Kryptomeny ako maker rastú
Kryptomeny ako maker rastú. Zdroj: shutterstock.com/Volodymyr TVERDOKHLIB/Ja Crispy

Kryptomena Maker (MKR) je najziskovejšia digitálna mena spomedzi top 100 v rebríčku CoinMarketCap v čase písania článku. Týždenná zmena predstavuje 23 % a zdá sa, že trend ešte neskončil. Čo stojí za týmto vzostupom a oplatí sa ešte naskakovať do rozbehnutého trhu?

Čo je maker?

Maker je riadiaci token MakerDAO (decentralizovaná organizácia) a Maker Protocol (softvérová platforma), ktoré sú založené na blockchaine etherea. Jeho úlohou je prevádzkovanie stablecoinu DAI a funguje ako druh podielu na hlasovaní pre organizáciu, ktorá tieto stablecoiny spravuje. Ekosystém má za úlohu vybudovať decentralizované finančné produkty.

Ako vidíme na grafe TradingView, maker za posledné dva mesiace dosiahol zhodnotenie 95 %. Zároveň od polovice roka 2022 vytvára bočnú štruktúru, ktorá je ohraničená rezistenciou 1 100 dolárov a supportom 500 dolárov.  Pozitívom je, že nedávny rast bol sprevádzaný silným objemom zo strany nakupujúcich. Zdá sa, že z krátkodobého hľadiska by cena mohla opäť smerovať na spomínanú rezistenciu.

Maker (MKR) prudko rastie
Maker (MKR) prudko rastie. Zdroj: TradingView

V prípade, že sa zaujímate viac o kryptomeny, ktoré v poslednom období zaznamenali extrémne zisky, odporúčame vám prečítať si nasledujúce články:

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.
Sponzorovaný obsah

Prečo MKR rastie?

Dôvodom nárastu je stále pozitívny ukazovateľ MVRV (market value realized value) a DeFi TVL (celková uzamknutá hodnota). Pomer trhovej a realizovanej hodnoty je v súčasnosti pre investorov stále priaznivý. Po protokole Lido sa nachádza podľa DeFiLlama na druhom mieste v TVL, s hodnotou 7,03 miliardy dolárov.

Protokol oznámil, že implementuje novú cenovú štruktúru a zvyšuje sa aj dlhový strop z 5 miliónov DAI na 10 miliónov DAI. To v konečnom dôsledku zapríčiní zníženie obmedzenia na pôžičky.

Podľa údajov z CoinMarketCap sa MKR nachádza na 55. mieste v rebríčku podľa trhovej kapitalizácie s hodnotou 882 miliónov dolárov v čase písania článku. Objem obchodovania prudko klesol za 24 hodín o 36 % na úroveň 57 miliónov dolárov.

Prečítaj si tiež: Chceš hľadať kryptomeny s rastovým potenciálom? Vybrali sme 4 body, ktoré by si mal sledovať