banka koniec

Banky sú tu s nami už stovky rokov. Koncept dôveryhodnej inštitúcie, ktorá bezpečne uschová vaše peniaze a na požiadanie vám ich vydá vznikol v časoch, kedy sa ešte platilo zlatom. Riešili reálny problém, ktorý v tom čase trápil milióny ľudí. Uschovať väčšie množstvo zlata rozhodne nie je jednoduché. A platiť nim tiež nie je dvakrát príjemné. Hlavne v prípadoch, keď ste kupovali niečo drahé a svoje zlato ste museli prevážať cez krajinu plnú zlodejov a banditov.

Banky sú zastaralé a nepotrebujeme ich k životu

Od tej doby sa však veci “trochu” zmenili. Na čo nám sú v dnešnej dobe klasické banky? Iste, centrálne banky sú dôležité, pretože sčasti riadia ekonomiku a udržiavajú stabilnú hodnotu štátnej meny, ale potrebujeme inštitúcie ako ČSOB, Slovenská sporiteľňa alebo Tatrabanka?

Väčšina ľudí má banku na dve veci. Používanie fiat peňazí v digitálnej forme a pôžičky. Technológia blockchain však vie ponúknuť to isté, a to bez nutnosti zveriť svoje peniaze do rúk tretej “dôveryhodnej” strany. Presne to je dôvod, prečo banky čoskoro skončia. V modernom slobodnom svete už pre ne jednoducho nie je miesto.

Poďme sa teda bližšie pozrieť na hlavnú službu, ktorú nám banky ponúkajú. Je možné nahradiť ju modernejšou alternatívou?

Deutsche Bank súhlasí:  Kryptomeny by sa do dvoch rokov mohli stať bežnou súčasťou nášho života

(článok pokračuje pod odkazom)

Deutsche Bank: Kryptomeny by sa do dvoch rokov mohli stať bežnou súčasťou nášho života

Internet banking – zastaralý a nepoužiteľný

Internet banking bol vytvorený ako rozšírenie klasického systému posielania peňazí medzi bankami. Nie je to žiadna revolúcia, iba nový spôsob, ako banke poslať príkaz na uskutočnenie transakcie. Jedinou výhodou internetového bankingu je, že sa nemusíte fyzicky dostaviť do pobočky vašej banky. Postačí sa verifikovať menom, heslom a SMS kódom.

Je priam neuveriteľné, aký zastaralý a nepoužiteľný tento systém v skutočnosti je. Internet má potenciál absolútne zmeniť spôsob, akým fungujú finančné aplikácie a vytvoriť nové produkty, ktoré bez internetu jednoducho neboli možné. Bohužiaľ, bankári nechcú takúto revolúciu. Veľmi dobre totiž vedia, že by to znamenalo ich koniec.

Práve preto je internetové bankovníctvo tak nepoužiteľné a beznádejne naviazané na starý systém. Je to v podstate boj proti pokroku. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo posielanie peňazí medzi dvoma bankami trvá celý deň a prečo cez víkend žiadne transakcie neprebiehajú? Pretože všetko sa schvaľuje ručne! Vy pošlete transakciu a nejaký pracovník v banke ju musí fyzicky schváliť.

Prečo? Pretože ak by to tak nebolo, banky by jednoducho skončili.

Blockchain ako rýchlejšia a bezpečnejšia alternatíva

Bitcoin za posledných desať rokov dokázal, že je možné vytvoriť bezpečný decentralizovaný transakčný systém aj bez dôveryhodných tretích strán. Tento systém má oproti tomu súčasnému niekoľko dôležitých výhod.

 • Vaše peniaze vlastníte vy, nikto vám na ne nemôže siahnuť (niečo ako digitálny cash)
 • Lacnejšie a výrazne rýchlejšie transakcie
 • Vyššia bezpečnosť (bezpečnosť bánk je naozaj žalostná)
 • Možnosť vytvárania nových finančných produktov
 • Možnosť posielania mikroplatieb v reálnom čase
 • a veľa ďalších…

Chcete vedieť ako presne funguje Bitcoin blockchain? Kliknite tu.

Samozrejme, transakčný systém na štýl Bitcoinu má z pohľadu štátu niekoľko nevýhod.

 • Štát stráca moc nad svojimi občanmi (nemôže im len tak siahnuť na peniaze)
 • Malý objem transakcií (iba niekoľko za sekundu)
 • Nemožnosť vytvárať nové peniaze (Bitcoin má obmedzené maximálne množstvo coinov)
 • Ťažba
 • Nedostatočná anonymita

Je úplne jasné že v dnešnej dobe je blockchain Bitcoinu pre štátne meny krajne nevhodný. Na druhej strane, nemal by byť problém upraviť túto technológiu a odstrániť všetky spomenuté negatíva. Napríklad blockchain od spoločnosti Ripple by pre štáty fungoval veľmi dobre.

Myslím si, že v najbližších desiatich rokoch začnú prvé suverénne štáty prechádzať na blockchain a ich banky pomaly vymiznú. Žijeme v dvadsiatom prvom storočí. Automatizácia všetkých aspektom nášho života naberá úplne nové rozmery. Naozaj nevidím dôvod, prečo by mal byť problém zautomatizovať väčšinu činností, ktoré momentálne vykonávajú banky. Výsledkom bude lepší, modernejší svet, ktorý nie je obmedzovaný pomalými senilnými transakčnými systémami neschopných banksterov. Svet, v ktorom sa posielanie peňazí v reálnom čase stane skutočnosťou. Svet, v ktorom si objednáte taxík a váš telefón bude taxislužbe posielať mikroplatby každú sekundu. Svet, ktorý je oveľa viac prepojený. Svet, na ktorý sa všetci veľmi tešíme.

Ale najprv… Najprv musíme poraziť banky.

banky koniec

V úvode článku som spomínal ešte druhé využitie bánk. O decentralizovaných pôžičkách viac napíšem nabudúce.

Post Scriptum

Nakoniec dodávam, že v tomto článku nechcem propagovať kryptomeny. Píšem o tom, že fiat meny by mali prejsť zo súčasného systému bánk na čiastočne centralizované blockchainy s centrálnou bankou ako jedinou inštitúciou, ktorá má právo zmraziť účty, zastaviť alebo vrátiť transakcie a celkovo sledovať tok transakcií v sieti. Takýto prechod by znamenal skutočnú revolúciu vo finančníctve a výrazne by urýchlil rast ekonomiky.