Ktorá banka začne s kryptomenami obchodovať ako prvá?
Ktorá banka začne s kryptomenami obchodovať ako prvá? Zdroj: shutterstock.com/AndrewDerr

Je priam až neskutočné, koľko rozruchu je aktuálne okolo projektu Libra. Každý jeden deň vychádzajú nové správy o tom, kto má s týmto projektom problém, komu sa nepozdáva alebo naopak, kto ho podporuje a verí v jeho budúcnosť. Rovnako sa stále častejšie rieši, s kým bude Facebook na Libre pracovať. Zoznam spoločností je už teraz veľmi dlhý, avšak zatiaľ medzi nimi nefiguruje žiadna banka. Veľmi podstatné je však slovíčko „zatiaľ“.

Royal Bank of Scotland a Libra začali rokovať

Aj napriek tomu, že Libra sa na prvý pohľad môže zdať ako jeden z hlavných súperov bánk, niektoré sa tohto projektu neboja. Práve naopak. Nesnažia sa ho zbaviť ani zdiskreditovať, ale pripojiť sa k nemu. Jednou z takýchto bánk je aj Royal Bank of Scotland (RBS). Tá má byť aktuálne v spojení s Facebookom a samotnou Librou.

Včera o tom informoval Kevin Hanley, šéf pre inovácie banky RBS. Okrem veľmi dobrých vzťahov s Facebookom stihol podotknúť aj to, že aj napriek rokovaniam nepadol ešte žiadny závažný verdikt.

„So spoločnosťou Facebook diskutujeme o Libre a najmä o tom, kam by mohol tento projekt smerovať.“

Čo by robila banka v konzorciu?

Konzorcium je akési spoločenstvo (prsteňa – samozrejme, to je iba vtip), ktoré by malo do projektu Libra investovať. Každá z firiem, ktoré sa takto rozhodnú konať, zaplatí 10 miliónov dolárov, čo jej zaručí miesto pri „stole konzorcia“. Práve tam by sa potom následne mali diať všetky vážne rozhodnutia. Už teraz sa vie, že spoločnosti ako Visa, MasterCard, Paypal alebo Uber sa s Facebookom dohodli a budú súčasťou konzorcia.

Ak chcete mať viac informácii aj o projekte Libra, nezabudnite dať like na náš Facebook alebo odber na kryptomagazin.sk.

Avšak, zatiaľ sa tam nedostala žiadna popredná banka. A zmysel to určite dáva. Libra im má totižto konkurovať. Ako to však ale býva zvykom, určite sa nejaká banka pridá. Spraví tak či už na posilnenie svoje pozície alebo naopak, aby sa dostala čo najvyššie. Možno aj to je zámerom práve banky RBS, ktorej ambícia dostať sa do konzorcia veľmi imponuje.

Záver

Aj napriek tomu, že zatiaľ sa RBS a Facebook nedohodli, je veľmi pravdepodobné, že sa tak stane. Prečo? Pretože Facebooku sa určite môže zísť pomoc od giganta z bankového sektora. Naopak, banka RBS by sa tak mohla dostať naspäť na výslnie potom, čo ju finančná kríza 2008-2009 totálne zdevastovala. Či však nájdu tieto dve inštitúcie spoločnú reč, sa nechajme prekvapiť.

Čo čítať ďalej?

Neviete či kúpiť Bitcoin? Indikátor BK vám dá jasnú odpoveď – Skúška – Denník 4. týždeň

Zdroj:
ambcrypto.com