[NÁZOR] Kedy sa Bitcoin dostane na nové ATH? – 20 000 $

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Tesne pred Vianocami 2017 Bitcoin dosiahol posledné historické maximum a započal svoj dlhý pád. Za posledných šesť mesiacov sme zaznamenali pokles o približne 70%. Tohtoročné LOW sa v čase písania článku nachádza na hladine 5700 $, tesne pod silným supportom na okrúhlom čísle 6000 $. Volatilita trhu je na minime. Občasné pumpy slúžia viac menej iba na zmanipulovanie ľudí a veľkí hráči pomocou nich vyťahujú peniaze z retailu. Volume Bitcoinu podľa stránky WorldCoinIndex (odporúčame používať namiesto coinmarketcapu) kleslo na jednu miliardu dolárov a počas niektorých dní bolo dokonca nižšie, ako volume Etherea.

To sa odzrkadlilo aj na vyťaženosti siete. Transakcie sú rýchle, poplatky nízke, spam je na minime. Záujem o Bitcoin klesol, a to sa odzrkadľuje na každom aspekte tohto coinu. Vyzerá to tak, že trh s kryptomenami pomaly umiera. Veľký minuloročný hype je preč.

Nevešajme hlavy a užívajme si dovolenky

To sú na tom kryptomeny až tak zle? Ale nie. Chce to trpezlivosť! Je tu leto! Začala nám uhorková sezóna. Všetci dovolenkujú, výletujú, popíjajú Cuba Libre a nechce sa im riešiť vysoko-rizikové investície do decentralizovaných digitálnych aktív. Záujem ľudí o čokoľvek (s výnimkou pláží) proste cez leto klesá.

Tak to bolo aj minulý rok, keď Bitcoin po otestovaní hranice 3000 $ klesol na 1800 $. Sčasti za to mohla nervozita ohľadom prechodu na SegWit, sčasti manipulácie trhu, no jedným z najväčších dôvodov prepadu bolo proste leto.

70% korekcia nie je nič nezvyčajné!

Faktom je, že priemerná korekcia trvajúca viac než 50 dní spôsobila pokles o 64 %. Ostrieľaní krypto-maniaci sú na podobné výstrelky kryptomien dávno zvyknutí. Iste, tentokrát ide o oveľa viac peňazí, ale v princípe sa nič nové nedeje. Iba ďalšia väčšia korekcia. Dlhodobý uptrend Bitcoinu stále trvá.

Odporúčanie pre HODL-erov … hodlujte!!!

O predikcie svetlejších zajtrajškov v dnešnej dobe nie je núdza. V podstate každú chvíľu o tom na Kryptomagazine informujeme. Či už ide o Davida Sappera, šéfa burzy BitMex, Juliana Hospa… Pokračovať by som mohol ešte týždeň.

Ja (Samuel Slavkovský), som sa po sérii swingových obchodov s Bitcoinom rozhodol, že odteraz už budem iba HODL-ovať. HODL je totiž z dlhodobého hľadiska jednoznačne najlepšia (a najjednoduchšia) investičná stratégia. Teda, aspoň čo sa Bitcoinu týka. Iste, pohyb o pár desiatok percent smerom dole zamrzí, ale mne je to jedno. V hlave mám totiž už dlhšiu dobu predikciu, ktorá sa mi neustále potvrdzuje a dnes som sa rozhodol, že ju publikujem verejne.

Disclaimer/ tento článok nemožno brať ako finančné poradenstvo. Investície do digitálnych aktív sú vysoko rizikové a nie sú vhodné pre slabšie povahy. Investujte iba peniaze, ktoré môžete stratiť. Za prípadné straty vzniknuté nevhodným obchodovaním si môžete sami. Ak by sa vám pri obchodovaní zišli názory a postrehy profesionálov, odporúčam navštíviť náš obchodný portál Trading11.com a za desať eur si kúpiť členstvo. získate tak prístup k analýza profesionálnych obchodníkov a ešte oveľa viac.

[Predikcia] Bitcoin sa o rok dostane na nové ATH!

POZOR! Nemyslím tým do konca tohto roka! Podľa môjho názoru (ktorý rozhodne nemusí byť správny) sa Bitcoin dostane na nové historické maximum pred začiatkom leta 2019. A dôvody? Tých mám hneď niekoľko.

Prečo nám zotavenie s veľkého prepadu nebude trvať ďalšie tri roky?

Na začiatku 2013 sa Bitcoin obchodoval za ~100 $. Na konci to bolo viac než 1300 $. Hack burzy Mt. Gox a následný pád kryptomien potom celý trh poslal do tri roky trvajúcej konsolidácie, ktorú ukončil až vynález smart-kontraktov, vzostup Etherea a následný ICO boom. Vznikol nový hype a kryptomeny prešli do hyper-módu. Započal nový parabolický rast, ktorý bol ukončený veľkým výpredajom Bitcoinov po dosiahnutí 20 000 $.

