Krypto-hackeri sú čoraz viac agresívni! O koľko miliárd pripravili ľudí v kryptomenách v roku 2022?

Kategorie: Novinky
Kryptomenové podvody
Kryptomenové podvody. Zdroj: Shutterstock.com/Sergey Nivens

Napriek neustále pretrvávajúcej korekcii na kryptomenovom trhu, kyberzločinci stále zneužívajú technológiu blockchain a iniciujú podvody. Za prvé tri štvrťroky sa im podarilo ukradnúť už viac ako 2,5 miliardy dolárov.

V treťom štvrťroku hackeri kradli približne 483 miliónov dolárov, čo predstavuje pokles o 43 % v porovnaní s druhým štvrťrokom v počte hacknutí. Podľa analýzy spoločnosti Atlas celková suma, ktorú hackeri ukradli za prvých 9 mesiacov v roku 2022, dosiahla 2 570 117 825 dolárov. Táto suma bola vypočítaná podľa kurzov v čase jednotlivých hackov.

Najviac hackovaným ekosystémom v treťom štvrťroku bolo práve Ethereum so stratami vo výške 348 miliónov dolárov v rámci 11 útokov. Na zozname s najvážnejšími stratami je na druhom mieste ekosystém Polkadot. Hackeri ukradli až 52 miliárd dolárov iba v dvoch útokoch. Ekosystém Binance Smart Chain bol napadnutý až 13-krát a ukradnutých bolo 28 miliónov dolárov.

Hackerské útoky v treťom štvrťroku

Hackerské útoky v treťom štvrťroku. Zdroj: Atlas VPN

Solana bola tiež obeťou hackerských útokov, pričom stratila približne 6 miliónov dolárov. Útoky súvisiace s blockchainom dosiahli straty vo výške 5,1 milióna dolárov. NFT sektor priniesol hackerom možnosť ukradnúť ďalšie 4 milióny dolárov v priebehu siedmych útokov.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Podvody prevýšili rok 2021

Celkovo ukradnutých 843 miliónov dolárov je stále najnižšie číslo v roku 2022. Pre porovnanie, v prvom štvrťroku bolo ukradnutých až 1,28 miliardy dolárov a v druhom 810 miliónov dolárov. Je pozoruhodné, že množstvo ukradnutých peňazí počas roku 2022 klesá. To sa ale nedá povedať pri medziročnom porovnaní.

V treťom štvrťroku 2022 bolo 55 hacknutí, pričom ide o pokles z 96 v druhom štvrťroku. Dokonca údaje z tretieho štvrťroku 2021 odhaľujú 28 % pokles v blockchainových podvodoch v porovnaní s tretím kvartálom tohto roka. To by mohlo znamenať, že do decembra bude ukradnutých pravdepodobne podobné množstvo peňazí ako v treťom štvrťroku.

Napriek klesajúcemu trendu v roku 2022 môžeme vidieť, že počet hackov na blockchainoch sa tento rok zvýšil o 39 % v porovnaní s rokom 2021. Konkrétne to bolo 166 podvodov v roku 2021, no v súčasnosti je to zatiaľ 230 v roku 2022.

Mohlo by ťa zaujímať: V októbri bolo hacknutých najviac kryptomien v roku 2022, krádeže masívne stúpajú!