Moc a vplyv kryptomenových búrz rastie. Majú sa investori toho obávať?

Analýzy Kryptomenové burzy: ich vplyv rastie každým rokom
Kryptomenové burzy: ich vplyv rastie každým rokom. Zdroj: shutterstock.com/valiantsin suprunovich
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Posledný rastúci trend na trhu s kryptomenami v rokoch 2020 až 2021 si odniesol viacero prvenstiev. Patrí sem nielen rekordný nárast obchodovaných objemov, nové cenové maximá, vstup inštitucionálnych investorov či vzostup sektorov ako NFT či P2E. Svoju pozíciu ako významných hráčov na trhu, s ktorými je potrebné rátať, upevnili aj kryptomenové burzy po celom svete.

Čo tento nárast vplyvu kryptomenových búrz znamená pre samotný trh a investorov?

Vzostup búrz s kryptomenami

História kryptomenových búrz a zmenárni siaha hlbšie do minulosti, ale až v poslednom rastúcom trende zažili tieto spoločnosti rozmach. Dôvodom bol predovšetkým rast záujmu o kryptomeny na čele s Bitcoinom, Ethereom či tokenom DOGE. Burzy umožnili začínajúcim investorov ľahko vstúpiť do sveta kryptomien a flexibilne nakúpiť známe tokeny.

Spolu s nákupom sa burzy zamerali na rôzne formy pasívneho príjmu a zhodnotenia kryptomenových aktív v prípade, ak investori svoje aktíva na istú dobu uzamknú. Klientom poskytli flexibilitu, prehľad, vidinu pasívneho príjmu a ako bonus edukačný obsah.

Burza Binance má veľký vplyv na trh s kryptomenami

Burza Binance má veľký vplyv na trh s kryptomenami. Zdroj: shutterstock.com/salarko

Spolu s týmito možnosťami narástol nielen vplyv kryptomenových búrz, ale aj ich likvidita a možnosť ovplyvňovať hodnotu kryptomien. Príkladom je najväčšia burza Binance. Jej token BNB je na 5. mieste v rebríčku kryptomien podľa kapitalizácie, no pri pohľade na on-chain dáta vidíme, že vyše 80 % všetkých tokenov BNB vlastní burza Binance. V praxi to teda znamená, že burza má zvrchovaný a absolútny vplyv na cenový vývoj tokenu.

Monopolizácia trhu – hrozba pre investorov?

Po prechode druhej najväčšej kryptomeny Ethereum z konsenzu Proof of work na Proof of stake vyplávalo na povrch, že len niekoľko entít vlastní väčšinu tokenov ETH a potvrdzuje tak väčšinu transakcií. V praxi to znamená, že Ethereum je k dnešnému dňu centralizovaná kryptomena. Podľa zakladateľa spoločnosti Gnosis Martina Köppelmanna jedna z peňaženiek, ktorá drží veľký počet mincí ETH, je burza Coinbase.

Väčšinu tokenov BNB kontroluje burza Binance

Väčšinu tokenov BNB kontroluje burza Binance. Zdroj: etherscan

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Ide zatiaľ o nepotvrdenú informáciu, no nemali by sme byť prekvapení. Burzy disponujú dostatočnou likviditou na to, aby mohli skupovať väčšinu kryptomien a platí to rovnako aj v prípade kryptomeny Ethereum. Hoci Coinbase ponúka možnosť stakovať ETH, fakt, že môže byť jedným z najväčších držiteľov Etherea, je nebezpečný.

Tento problém si začali všímať aj regulátori. Medzinárodný menový fond (MMF) upozornil, a nie náhodou práve po prechode Etherea na Proof of stake, že práve konsenzus Proof of stake vytvára rizikonadmernej koncentrácie rozhodovacích právomocí”. Čo to znamená?

Veľké entity vďaka prístupu ku kapitálu dokážu kontrolovať väčšinu transakcií a tým de facto získavať kontrolu nad celou sieťou. To narúša decentralizáciu a dôveryhodnosť celej siete. Pokiaľ sa regulátorom nepodarí tento problém vyriešiť, čelíme hrozbe, že bohatí investori a inštitúcie budú kontrolovať väčšinu trhu s kryptomenami.

Čítaj ďalej: Ruky preč od Etherea? Obavy investorov narastajú každým dňom