Stane sa USA ťažobnou veľmocou?
Stane sa USA ťažobnou veľmocou? Zdroj: Shutterstock, Voyagerix

Podiel USA na globálnom trhu s ťažbou BTC dosiahol 35 %. Za necelé dva roky tento ukazovateľ vzrástol až osemnásobne.

USA ako ťažobná veľmoc

Otázka ťažby kryptomien a hlavne Bitcoinu je v posledných dňoch veľmi silnou témou. Po výpadkoch internetu v Kazachstane bola, samozrejme, ovplyvnená aj samotná ťažba BTC.

Zaujímavým faktom je, že ťažba Bitcoinu v Číne ešte v septembri 2019 predstavovala až 75,5 % celkovej spotrebovanej počítačovej energie. Tieto časy sú však dávno preč. Krajina radikálne zakázala kryptomeny, čo viedlo k tomu, že podiel alternatívnych financií v Číne sa v lete 2021 dostal na 0 %.

Prečítaj si tiež: Vitalik navrhuje novú „multidimenzionálnu“ štruktúru poplatkov za Ethereum

Burza Binance je najväčšia a pravdepodobne aj najlepšia kryptomenová burza. Pokiaľ chceš obchodovať aktuálne alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti vytvoriť si účet cez náš link. Získaš tak doživotnú zľavu na akýkoľvek obchod, ktorý otvoríš na tejto burze.

Opačná situácia sa deje u hlavného protivníka Číny, v USA. V septembri 2019 bol podiel ťažiarov v USA z hľadiska spotrebovanej počítačovej energie (hash rate) len 4,1 %. Momentálne je však tento údaj až osemnásobne vyšší. Hash rate predstavuje až 35,4 %. Takto sa situácia v sektore ťažby kryptomien zmenila v priebehu dvoch rokov.

Podiel celkového výkonu počítačov na ťažbu Bitcoinov podľa krajín
Podiel celkového výkonu počítačov na ťažbu bitcoinov podľa krajín. Zdroj: Cambridge Centre for Alternative Finance

Kazachstan s výrazným rastom hash ratu

Situácia v Kazachstane v oblasti ťažby kryptomien je na dobrej ceste. Informácie, ktoré sa dajú získať z IP adries prevádzkovateľov ťažobných zariadení, ktorí sa pripájajú k serverom ťažobných bazénov, ukazujú, že sme svedkami výrazného prechodu.

V septembri 2019 bol hash rate v krajine len 1,4 %. Od čínskych zákazov sa však tento údaj zvýšil až na 18,1 %. Dvadsaťnásobný nárast v priebehu 2 rokov. V krajine však aktuálne prebiehajú veľké nepokoje, čo, samozrejme, ovplyvnilo aj ťažiarov. Odborníci sa domnievajú, že chaos v krajine mal veľký vplyv aj na prepad ceny BTC.

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance