Marshallove ostrovy, národná kryptomena a prečo sa ju IMF snaží zastaviť

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

IMF – International Monetary Fund – je organizácia, ktorá sa snaží sprostredkovať medzinárodnú spoluprácu na úrovni monetárnej politiky – inak povedané, ide o celosvetovú inštitúciu regulujúcu peňažnú politiku suverénnych štátov. Cieľom tejto inštitúcie je pomáhať vytvoriť vysokú zamestnanosť, ekonomický rast a redukovať chudobu vo svete. Vytvorená bola v roku 1945 –tesne po ukončení II. svetovej vojny.

O Marshallových ostrovoch a o ich snahe vytvoriť národnú kryptomenu sme už raz písali. Táto krajina sa v poslednej dome snaží vytvoriť vlastnú národnú menu a vymaniť sa tak spod nadvlády doláru.

„Marshallove ostrovy, ako medzinárodne uznaná krajina, majú právo vytvoriť národnú menu bez ohľadu na formu tejto meny,”

povedal David Paul, zástupca prezidenta Marshallových ostrovov.

Problém s anonymitou a so zločinom

Organizácia IMF sa však bojí, že oficiálna decentralizovaná národná kryptomena by mohla viesť k nárastu organizovaného zločinu vo svete. Toto platidlo by totiž mohlo byť manipulované kriminálnymi organizáciami a firmami, ktoré prevádzkujú ilegálny biznis (drogy, sex, rock’n’roll, zbrane).

Anonymné peňažné transakcie totiž umožňujú a podporujú ilegálnu činnosť, čo škodí globálnej spoločnosti.

Vedecké štúdie toku peňazí ukazujú odlišné alternatívy

Každopádne, Wrightove analýzy jasne ukazujú, že kriminálnici sa vo všeobecnosti spoliehajú na fyzickú formu peňazí – cash. A dáva to zmysel. Bankovky sú „od prírody” anonymné, vysoko likvidné, a pokiaľ ich nemáte príliš veľa, dá sa s nimi relatívne jednoducho operovať.

Myslite na to, keď vám nabudúce predavačka povie, že v jej obchode neprijímajú kreditné karty…

Už dlho je jasné, že cash hrá kritickú rolu v šírení a vo zveľaďovaní kriminálnej činnosti. V chudobných štvrtiach, v ktorých je zločin denným chlebom, je väčšinová časť transakcií vyrovnaná pomocou hotovosti.

Kryptomeny sú anonymné, ale…

Kryptomeny sú teoreticky dokonale anonymné. Pozrite sa na Zcash! Je matematicky dokázané, že transakcie tejto kryptomeny sú dokonale nevystopovateľné… Teda, až kým nenastúpia kvantové počítače.

Problém je v likvidite. Aj najanonymnejšia kryptomena je, bohužiaľ, nestála. Jej hodnota sa časom mení, čo pre zločinné organizácie nie je práve najlepšie.

Žijeme v spoločnosti, v ktorej kraľujú národné fiat kryptomeny. Hlavne euro a dolár. A vymeniť veľké množstvo krypta za fiat bez toho, aby vás našla polícia, je skutočne náročné.

Má IMF pravdu?

Práve preto je veľmi náročné predpovedať, či národná mena Marshallových ostrovov podá pomocnú ruku zločincom. IMF momentálne razí politiku typu „If it ain’t broke, don’t fix it” –nemeň to, čo funguje.

Čo si myslíte vy? Bude mať štátna kryptomena Marshallových ostrovov negatívny alebo pozitívny vplyv na globálnu ekonomiku? Budeme radi, ak váš názor napíšete do komentárov pod článkom.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.