Tak, to je v skratke história kryptomien za posledné štyri roky. Teraz je čas na porovnanie prepadu z roku 2014 s tohtoročným prepadom.

bitcoin dump 2013

BTC/USD Bitfinex – dump 2014

Toto je graf menového páru BTC/USD z roku 2014. Ako môžete vidieť, bublina vtedy praskla na prelome rokov (takmer na deň rovnako, ako v prípade prasknutia minuloročnej bubliny. V červenom krúžku je označený júl 2014.

BTC Bitfinex - dump 2018

BTC/USD Bitfinex – dump 2018

Toto je graf menového páru BTC/USD z roku 2018. Opäť, klasický bublinový graf. Parabolický tren sa zlomil v polovici decembra 2018 a nasledovala 70% korekcia. Ale POZOR!!! Tieto dva grafy sa podobajú iba na prvý pohľad!!!

Trh s kryptomenami naberá na obrátkach!

Graf z roku 2014 zachycuje obdobie dvadsiatich mesiacov, graf z roku 2018 nezachycuje ani desať mesiacov. Napriek tomu na oboch grafoch pozorujeme veľmi podobný vývoj. Oranžový kruh z prelomu rokov 2014/2015 viac menej koreluje s oranžovým kruhom z leta 2018. Znamená to, že korekcia ešte neskončila a môžeme očakávať ďalší dump?

Existuje tu reálna možnosť, že Bitcoin bude pokračovať smerom dole a na konci roka sa bude obchodovať za 3500-4000 $. IXOYE to včera veľmi dobre vystihol vo svojej analýze. Buď sa čoskoro otočí trend, alebo zletíme o ďalších 40 %.

6000 $ – Nezničiteľný support

Každopádne, podľa môjho názoru Bitcoin dlhodobo nemôže klesnúť pod 6000 $. Dôvod je jednoduchý – Bitmain.

Bitmain je ťažobná spoločnosť, ktorá sa zameriava na vývoj a výrobu ASIC minerov určených na ťažbu kryptomien. Väčšina príjmov tejto multi-miliardovej spoločnosti plynie z predaja ASIC-ov a z ťažby Bitcoinov. Pokiaľ by hodnota Bitcoinu klesla pod 6000 $, väčšina minerov by veľmi rýchlo skrachovala – Bitmain by prišiel o veľkú časť ziskov. Práve 6000 $ je totiž cenová hladina, na ktorej sa náklady na ťažbu vyrovnávajú so ziskami za predaj vyťažených mincí.

Bitmain nikdy nedopustí pád pod 6000 $

Pokles hodnoty Bitcoinu pod 6000 $ povedie k centralizácii siete (Bitmain nebude mať komu predávať svoje ASIC-y, bude na nich ťažiť sám a čoskoro ovládne sieť) a ľudia Bitcoinu prestanú dôverovať. 50% útok totiž bude nie len možný, ale aj pravdepodobný.

To sa samozrejme Bitmainu nepáči. Táto spoločnosť vyrástla vďaka Bitcoinu a spraví všetko pre to, aby tento coin prosperoval. Nikto nechce prísť o multi-miliardové zisky!

Navyše, Bitmain nedávno prešiel svojím IPO (initial Position Offering) a čoskoro vstúpi do akciového trhu. Majitelia a akcionári firmy budú chcieť na svojej investícii zarobiť a to sa nestane, pokiaľ Bitcoin dlhodobo klesne pod 6000 $.

Iste, veta “Bitmain nás všetkých zachráni” neznie práve najlepšie, ale je to tak. Bohužiaľ.

Počas tohto roka bol Bitcoin pod hranicou 6000 $ menej, než 24 hodín a je dosť možné,že sa tam ešte vráti. Je dokonca možné, že uzavrie hidden gap, ktorý sa nachádza tesne pod 5000 $ a ktorý neustále spomína náš BTC trader na Trading11. Táto situácia však nebude trvať príliš dlho a veľmi rýchlo sa vrátime späť nad 6k.

NASDAQ a vstup inštitucionálnych investorov do trhu

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý ukazuje v prospech Bitcoinu a kryptomien ako takých, je plánované zalistovanie kryptomien na NASDAQ. To sa uskutoční v septembri 2018 (oficiálne potvrdená informácia). Pôjde o historický moment, o ktorom sa raz bude písať v učebniciach dejepisu.

