Rúcajú sa tri nosné piliere nesúce svet kryptomien? – a čo to vôbec znamená?

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nie je vôbec jednoduché predpovedať budúcnosť kryptomien. Môže sa stať, že sa presadia a v priebehu rokov postupne nahradia súčasné fiat meny. Ale rovnako tak môže dôjsť k ich úpadku. Nakoniec zostanú len projektom, ktorý nenaplnil očakávania svojich tvorcov a zmizol v priepasti času. Úspech kryptomien závisí na mnohých faktoroch, ale len niekoľko z nich je naozaj kľúčových. Ktoré faktory teda patria medzi tie najdôležitejšie?

Vo svetle reflektorov – alebo – Bitcoin celebritou

Bitcoin je v súčasnej dobe celosvetovo najznámejšia kryptomena. Pre technológiu blockchain a kryptomeny urobil jednu obrovskú službu – priviedol k nim verejnosť. Od doby kedy o bitcoine vedelo len pár nadšencov, sa toho mnohé zmenilo. Medzi ľuďmi, ktorí sa aspoň trochu zaujímajú o dianie vo svete, dnes nenájdete mnoho tých, ktorí by o bitcoine alebo kryptomenách nikdy nepočuli. Bitcoin sa stal, vedľa zlata alebo fiat mien, ďalším držiteľom hodnoty a verejnosť sa vďaka nemu zoznamuje s ďalšími pojmami a princípmi z kryptosveta.

Viac o Bitcoine ako držiteľovi hodnoty sa dozviete TU.

Revolúcia v bankovníctve

Dôležitým faktorom je taktiež to, akým spôsobom ku kryptomenám pristúpia banky. V tomto ohľade obstaráva významné lobby spoločnosť Ripple, ktorá sa zameriava na rýchle  bezhotovostné medzinárodné platby. V súčasnej dobe spolupracuje s radou bankových inštitúcií a prostredníctvom svojho projektu xRapid testuje využitie kryptomien v bankovom sektore. Pokiaľ by sa banky rozhodli implementovať kryptomeny do svojho systému, znamenalo by to jednoznačne pozitívny signál pre ich budúcnosť.

Čítajte taktiež: Majú banky moc spustiť kryptoarmagedon?

Technologický prínos

Posledným dôležitým faktorom, ktorý by mohol zaistiť kryptomenám svetlú budúcnosť, je ich technologický prínos pre spoločnosť. Možno ich napríklad využiť pri prevádzaní tzv. smart kontraktov. Tak je označovaný protokol, ktorý overí, zaistí a prípadne vynúti prevedenie kontraktu.

Smart kontrakty ponúkajú oproti tradičným zmluvám niekoľko výhod. Nemôžu byť po svojom vytvorení zmenené a pre ich uzavretie je nutné, aby bol príkaz potvrdený od všetkých zúčastnených strán. Tieto výhody ponúka blockchain v ktorom sú smart kontrakty uložené. Medzi kryptomeny, ktoré sú vhodné pre vytváranie smart kontraktov patrí EOS alebo Ethereum.

Záver

Záujem verejnosti, spolupráce s bankovými inštitúciami a technologický prínos. To sú tri najdôležitejšie faktory, ktoré môžu zaistiť kryptomenám lepšie zajtrajšky. Zatiaľ to vyzerá, že by mohli uspieť. Pozornosť verejnosti si zatiaľ držia. Časť bánk sa spolupráci nebráni a diskusia o využití blockchainu pre vytváranie smart kontraktov v bežnom živote začína byť aktuálna. Či sa ale kryptomeny presadia a naplno využijú svoj potenciál, ukáže až čas.

Preložené z originálu, ktorý pre českú verziu kryptomagazínu napísal Pavel.

A čo teraz? … Pozrite si napríklad naše nové video!

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie aj na Instagrame Twitteri.

Zdroje:
https://coinnounce.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.