Akcie zažívajú mizerné obdobie. Netflix klesol už o 80 %

Analýzy Akcie zažívajú mizerné obdobie - Netflix spadol už o 80 %!
Akcie výrazne spadli. Zdroj: shutterstock.com/Poring Studio
BITmarkets BITmarkets

Po vynikajúcom minulom roku zažívajú takmer všetky akcie mizerné obdobie. Netflix dokonca stratil takmer 80 % svojej hodnoty. Amazon je od svojho maxima vzdialený viac 40 % a Apple stratil 30 %. Prinášame prehľad toho, čo sa aktuálne deje na trhoch.

Prečo všetko klesá?

Najsilnejšie fundamenty, ktoré sú za poklesmi známych akcií, sú vojna na Ukrajine, vysoká miera inflácie a korekcia nedávneho rastu. Akcia Amazonu počas rokov 2020 a 2021 spravila 70-percentné zhodnotenie. Oproti indexu S&P 500, ktorý dlhodobo priemerne rastie medziročne o 10 %, je to vysoký nadpriemer a všetko nasvedčuje tomu, že sa vytvorila menšia akciová bublina, ktorá teraz spľasla.

Akcie Amazonu výrazne spadli

Akcie Amazonu výrazne spadli. Zdroj: tradingview.com

Netlfix najviac utrpel

Spomedzi 10 najznámejších akcií si najhoršie viedol posledné obdobie Netlfix. Akcie tejto medzinárodnej spoločnosti klesli za posledných 8 mesiacov o takmer 80 %. Cena sa dokonca dostala na 5-ročné minimum. Za poklesom streamovacieho gigantu je hlavne strata predplatiteľov a zvyšujúca sa konkurencia na trhu.

Netflix stratil spomedzi top akcii najviac

Netflix stratil spomedzi top akcií najviac. Zdroj: tradingview.com

S&P500 zatiaľ v 30 % strate

Do recesie sa dostáva aj najznámejší akciový index S&P 500, ktorý od maxima stratil už 30 %. Pre porovnanie s poslednými 3 krízami z rokov 2000, 2008 a 2020 si však zatiaľ vedie dobre. Vo všetkých troch prípadoch cena indexu klesla nárazovo o približne 50 %. Nedá sa ale vylúčiť, že aj v tomto prípade sa bude rovnaký pokles opakovať a cena bude ešte niekoľko mesiacov klesať. Netreba zabúdať, že sa blíži leto a následne september, ktorý je pre akcie dlhodobo najhorším mesiacom.

Prečítaj si aj: Kryptomena týždňa: token BNB sa ukázal ako stabilná investícia

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.