Úvod do ťažby pomocou grafických kariet

Pre začiatočníkov Úvod do ťažby pomocou grafických kariet.
Úvod do ťažby pomocou grafických kariet. Zdroj: shutterstock.com/Bk87
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Minule sme si povedali niečo o cloud miningu a o ťažbe Bitcoinu. Dnes tu pre vás máme úvod do ťažby kryptomien pomocou grafických kariet. Ide o pomerne populárny spôsob ťažby, keďže výkonný mining rig si môžete postaviť z bežne dostupných súčiastok.

Väčšina ľudí preferuje ťažbu pomocou grafických kariet. Sú (relatívne) dostupné, lacné a výrobcovia na nich poskytujú záruku. Ak s ťažbou skončíte, môžete ich predať a získať časť kúpnej ceny späť. Práve preto je relatívne jednoduché vyťažiť si na grafikách profit.

Základy ťažby

Jeden z najspoľahlivejších programov na ťažbu nesie názov CCMiner. Jeho výhoda spočíva v kompatibilite s operačným systémom Windows a jeho flexibilite, nakoľko prostredníctvom jedného programu dokážete ťažiť veľké množstvo kryptomien podľa vlastného výberu.

Pri ťažbe pomocou grafických kariet je veľmi dôležité najprv aktualizovať všetky ovládače. Najnovšie verzie nájdete na stránkach výrobcu. Pri takomto spôsobe ťažby sa nezaobídeme bez pretaktovania. Vhodným programom môže byť napríklad MSI Afterburner. Správnym nastavením docielime najvyšší výkon pri najnižšej spotrebe a taktiež konfiguráciou vetrania dokážeme zvýšiť životnosť použitého hardwaru.

Ak chcete, aby vám rig prežil aspoň 3 roky, rozhodne by ste sa mali snažiť držať teplotu systému v okolí 60 stupňov. Na internete nájdete vhodnú konfiguráciu tohoto programu pre najznámejšie coiny, taktiež je ale potrebné sledovať prvých pár dní ťažby všetky hodnoty a stabilitu zariadenia. Ak dochádza k častým reštartom, niečo nie je v poriadku a konfiguráciu je nutné pozmeniť.

Oplatí sa ťažiť pomocou grafických kariet?

Ak sa rozhodnete pre ťažbu pomocou grafických kariet, pravdepodobne tak rýchlo nepokryjete náklady za kúpu hardwaru a elektrickú energiu. Celý podnik vám nezačne zarábať skôr, než za osem mesiacov. Samozrejme, hardvér môžete kedykoľvek predať.

Na čo si dať pozor?

Aj keď ťažba kryptomien môže byť lukratívnou investíciou, vždy so sebou nesie určité riziká. Treba počítať s tým, že hardware používaný na ťažbu spravidla nemá dlhú životnosť, nakoľko pri tomto procese sa z neho snažíme vždy dostať maximum (preto odporúčame nakupovať grafické karty s aspoň dvojročnou zárukou).

Nesmieme zabúdať ani na zvyšujúcu sa  obtiažnosť ťažby. Hardware, ktorý vám na začiatku vynášal napríklad 1 Ethereum mesačne, po roku nemusí byť schopný vyťažiť ani polovicu. Spotreba však ostáva rovnaká. Preto rozhodne najistejšie je kupovať iba nový hardware a najnovšie technológie, pričom najdôležitejší je pomer spotreba/výkon.

Koľko zarába priemerná grafická karta?

Dokonalou grafickou kartou na ťažbu je určite Radeon 580 s 8 GB GDDR5 RAM od AMD. Tento kúsok technológie má pri ťažbe kryptomeny Ethereum výkon ~28 MH/s. Predpokladaný výnos pri bežnej cene za elektrickú energiu nájdete na tejto stránke. Môžete si tam nakonfigurovať akýkoľvek mining rig a hrať sa s výkonmi na rôznych kryptomenách. Pamätajte však, že každá kalkulačka počíta iba predpokladaný zisk a v realite to môže byť úplne inak.

Chcete viac informácií o miningu? Dajte nám to najavo zdieľaním tohto článku na facebooku. Prípadne sa prihláste na odber notifikácií použitím zvončeka v ľavom dolnom rohu obrazovky.