MMF: „Prepad kryptomien nevplýva na tradičný finančný trh, globálna ekonomika má však veľké problémy”

Ekonomika MMF: „Prepad kryptomien nevplýv na tradičný finančný trh, globálna ekonomika má však veľké problémy
MMF: „Prepad kryptomien nevplýva na tradičný finančný trh, globálna ekonomika má však veľké problémy" Zdroj: shutterstock.com/BillionPhotos
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kolaps na trhu s kryptomenami nie je dôvodom na obavy o globálnu finančnú stabilitu, tvrdí Medzinárodný menový fond (MMF). Čo sa globálnej ekonomiky však týka, tá u predstaviteľov vyvoláva vážne obavy.

MMF nevidí vplyv kryptomien na globálnu ekonomiku

Podľa MMF, ako aj iných renomovaných inštitúcií, svetovú ekonomiku sužuje vysoká infláciablížiaca sa recesia. Predstavitelia predpovedajú, že do dvoch rokov vzhľadom na konflikt u našich východných susedov a pokračujúce „covidové obmedzenia” nastanú vážne ekonomické problémy. Čo sa týka kryptomenových trhov, ktoré sú podľa fondu izolované od bežného finančného systému, nezdajú sa byť znepokojujúce.

Tieto tvrdenia prichádzajú napriek nedávnym kolapsom, ktoré otriasli finančným svetom. Ide o stablecoin TerraUSD či fond Three Arrows Capital. Títo „hráči” vyvolali čiastočné turbulencie a znepokojenie, čo viedlo k tomu, že mnohé regulačné orgány chcú začať vykonávať omnoho dôkladnejšiu kontrolu nad kryptomenovým trhom.

Vplyv na širší finančný systém bol zatiaľ obmedzený napriek dramatickým situáciám, ktoré viedli k obrovským stratám kryptomenových investorov,” uviedli v MMF.

Čítaj tiež: Donald Trump: „Ekonomika USA čelí najhoršej depresii z čias Veľkej hospodárskej krízy!”

Regulácie sú stále nejasné

Európsky výbor pre systémové riziká v nedávnej správe uviedol, že pokračujúci rast popularity kryptomien by mohol znamenať, že vážnejšie hrozby na finančnom trhu budú naďalej vznikať. Samotný MMF taktiež niekoľkokrát vyzval na dôkladnejšiu reguláciu tohto sektora a varoval prvú „bitcoinovú krajinu” El Salvádor, aby prestala používať Bitcoin ako zákonné platidlo.

Zákonodarcovia po celom svete aktívne pracujú na presnom stanovení toho, ako a či by mali banky vôbec začať vstupovať na trh s kryptomenami. Napríklad Bazilejský výbor pre bankový dohľad navrhol limit na držbu bitcoinov spoločne s vysokou kapitálovou požiadavkou. Tá by mala obmedziť schopnosť bánk poskytovať úvery na základe kryptomenových rezerv.

Elizabeth McCaulová z Európskej centrálnej banky nedávno taktiež navrhla, aby sa orgány bankového dohľadu v budúcnosti v rámci pravidelných ročných prieskumov zaoberali expozíciami jednotlivých veriteľov voči kryptomenovým komunitám.

Čítaj ďalej: Mark Cuban: regulácia kryptomien SEC-om je nočná mora kryptomien