Recesia
Recesia. Zdroj: Shutterstock.com/Lightspring

Na úrovni globálnej ekonomiky sa stále objavujú obavy z blížiacej sa recesie. Manažér hedžového fondu Michael Burry, tiež známy vďaka filmu Big Short, v roku 2008 úspešne predpovedal finančnú krízu. V súčasnosti podľa jeho prognózy neexistuje žiadna stratégia, ktorá by úspešne porazila viacročnú recesiu v USA.

Toto vyjadrenie prichádza uprostred uvoľnenia sentimentu, keďže predseda FED-u Jerome Powell na poslednom verejnom vyjadrení oznámil, že FED bude zmierňovať zvyšovanie úrokových sadzieb. Mnohí ekonómovia dokonca očakávajú, že globálna ekonomika by sa mohla spamätať už počas roku 2024. Burry má však opačný názor a myslí si, že v súčasnosti sme svedkami viacročnej recesie.

Nie je to ani zďaleka prvé varovanie známeho investora, ktorý sa preslávil hlavne vďaka zbohatnutiu na hypotekárnej kríze v rokoch 2007 až 2010. Už v minulosti upozorňoval pred spotrebiteľskou recesiou. V apríli povedal, že FED nebude bojovať s infláciou, čo sa ale ukázalo ako omyl. Medzitým FED zvyšoval úrokové sadzby takým tempom ako nikdy predtým.

Prečítaj si tiež: V tomto roku zmizlo z najväčšej európskej burzy 780 miliárd eur

Je recesia za rohom?

Známy profesor Nouriel Roubini v reakcii na vyjadrenia Burryho tweetoval, že tiež predpovedal dlho trvajúcu recesiu, ktorá smeruje k veľkej stagflačnej dlhovej kríze. Elon Musk taktiež počas posledných mesiacov zverejňoval svoje očakávania, že recesia v USA neskončí tak skoro.

Predpovede investorov a ekonómov sú do značnej miery špekulatívne a často nie sú podložené relevantnými argumentami. Je takmer nemožné predpovedať smerovanie ekonomiky na najbližšie roky, keďže inflácia je stále vysoká a prebieha rusko-ukrajinský konflikt. Navyše, Čína začala bojovať s občianskymi nepokojmi, keďže obyvatelia sú vystavení prísnym proticovidovým opatreniam. Všetky tieto faktory priamo ovplyvňujú smerovanie globálnych trhov v najbližšom období.

Mohlo by ťa zaujímať: Inflácia v eurozóne nedosiahla vrchol a hrozí jej ďalšie zvýšenie, varuje šéfka ECB