Nepoučiteľní: väčšina kryptomenových investorov opäť prišla o peniaze v posledných dňoch. Prečo?

Analýzy Bitcoin vytvoril nové lokálne maximum
Bitcoin vytvoril nové lokálne maximum. Zdroj: shutterstock.com/kitti Suwanekkasit
BITmarkets BITmarkets

Bitcoin narástol za posledné dni o takmer 10 %. Ako sme vás informovali v našom článku Nasledujúce dni rozhodnú, Bitcoin čaká na veľký pohyb!, kryptomena skutočne prerazila smerom hore a v súčasnosti sa pohybuje v zóne odporu, ako môžete vidieť na grafe nižšie (obrázok 1).

Pre väčšinu retailových investorov cenový nárast Bitcoinu predstavoval tvrdú ranu. Údaje ukazujú (obrázok 2), že malí investori neočakávali pohyb hore, čo sa prejavilo 29. októbra v likvidácii shortov vo výške 95 miliónov dolárov. Kritici a analytici na Twitteri upozornili, že retailoví investori stále robia tie isté chyby a dosiaľ sa nepoučili.

Graf: BTC/USD. 1D

Graf: BTC/USD. 1D. Zdroj: Tradingview

Väčšina obchodníkov na trhu si stále neuvedomuje sily, ktoré hýbu trhom, a podceňuje ich. Pritom z hľadiska technickej analýzy nenastalo žiadne prekvapenie. Bitcoin niekoľkokrát otestoval support na 19-tisíc a následne prelomil vzostupný pattern a vytvoril nové lokálne maximum. Ako môžete vidieť na údajoch nižšie, stará investičná pravda nestratila na platnosti: väčšina obchodníkov je zdrojom likvidity pre reálnych investorov.

Metrika rozsahu zlikvidovaných pozícií BTC

Metrika rozsahu zlikvidovaných pozícií BTC. Zdroj: Coinglass

Čo čakať ďalej

Trh s kryptomenami má pred sebou dva scenáre. Jeden je pozitívny, ale málo realistický, druhý je negatívny a vysoko pravdepodobný. Vzhľadom na to, že Bitcoin vytvoril po septembrovom maxime (22-tisíc dolárov) nové maximum, môže ísť Bitcoin chvíľu do strany a následne sa pokúsi otestovať predchádzajúce maximum. Tento scenár sa však zdá vzhľadom na súčasné makroekonomické podmienky málo realistický.

Pravdepodobnejší scenár ráta skôr s tým, že Bitcoin ešte mierne narastie smerom k cene 21 500 a následne príde korekcia, ktorá strhne cenu na nové minimá. Je preto potrebné sledovať, ako sa bude cena vyvíjať v najbližších týždňoch, no ďalší pokles je v súlade aj s technickou analýzou, aj s názormi skúsených traderov, ako je napríklad Peter Brandt. Podľa uznávaného a skúseného investora je potrebné sledovať hladinu na 13-tisíc dolárov.

Čítaj ďalej: Legendárny investor Peter Brandt: „Bitcoin čaká ešte jeden strmý pád a potom sa odrazí od dna”

0 Dní
0 Hodin
0 Minút
0 Sekúnd
TAGY: