Zlodeji ukradli 600 počítačov na ťažbu kryptomien.
Zlodeji ukradli 600 počítačov na ťažbu kryptomien. Zdroj: shutterstock.com/Raland

Z dátových centier, ktoré slúžili na ťažbu Bitcoinu, ukradli zlodeji 600 počítačov v celkovej hodnote takmer 2 milióny USD.

Najväčšia krádež na Islande

Islandská polícia informovala, že ide o najväčšiu sériu lúpeží s akou sa doposiaľ na Islande stretli a predpokladajú, že sa jednalo o dobre organizovaný zločin.

Policajný šéf Reykjanes Olafur Helgi Kjartansson pre miestne médiá uviedol:

“Ide o krádež, akú sme doposiaľ nezažili. Všetko poukazuje na to, že ide o vysoko organizovaný zločin.”

Krádeže sa odohrali v mestách Reykjanes a Borgarbyggð, pričom tri sa stali v decembri a jedna v januári. V snahe nájsť zlodejov sa polícia až doteraz nevyjadrovala k podrobnostiam o týchto krádežiach.

Advania, spoločnosť zaoberajúca sa informačnými technológiami sídliaca v Reykjavíku, už poskytla vyšetrovateľom snímky z bezpečnostných kamier vo svojom dátovom centre v meste Reykjanesbær. Následne bolo zatknutých jedenásť ľudí vrátane jedného bezpečnostného strážnika. V piatok 2. februára rozhodol okresný súd v Reykjane, že dvaja zo skupiny obvinených ostanú vo väzbe.

Polícia monitoruje spotrebu elektriky

Ťažba kryptomien vyžaduje výkonné počítače potrebné na riešenie zložitých matematických problémov. Vzhľadom na to, že na tieto úkony potrebujú veľkú výpočtovú silu, štátne orgány v snahe chytiť zlodeja monitorujú spotrebu elektrickej energie v krajine.

Doposiaľ sa žiadny z počítačov nepodarilo nájsť. Je aj otázne, či sa ich zlodeji vôbec pokúsia predať alebo ich využijú na ťažbu, ktorá by im v konečnom dôsledku mohla priniesť ďaleko vyššie zisky ako samotný predaj zariadení.

Polícia už požiadala poskytovateľov internetových služieb a dodávateľov elektrickej energie o hlásenie akýchkoľvek neštandardných požiadaviek.

Záver

Island sa stal príťažlivým miestom na ťažbu kryptomien predovšetkým vďaka svojim obnoviteľným geotermálnym a vodným elektrárňam a nízkym teplotám, ktoré sú priaznivé pre chladenie počítačov v dátových centrách. Viac podrobností o ťažbe v tejto krajine sa dočítate v našom predchádzajúcom článku tu.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance