Na trhu je 10 000 kryptomien. Iba 5 z nich tvorí vyše 75 % kapitalizácie

Kategorie: Novinky
Tieto kryptomeny tvoria 75 % kapitalizácie.
Tieto kryptomeny tvoria 75 % kapitalizácie. Zdroj: Shutterstock.com/David Sandron

Počet kryptomien neustále narastá, no núka sa otázka, koľko z týchto projektov je relevantných a serióznych. Čím viac kryptomien existuje, tým viac podvodom investori čelia. Aktuálne sa počet všetkých kryptomien pohybuje na hranici 10 000.

Len pre porovnanie, v júli 2021 existovalo približne 6 000 kryptomien, pričom do februára 2022 ich počet vzrástol až na 10 400. Teraz však počet klesol na 10 000. Podobne ako pri akciových indexoch, aj v prípade kryptomien väčšinu kapitalizácie tvorí iba zopár zastupiteľov trhu.

Na trhu kryptomien tvorí až 75 % kapitalizácie iba TOP 5 mincí. Jednoduchým meradlom zastúpenia TOP kryptomien na trhu je kapitalizácia a dominancia.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Prečítaj si tiež: „Trh s kryptomenami má pred sebou okamih pravdy,“ tvrdí populárny obchodník

Bitcoin na hranici 40 % dominancie

Aktuálne trhová kapitalizácia kryptomien dosahuje dňa 1. septembra hodnotu 991 miliárd dolárov. Nasledujúci obrázok zobrazuje TOP 5 mincí s kapitalizáciou nad 75 %.

TOP 5 kryptomien

TOP 5 kryptomien. Zdroj: CoinMarketCap.com

Dominancia Bitcoinu sa v čase písania článku pohybovala na hladine 40,17 %. Ethereum dosahovalo 19,86 %, Tether 7 %, USD Coin 5,71 % a Binance Coin 4,70 %. Spolu teda dosahujú kapitalizáciu 77,44 %.

Medzitým dominancia Bitcoinu dosahuje kritickú hladinu supportu na zóne 40 %, čo by mohlo viesť k obratu trendu a Bitcoin by mohol opäť na seba strhnúť pozornosť. Zdá sa však, že platí pravidlo, že ak chceme investovať čo najbezpečnejšie, mali by sme uprednostniť iba TOP kryptomeny s vysokou kapitalizáciou.

Mohlo by ťa zaujímať: Ako investovať v súčasnej recesii?