Graf na dnes: Inflácia na Slovensku opäť narástla
Graf na dnes: Inflácia na Slovensku opäť narástla. Zdroj: https://www.shutterstock.com/garmoncheg

Štatistický úrad dnes informoval o výške spotrebiteľných cien za mesiac máj. Inflácia na Slovensku opäť narástla a dosiahla výšku 12,6 %.

Inflácia za mesiac máj

Inflácia v mesiaci máj sa opäť zvýšila. Ide o už o šiesty mesiac v roku 2022, čo je Slovensko konfrontované s čoraz vyššou infláciou. Štatistický úrad uvádza, že ide o šestnásty mesiac za sebou, čo spotrebiteľské ceny rastú. V marci bola inflácia 11,8, v máji narástla o 0,8 %. Ide o 22-ročné maximum, teda o najvyššiu hodnotu od júna 2000. Rast cien zasiahol všetky oblasti spotrebiteľského života ako sú ceny potravín, pohonných hmôt, energií či služieb.

Rast inflácie na Slovensku
Rast inflácie na Slovensku. Zdroj: tradingeconomics
Inflácia rastie aj u našich susedov. V Česku dosiahla v máji hodnotu 16 %, v Maďarsku 10,7 %, Poľsku 13,9 % a v Rakúsku 8 %. Minulý týždeň sme sa tiež dozvedeli, že USA dosiahli najvyššiu infláciu za posledných 40 rokov, 8,6 %. Táto správa zasiahla trhy, pričom najviac utrpeli kryptomeny na čele s Bitcoinom, ako najrizikovejšie aktíva. Zajtra FED informuje o ďalšom zvyšovaní úrokových sadzieb, pričom sa očakáva drastickejšie zvyšovanie.
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance