Máte kryptomeny na centralizovaných burzách? Pozor – nie sú vaše!

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Jednou z hlavných myšlienok technológie blockchain je nahradiť centralizované riešenia a celkovo eliminovať potrebu sprostredkovateľov v reťazci. Blockchain ako verejná databáza a jej aplikácie, respektíve „komodity” určené na transakcie (kryptomeny), sú decentralizované. To znamená, že žiadna centrálna autorita nemôže meniť alebo diktovať svoje pravidlá tak, ako je to v prípade napríklad bánk.

Vzhľadom k stúpajúcej popularite, vidine zárobku, či nie vždy dobrému technickému zabezpečeniu sa kryptomeny stávajú často terčom útoku hackerov. A na ktoré miesto sa najradšej sústredia? Predsa tam, kde je možné odcudziť značné čiastky – na burzy. V drvivej väčšine sa s kryptomenami obchoduje na centralizovaných burzách. Nie je to pritom paradox, že decentralizované kryptomeny, či tokeny sme ochotní obchodovať na centralizovaných burzách?

Zaujímajú vás decentralizované burzy? Prečítajte si nás prehľadný návod, ktorý vás prevedie krok po kroku jednou z najväčších DEX búrz – IDEX

Not Your Keys, Not Your Bitcoin

Centralizované burzy fungujú na princípe, že súkromné kľúče týkajúce sa kryptomien ukladajú na svojich serveroch, čo v podstate znamená, že ich vlastnia. Z tohto dôvodu sa zvyšuje riziko nie len útoku hackerov, ale aj vnútorných hrozieb.

Blockchain bol vytvorený tak, aby pomocou decentralizovaných distribuovaných uzlov preniesol dôveru z centralizovaných autorít na nás samotných. To v podstate znamená, že nie je potrebná existencia žiadneho centrálneho riadiaceho orgánu.

Potupný rozvoj a posilnenie pozície decentralizovaných búrz (DEX) je nevyhnutný pre prežitie digitálnych aktív. Centralizované (klasické) burzy majú dominantné postavenie v rámci obchodovania kryptomien, no opakovanéúutoky na tieto platformy spôsobili istú stratu dôvery v tento ekosystém. Decetralizované burzy s rovnakou alebo lepšou funkčnosťou, ako tie klasické, môžu priniesť väčšie objemy obchodov predovšetkým vďaka vyššej bezpečnosti a faktu, že neuchovávajú dôležité informácie na centralizovaných serveroch.

Mohlo by vás zaujímať: Centralizované burzy na ústupe – Bitfinex predstavil decentralizovanú platfromu Ethfinex

Napriek tomu, že DEX sú pre prežitie kryptomien nevyhnutné, aj oni trpia viacerými problémami. Zobchodované objemy su v porovnaní s konkurenciou príliš nízke, transakcie pomalšie a užívateľské prostredie často nie je prívetivé.

Záver

Viaceré platformy už prišli s vlastnými decentralizovanými burzami alebo ich plánujú predstaviť v budúcnosti. Z tých najznámejších stoja za zmienku IDEX, Waves DEX, OasisDEX, Stellar DEX, či AtomicDEX (Komodo). Aj keď je ich vývoj ešte stále v plienkach a trpia „detskými chorobami” popísanými vyššie, ich zakladné poslostvo a cieľ ide v ruka v ruke s ideológiou kryptomien. Ponúknuť decentralizovanú alternatívu ku klasickým finančným inštitúciám a fiat menám.

Aj preto, ak vidíte v kryptomenách budúcnosť, či alternatívu, buďte svojou vlastnou bankou, držte svoje privátne kľúče a obchodujte na decentralizovaných burzách. Kryptomeny majú priniesť nezávislosť a to sa o klasických centralizovaných burzách povedať moc nedá.

NAŠE NAJNOVŠIE VIDEO:

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroj:
cryptoinsider.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.