Jedna z popredných svetových bánk sa podľa všetkého rozhodla blokovať všetky kryptomenové transakcie. Vyplýva tak z príspevku používateľa na sieti reddit.

Banky vs. kryptomeny – niekoľko rokov trvajúci boj

Nie je zrejme žiadnou novinkou, že banky a všeobecne akékoľvek väčšie finančné inštitúcie nebývajú veľkými priaznivcami decentralizovaných kryptomien. Je to boj, ktorý trvá už takmer desať rokov od vzniku Bitcoinu. Spočiatku sa banky zdali byť „nad vecou“, označujúc kryptomeny za bubliny, či obyčajné rozptýlenie. Zdalo sa, že pre banky nie sú kryptomeny žiadnou konkurenciou. Desať rokov potom sa však situácia zdá byť iná a banky sa kryptomenám snažia brániť, ako sa len dá.

Jednou z takých ako sa zdá, je tiež britská nadnárodná Hongkong and Shanghai Banking Corporation, ktorú väčšina z nás pozná skôr pod skratkou HSBC. Ide o siedmu najväčšiu banku na svete, ktorej hodnota presahuje takmer dve a pol miliardy amerických dolárov. Teraz sa však ukazuje, že svojim klientom neumožní slobodne nakladať so svojimi peniazmi.

Mohlo by vás zaujímať: Spôsobí Spôsobí pomalá adopcia Bitcoinu záhubu tejto kryptomeny?

Vyplýva to z príspevku na sieti reddit.com, v ktorom sa používateľ BlackHeart357 rozčuľuje nad tým, že mu banka HSBC zakazuje vykonávať transakcie spojené s kryptomenami.

„Zdá sa, že HSBC teraz blokuje krypto transakcie na všetkých kartách, vrátane debetných“, píše nespokojný klient britskej nadnárodnej banky.

Domnienku mu však potvrdil aj pracovník zákazníckeho servisu banky. Ten mu údajne povedal, že sa HSBC rozhodla blokovať takéto transakcie, pretože kryptomeny bývajú najmä nestabilné.

Na otázku, či sa teda HSBC teraz rozhodla určovať klientom, ako môžu so svojimi peniazmi nakladať, mu údajne odpovedal „Pre tento typ transakcií, pravdepodobne áno“.

Rovnakú skúsenosť potvrdil na sociálnej sieti Twitter tiež používateľ Trenton Gaddis, ktorý už nejakú dobu kritizuje cenzúru na sociálnych sieťach a potláčanie slobody slova v Hongkongu.

V Indii hrozia úplným zmrazením účtu

Hoci banka HSBC zatiaľ nevydala žiadne oficiálne vyjadrenie, podobné praktiky však bohužiaľ nie sú ojedinelé. Napríklad indická HDFC minulý mesiac začala rozosielať výhražné e-maily klientom, ktorí kryptomeny nakupujú, či inak s nimi obchodujú. V nich upozorňovala na „podozrivé“ transakcie. HDFC sa však oháňa tým, že podľa ich pravidiel nie je klientom povolené vykonávať takéto transakcie.

Keď teda ich klient dostane taký e-mail, musí sa osobne dostaviť na pobočku banky a podpísať vyhlásenie, že s kryptomenami neobchoduje. Keď má banka podozrenie, že niektorý z ich klientov aj napriek tomu s kryptomenami obchoduje, účet dotyčného jednoducho zmrazí. To isté platí pre tých, ktorí sa do tridsiatich dní od obdržania e-mailu nedostavia na pobočku banky.

Zdá sa teda, že aj po desiatich rokoch od uvedenia Bitcoinu je situácia okolo kryptomien v niektorých krajinách trochu neistá, všakže?

Čo čítať ďalej?

Craigh Wright – Bitcoin ide na nulu! – A zničím všetkých falošných Satoshi Nakamotov

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal V.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

4
Leave a Reply

avatar
1 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
ChoseAndrejT-rex Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
T-rex
Guest
T-rex

Cim viac to budu robit, tym horsie pre banky, ved zakazane ovocie…. a mozno tym pomozu k rychlejsej adopcii oklukami, ja by som zrusil ucet a siel inde ako prvy krok.

Andrej
Guest
Andrej

Kto píše tieto články a na akom základe? Trzna hodnota ku dňu písania tohto článku je 132 miliárd dolárov. Autor uvádza viac ako 2,5 miliardy. Trochu sa sekol…

Chose
Guest
Chose

nejaká miliarda hore dole..

Chose
Guest
Chose

veru preč od nich sami si pilia konár pod sebou .ešte že je už v UK virex ,revolut a pribudaju ďalšie ..