Miliardár Ray Dalio: USA vstupujú do recesie, ekonomika sa bude zhoršovať najbližšie dva roky
Miliardár Ray Dalio: USA vstupujú do recesie, ekonomika sa bude zhoršovať najbližšie dva roky. Zdroj: YouTube/Principles

Úspešný miliardár a investor Ray Dalio včera komentoval ekonomický stav Spojených štátov. Podľa zakladateľa spoločnosti Bridgewater a autora bestselleru Princípy ekonomika USA vykazuje už prvé náznaky recesie. Z dlhodobého hľadiska by sa podľa Dalia mal hospodársky obraz USA zhoršovať v horizonte najbližších dvoch rokov. Na správu upozornil denník Market Insider.

USA na pokraji recesie

Ray Dalio včera pre MarketWatch opätovne komentoval hospodársky stav najsilnejšej ekonomiky sveta. Podľa Dalia Spojené štáty vykazujú prvé známky recesie, a to aj napriek odmietavým názorom Bidenovej administratívy, ktorá tento fakt popiera. Vzhľadom na rastúce úrokové sadzby v USA, ktorými reaguje FED na rekordne vysokú infláciu, hospodárske vyhliadky v najbližších rokoch pre Ameriku nevyzerajú pozitívne.

Myslím si, že v rokoch 2023 a 2024 to bude ešte horšie, čo bude mať aj vplyv na voľby,“ povedal Dalio. Úspešný miliardár už dlhší čas varuje predtým, že doterajšie poklesy na všetkých trhoch sú len začiatkom obdobia recesie, ktoré sa prejaví krízou vo viacerých odvetviach. FED podľa Dalia bude v konečnom dôsledku nútený zastaviť zvyšovanie sadzieb a opätovne naštartovať ekonomiku uvoľnením monetárnej politiky.

Čítaj tiež: Ray Dalio varuje: Ak FED zvýši sadzby na 4,5 %, trhy klesnú až o 20 %

FED zvýšil opäť sadzby

Včera sme vás informovali, že americká centrálna banka opäť zvýšila úrokové sadzby o 0,75 %. Podľa Dalia tento rast bude pokračovať dovtedy, kým sa sadzby nedostanú na úroveň aspoň 4 %. Dovtedy možno očakávať poklesy na všetkých trhoch vrátane trhu s kryptomenami, ktorý sa k dnešnému dňu nevymanil zo silnej korelácie s indexmi.


Úrokové sadzby v USA za posledných 25 rokov. Zdroj: tradingeconomics.com

Dalio po včerajšom zvýšení sadzieb varoval, že FED čaká hľadanie kompromisného riešenia, ktoré je v konečnom dôsledku pre ekonomiku len škodlivé. Rast sadzieb síce brzdí infláciu, no súčasne oslabuje hospodársky rast a zvyšuje pravdepodobnosť recesie.

Budú sprísňovať menovú politiku a odoberať úvery dovtedy, kým ekonomická bolesť nebude väčšia ako bolesť z inflácie,“ uzatvára Dalio.

V najbližších mesiacoch preto možno očakávať, že FED bude pokračovať vo zvyšovaní sadzieb dovtedy, pokiaľ ekonomika nezačne signalizovať vážne problémy, ktoré nakoniec FED donútia zastaviť sa.

Čítaj ďalej: Ray Dalio kritizuje FED: zvýšenie sadzieb nezlepší ekonomiku, čaká nás stagflácia

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance