Hlavne na decentralizovaných burzách sa aktuálne rozmohli takzvané deflačné “meme/moon” kryptomeny, ktoré sľubujú obrovské zisky behom chvíle. Nič však nie je také ružové ako sa zdá. V tomto článku sa pozrieme na dôvody, ktoré vás takmer určite od takejto investície odradia.
Všetko to odštartoval WYNAUT
Kryptomena WYNAUT bola jednou z prvých a najznámejších kryptomien tohto typu. O tejto kryptomene som písal aj článok ako o možnej rizikovej investícii s potenciálnym veľkým ziskom. Článok nájdete pod týmto odkazom. V tej dobe, kedy som písal ten článok, som ešte netušil ako sa táto “choroba” rýchlo rozšíri. V článku som dával jasne najavo, že sa jedná o veľmi rizikovú investíciu a hoci sa mi podarilo na tom slušne zarobiť, znovu by som do toho už určite nešiel. Poďme sa bližšie pozrieť ako tieto kryptomeny fungujú. Všetky sú totiž úplne rovnaké. Je jedno aký majú názov.
1. Unikátne deflačné meny
Každá kryptomena z tejto kategórie je založená na deflačnom mechanizme, ktorý funguje nasledovne. Je vydaný fixný počet tokenov, ktorých počet je konečný. Počas každej transakcie (nákup/predaj/prevod) sa 1:1 určité percento z vášho obnosu spáli, čím klesá celkový počet tokenov a druhá polovica sa rozdelí medzi aktuálnych hodlerov, ktorí držia danú kryptomenu.
Na prvý pohľad je to super, nie? Nakúpite kryptomenu a zadarmo dostávate slušné odmeny, pričom zároveň klesá ich celkový počet, čiže double win. Dvojnásobne vám rastie hodnota vašich kryptomien. No a tu prichádzame ku kľúčovej otázke, čo nám dodáva tú hodnotu? Nič.
Tieto deflačné kryptomeny majú nulové využitie, nulové utility, nemôžete robiť s nimi nič a nijak ich využiť. Ak sú nejaké kryptomeny len prázdne bubliny, tak tu sú v celej svojej kráse.
Nehovorím, že sa na tom nedá zarobiť. Samozrejme, že dá. Pokiaľ budete medzi prvými, ktorí nakúpia tak máte veľmi dobré vyhliadky zarobiť stovky percent za pár dní. Nakúpite totiž veľmi lacno, čo znamená že kúpite hromadu tokenov. Takisto budete získavať obrovské odmeny za nákupy iných ľudí. Zarábať budete len dovtedy, kým budú prichádzať noví ľudia. Následne sa raketa smerujúca na mesiac spomalí, zastaví a rozbehne sa dole, lebo všetci budú predávať. Stojí to za ten risk? Kým ich bolo len zopár, tak možno áno. Lenže teraz ide denne vzniká veľké množstvo, takže… nie. Ale skúsiť to môžete, sú to vaše kryptomeny a je na vás čo s nimi urobíte.
2. Anonymný tím
Po prvej vyčerpávajúcej spoločnej vlastnosti prejdeme na druhú. Klasika – anonymný tím vývojárov danej kryptomeny. Vo všeobecnosti, ak nájdete kryptomenu, kde sú vývojári v anonymite, tak váš mozog by vám mal mávať veľkou červenou vlajkou a jasne vám stopnúť myšlienky o prípadnej investícii.
Je to jednoduché – Ak je niekto v anonymite, nie je to kvôli bezpečnosti a podobným naivným rečiam dotyčných. Je to jednoducho preto, že nemajú práve čisté úmysly a v prípade nejakého exit-scamu, či podvodu s tým neurobíte nič, lebo neviete kto za projektom stál.
Ak by ste vytvorili kryptomenu, na ktorej chcete len obrať ľudí, tiež by ste zostali v anonymite. Ak by ste vytvorili kvalitný projekt, určite by ste chceli aby všetci vedeli, že je to vaše dielo a vaša práca.
3. Rug-pull či Dev-dump
Pojem rug-pull sa v DeFi stal známy kvôli častému výskytu projektov sľubujúcich šialené zisky. Jedného dňa sa to všetko nečakane zrúti. Rug-pull znamená, že z trhu bude odobratá likvidita. Výsledkom je špirála smrti, pretože ďalší poskytovatelia likvidity, držitelia a traderi všetko v panike predávajú na záchranu svojich podielov. Takisto sú prípady, keď vlastník projektu predá všetky svoje kryptomeny a tým zostrelí ich hodnotu takmer na nulu. Tento výraz sa môže voľne vzťahovať aj na iné formy scamu, napríklad keď tretia strana hackne projekt a používatelia tiež stratia svoje finančné prostriedky.
TOP 3 kryptomeny na staking – Vyspelé, kvalitné projekty, veľká komunita a vysoké odmeny
Podľa nových údajov od blockchainovej analytickej spoločnosti CipherTrace tvoria rug-pully a exit scamy od druhej polovice roku 2020 podiel 99% všetkých krypto podvodov.
Rug-pull, prípadne dev-dump môže prísť v hocijakom momente. To nevie nikto. Položte si teda otázku, či vám vidina ľahkých peňazí stojí za riziko stratiť všetky prostriedky lusknutím prsta. V podstate sedíte na časovanej bombe, o ktorej neviete kedy vybuchne.
4. Prázdne sľuby a nízky market cap
Trochu som to už načrtol vyššie, no tieto kryptomeny vám sľubujú úžasné zisky, let na mesiac, lambo soon a podobné kraviny. Vývojárom danej kryptomeny sa to vďaka vám určite splní. Hlavným argumentom je ich nízka trhová kapitalizácia, ktorá umožňuje šialený rast. Často je táto kapitalizácia okolo 1 milióna USD.
Zapamätajte si, že akákoľvek kryptomena, ktorá vám sľubuje obrovské zisky behom krátkej doby je takmer určite podvod. Samozrejme, že výnimky potvrdzujú pravidlo, no dávajte si na to veľký pozor.
Ako nenaletieť?
Vždy si robte svoj vlastný prieskum danej kryptomeny a hľadajte kde sa len dá. Cez weby, fóra, telegram skupiny a podobne. Ak chcete investovať do niečoho nového, vždy si pozrite, či daná kryptomena má nejaké reálne využitie, či prichádza s niečím “hmatateľným” a nielen sľubmi.
Pre porovnanie, nedávno som písal o kryptomene, ktorá je ešte pomerne nová, no má veľký potenciál. Prečítajte si o nej článok nižšie, aby ste pochopili rozdiel medzi čistou bublinou, a reálnou investíciou do kvalitného projektu.
Táto kryptomena je skrytý poklad a malo by ju obsahovať každé krypto portfólio!
Zhrnutie
Dúfam, že teraz už máte lepší prehľad ako tieto kryptomeny fungujú. WYNAUT bol jednou z prvých a aj ja som sa nechal zlákať a našťastie som zarobil. Mnohí to šťastie ale nemali. Ak už aj chcete riskovať, nečakajte na obrovský zisk, ale vždy si čo najskôr vyberte minimálne vklad, ktorý ste tam vložili a so zvyškom si už môžete naložiť ako chcete, môže vám to byť jedno. Každopádne ako som povedal, osobne do podobných projektov už nemienim investovať ani 1 euro a keby mám tento článok k dispozícii mesiac dozadu, neinvestoval by som ani do WYNAUTu.
Na tomto odkaze si môžete pozrieť vlákno, kde tieto deflačné kryptomeny ľudia spamujú a propagujú ich. Sami zistíte, že ich je obrovské kvantum.
Neriskujte, prenechajte obchodovanie robotom
Pokiaľ si netrúfate na obchodovanie, máte k dispozícii alternatívu v podobe automatických trading botov, ktorí obchodujú za vás. Len si jednoducho nastavíte v šablóne hodnoty a hotovo – odteraz už všetko za vás vykonáva bot a vy len sledujete zisky. Pripravili sme pre vás 2 články, v ktorých sa dozviete akú investičnú stratégiu využíva robot, ako si takéhoto robota môžete nastaviť a taktiež uvidíte aj reálnu štatistiku týchto robotov, aby ste mali lepší prehľad.
Prvý článok: Úspešná investičná stratégia DCA – nechajte robotov obchodovať za vás!
Druhý článok: RECENZIA+NÁVOD – Pozrite sa, ako jednoducho nastaviť trading bota + štatistika ziskov
BONUS: Stály profit bez ohľadu na cenu? Pri nastavení SHORT+LONG robota na jednom páre áno!