Warren Buffett stratil veľa peňazí
Warren Buffett stratil veľa peňazí. Zdroj: sutterstock.com/KeyFame/Rob Crandall

Väčšina ľudí investuje do akciových indexov prostredníctvom metódy DCA, kedy sa nakupuje pravidelne každý mesiac bez ohľadu na stav trhu. Prepady slúžia ako vhodná príležitosť na dokupovanie, no z dlhodobého hľadiska spôsobujú vrásky na čele nejednému investorovi. Aké straty ale podľa portálu Coinspress utrpel jeden z najbohatších ľudí na svete Warren Buffett?

Warren Buffett zaznamenal veľké straty

Čím viac máte investované, tým viac riskujete, no zároveň môžete dosiahnuť vyšší zisk. V roku 2022 trhy takmer celé obdobie klesali a veľkým stratám sa nevyhol ani Warren Buffett. Podľa Investor Business Daily, utrpela spoločnosť Berkshire Hathaway stratu až 12,8 miliardy dolárov.

Najväčšie straty boli spôsobené akciami Bank of America, Ally Financial, Bank of New York Mellon a U.S. Bancorp. Nedávno sme vás informovali aj o ďalších akciách z finančného sektora, ktoré boli masívne zasiahnuté krachom bánk. Trhová hodnota bánk totiž klesla v marci až o 500 miliárd dolárov.

Pokles akcií v roku 2022
Pokles akcií v roku 2022. Zdroj: TradingView

Pre čitateľov sme vytvorili Discord komunitu, kde každý deň prispievame s hodnotným obsahom. Pridaj sa cez tento odkaz. Tie najaktuálnejšie novinky sleduj na našom Instagrame a Facebooku.

Bude korekcia pokračovať?

Nie je prekvapivé, že nedávne udalosti spojené s krachom bánk a celoročná korekcia v roku 2022, spôsobili obrovské straty najbohatšej skupiny investorov. Berkshire Hathaway je veľkým držiteľom akcií viacerých bánk. Napríklad Bank of America poklesla v tomto roku už o 12,8 %, čo vyústilo pre Warrena Buffeta v stratu 4 miliardy dolárov.

Okrem toho obrovské straty zaznamenal aj v ropnom gigante Chevron, v ktorom má podiel až 8,8 %. Klesajúce ceny ropy spôsobili Warrenovi Buffettovi v tomto roku stratu až 5 miliárd dolárov.

V čase písania článku sa index SPX obchoduje na cenovej úrovni 4 000 bodov, pričom v roku 2022 vytvoril korekciu až 27 % a v súčasnosti je od maxima nižšie o 17 %. Nasdaq klesol v roku 2022 až o 37 % a v súčasnosti ho delí od historického maxima korekcia v hodnote 24 %. Cena ropy sa obchoduje na najnižšej úrovni od decembra 2021 a nachádza sa o 45 % nižšie od vrcholu z marca 2022.

Makroekonomické vyhliadky nie sú stále priaznivé a vysoká inflácia v kombinácii s extrémnymi úrokovými sadzbami tlačia ekonomiku do recesie. Preto je pravdepodobné, že sa straty môžu v nasledujúcich mesiacoch ešte viac prehĺbiť, o čom sme vás informovali v článku Horšia kríza ako v roku 2008? Tento scenár nechce nikto počuť.

Mohlo by ťa zaujímať: Najhorší scenár? Celý svet údajne čaká úverová kríza