Zalistovanie na NASDAQ prinesie viac, než si uvedomuje väčšina ľudí. NASDAQ nie je iba burza, ide v prvom rade o finančnú platformu. IT systém a finančné nástroje NASDAQ-u používa viac než 80 veľkých regulovaných búrz a inštitúcií po celom svete. Ide o akúsi mekku burzovných systémov. Systémy a nástroje NASDAQ-u využívajú investori a inštitúcie po celom svete.

Hype z konca minulého roka je často spájaný s hypom okolo zalistovania Bitcoin Futures na CME a CBOE. Následný prepad je zase pripisovaný masívnymy shortami, ktoré vznikli na týchto nových trhoch. Ešte pred pár mesiacmi sa živo diskutovalo o tom, ako nás inštitúcie ushortujú k smrti. To je absolútna somarina!

Ako spustenie futures ovplyvní hodnotu Bitcoinu?

Volume na XBT/USD bolo od začiatku veľmi malé a tento trh nemal žiadnu šancu na úspech. Vznikol vďaka samoregulácii a inštitucionálnych investorov absolútne nepresvedčil. Aj preto sme sa nikdy nedočkali “sladkých inštitucionálnych peňazí.”

NASDAQ však vyzerá veľmi dobre. Táto platforma si dala viac času na prípravu. Na prípravu kryptomenových finančných nástrojov a na vyjednanie kšeftov s inštitúciami a bohatými investormi (Warren Buffet?)

Disclaimer č. 2/ Nasledujúce odstavce berte s veľmi veľkou rezervou.

Leto 2018 sa nesie v znamení príprav na vstup do NASDAQ-u

Bitmain a ďalší veľký krypto-hráči to veľmi dobre vedia. A zároveň vedia, že inštitúcie do trhu nepôjdu, pokiaľ nebude vyzerať ideálne na veľkú dlhodobú investíciu. Vrásky na čele im robí (okrem iného) spomínaný hidden gap, ktorý by sa mal čo najskôr uzatvoriť. Následne by Bitcoin mal ukázať svoju silu a dostať sa cez nejakú silnú rezistenciu.

Moja predpoveď na nasledujúce dva mesiac, následne

A presne to sa aj stane. Bitcoin padne pod 5000 $, predvedie 20% bull run a prekoná (v tom čase už) silnú rezistenciu na 6000 $. Rezistencia sa ešte predtým potvrdí aspoň dvoma testami. Ideálne by mohla vzniknúť formácia double top, ktorá bude (falošne) signalizovať ďalší pokles. Tesne po potvrdení double top-u očakávam silne pozitívny technologický fundament (spustenie Lightning Network?) a následný rast. Toho by sme sa mohli dočkať už koncom leta.

Moja predpoveď na obdobie október – december 2018

Následný hype potom cenu Bitcoinu vyženie na 10 000 $. Nasledovať bude odraz, zalistovanie na NASDAQ a vstup inštitúcií do short pozícii. Hodnota derivátov Bitcoinu klesne, čo inštitúciám zarobí slušné peniaze. Potom príde pozitívna reakcia podkladového aktíva (hodnoty Bitcoin mincí) a ďalší rast.

Do decembra 12 000 $, do júna 2019 nové ATH

A tak ďalej a tak ďalej… Pri pohľade na historické dáta mi vychádza, Že Bitcoin by mal nové All Time High zaznamenať približne o rok, ešte pred letom. V tom čase už bude trh s kryptomenami vyzerať úplne inak. Ovplyvnia ho inštitúcie, nové technológie (Lightning Network, Ethereum Casper / sharding, blockchain 3.0 – EOS, TRX…), užívateľská základňa sa výrazne zvýši, záujem o digitálne aktíva začne rásť a koncept “internet of value” naberie reálne obrysy.

O všetkých týchto veciach sme už na Kryptomagazine niekoľkokrát písali.

BIG crypto bubble is coming!!!

Ďalšia bublina na trhu s kryptomenami nás potom vynesie až “To the Moon” – dlhodobí hodleri potom predajú svoje coiny, čo spôsobí masívne dumpy, krízu a krypto sa bude nachádzať v rovnakej pozícii, ako internet po prasknutí dotcom bubliny.

A až potom nastane tá pravá krypto-revolúcia, ktorá bude trvať ďalších 30-50 rokov.

Nevešajme hlavy! Sme ešte iba na začiatku! Situácia možno dnes vôbec nevyzerá dobre, ale zdanie klame. Budúcnosť ľudstva spočíva v decentralizácii. Tento trend pozorujeme počas celej naše histórie a bude aj naďalej pokračovať.

Páčil sa vám tento článok? Budeme radi, ak nás podporíte likom na facebooku, odberom notifikácií (návod nájdete tu) alebo klikom na Google banner, ktorý nájdete hneď pod článkom.

VVVV