 000 mincí, môže burze výber zabrať pokojne aj dlhšie ako 2 dni, kedy už riskujete zmenu ceny.

Naopak, Proof of Work kryptomeny môžete získať cez ťažbu kryptomien v pravom slova zmysle. Pokiaľ je teda nechcete nakúpiť na burze, musíte si zaobstarať hardvér, ktorý potrebuje elektrickú energiu. Tu ale pozor, pretože ani to nemusí stačiť. Pri mnohých nových projektoch je nutné ťažbu pomerne zložito nastaviť, v závislosti od novosti a unikátnosti daného algoritmu. Ťažbu potom môžete vykonávať najmä dvoma spôsobmi.

Chceš ťažiť ziskovo? Vytvor si mining laboratórium! Poradíme ti, ako na to

Ako nakúpiť hardvér na mining, aby bol ziskový?

Tento spôsob asi neprekvapí nikoho z vás, veď skrátka ide o klasickú ťažbu tak, ako ju poznáte. Potrebujete si k tomu zaobstarať hardvér, teda počítačovú zostavu s grafickými kartami či špecializované ťažobné stroje. Čo musí taká zostava obsahovať?

Určite sa nezaobídete bez procesora (na ktorom v mnohých prípadoch odporúčame nešetriť), základnej dosky, RAM, zdroja (dostatočný vzhľadom k hardvéru!), HDD/USD a rámčeka na umiestnenie komponentov a grafických kariet s risermi. Ak zvolíte ťažbu na grafických kartách, čo je v prípade nových kryptomien najbežnejšie, môžete sa inšpirovať tým, aké karty sú v súčasnosti obľúbené.

Z nich sa nám rozhodne zdajú zaujímavé AMD RX5700XT a nová nVidia 3080. Všetky komponenty navyše musia byť kompatibilné komponenty. Problémom môže byť napr. nedostatočný počet PCIe slotov na základnej doske a ďalšie. A používať redukciu nie je často úplne ideálne.

Po zložení tzv. ťažobného rigu stačí váš stroj zapnúť, vybrať si a nainštalovať operačný systém ako napríklad Windows, Hive OS, SimpleMining a ďalšie a pustiť ťažbu. Pokiaľ ale zvolíte nejakú z nových kryptomien, nastavenie ťažby býva často výrazne technicky náročnejšie. Preto určite odporúčame napísať priamo vývojárom a komunite danej kryptomeny, ktorí vám radi poradia. To môžete urobiť napr. pomocou platforiem Slack a Discord.

mining

VIDEO Schiff vs Pompliano – Túto debatu musí vidieť každý, kto vlastní Bitcoin

Bez hardvéru sa to dá tiež! Cloud mining šetrí čas

Dnes je už trh s ťažobným výkonom pomerne rozvinutý – výkon sa dá na určitú dobu pomerne jednoducho prenajať, ale samozrejme za poplatok. Potom si priamo u prenajímateľa výkonu vyberiete, akú kryptomenu chcete ťažiť. Jednou z najznámejších platforiem tohto typu je NiceHash, ktorého ovládanie je veľmi jednoduché.

Skrátka vykonáte registráciu, vložíte kryptomeny určené na platenie výkonu, vyberiete kryptomenu (algoritmus) a pool, ktorému chcete svoj výkon prepožičať. A máte hotovo, práve ste začali ťažiť!

Ak vás lákajú nové kryptomeny, určite si dajte pozor na to, aby ste správne zhodnotili riziko. Spravidla totiž býva investícia do menej známej kryptomeny riskantnejšia, ako do niektorého z už zabehnutých gigantov. Preto si určite pred každým nákupom alebo spustením ťažby urobte poctivú analýzu daného projektu, hoci aj využitím „googlenia”.

Rozhodne zaujímavé je aj napísať priamo vývojárom a zistiť, aké plány s danou mincou majú. Investícia do novej kryptomeny bez toho, aby ste ju poctivo analyzovali, je jednoduchým gamblingom!

Máte Bitcoin? Toto video vám vysvetlí, čo ste vlastne kúpili na 5 rôznych úrovniach

Ing. Michal Bezvoda
Zakladateľ a spolumajiteľ Starmine holdingu
Spolumajiteľ a technický riaditeľ 10x laboratory s.r.o.