Príbeh o tom, ako skrachoval jeden z najväčších kryptomenových fondov Three Arrows Capital

Novinky Ako skrachoval Three Arrows Capital
Ako skrachoval Ako skrachoval Three Arrows Capital. Zdroj: shutterstock.com/Artit Wongpradu
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Three Arrows Capital je veľká porážka pre kryptomenových investorov. Krach jedného z najväčších fondov jasne ukázal, ako je veľmi ťažké manažovať veľký fond, ktorý obchoduje s kapitálom niekoľkých miliárd dolárov. Po odmlke sa ku koncu Three Arrows Capital konečne vyjadrili aj zakladatelia fondu.

Three Arrows Capital nezvládol situáciu na trhu

Jeden z najväčších kryptomenových fondov sa stal hlavnou obeťou posledných poklesov na kryptomenovom trhu a pádu stablecoinu UST. Ten pre nedostatok kapitálu a platobnú neschopnosť najprv minulý mesiac oznámil problémy a neskôr oficiálne vyhlásil bankrot. Do posledných dní samotní riaditelia fondu neprišli so žiadnym oficiálnym prehlásením. To prišlo až teraz.

Nakupuj a obchoduj kryptomeny na Binance, najlepšej a najlacnejšej burze na svete. V spolupráci sme pre teba pripravili špeciálne zľavy a bonus až do 50 USD! Vytvor si účet cez >>>náš odkaz<<< a získaj doživotnú zľavu 5 % na obchodné poplatky. Návod, ako jednoducho a lacno kúpiť a obchodovať kryptomeny, nájdeš v tomto článku.

Zakladatelia Su Zhu a Kyle Davies prelomili mlčanie

Po mesiaci od krachu konečne poznáme dôvod konca Three Arrows Capital. Obidvaja zakladatelia pre Bloomberg prehlásili, že slepo verili kryptomenám a niektorým svojim stratégiám a kryptomeným projektom. Ako príklad uviedli hlavne stablecoin UST, ktorý sa dal stakovat s veľmi lukratívnou ročnou odmenou až do 20 %. To bolo pre projekt neudržateľné a počas mája prakticky definitívne skončil. Okrem kryptomeny UST mali veľkú časť kapitálu aj v projektoch Ethereum a Bitcoin trust od Grayscale.

Su Zhu v rozhovore priznal, že v projekte UST nevidel žiadne veľké riziko. Ďalší problém bola stávka na stETH, ktoré sa bude dať vymeniť pravdepodobne až v septembri 2022 po spojení obidvoch sieti Etherea. Posledný a hlavný problém bol produkt Grayscalu GBTC, ktorý sa momentálne obchoduje s 30 % zľavou voči BTC. Three Arrows Capital v dôsledku niekoľkých problémov stratil veľkú časť likvidity, ktorú nemohol uhradiť veriteľom.

Prečo zakladatelia mlčali?

Hlavným dôvodom, prečo zakladatelia mlčali a neposkytli žiadne oficiálne vyjadrenie, nebolo podľa nich to, že chceli utiecť s kapitálom. Báli sa o svoj život. Obidvaja zakladatelia sa naďalej snažia splniť svoje záväzky a uvažujú o prechode do Dubaja, kde je menej prísnejšia regulácia a lepšie podmienky na obchodovanie s kryptomenami.

Za každou investíciou môže byť isté riziko. Táto miera sa výrazne zvyšuje v prípade, ak investujeme do produktov tretích strán, hlavne fondov, ktoré obchodujú za nás. Ako ukazujú príklady so spoločnosťami Celsius či Three Arrows Capital, nie vždy sa to musí skončiť dobre. Preto si treba vždy dopredu overiť históriu fondu/spoločnosti, ich podmienky používania a dôveryhodnosť.

Prečítaj si aj: Jeden z najväčších kryptomenových fondov Three Arrows vyhlásil bankrot

Autor:
Ľuboš Kovár
Ľuboš Kovár

Kryptomenám sa venuje už od strednej školy. Za niekoľko rokov vybudoval z Kryptomagazínu najväčší kryptomenový a zároveň ekonomický magazín na Slovensku.