TOP 3 kryptomeny na staking – Vyspelé, kvalitné projekty, veľká komunita a vysoké odmeny

3

Spôsobov ako rozmnožiť svoje kryptomeny je hneď niekoľko. Prvou možnosťou je klasický trading, či po slovensky – obchodovanie. To sa však začiatočníkom určite neodporúča. Ďalšou možnosťou je nový trend farmingu kryptomien, ktorý však tiež vyžaduje nejaké špecifické znalosti. Čo je teda vhodné pre začiatočníkov? Jednoznačne staking. V článku sa pozrieme na podľa môjho názoru TOP 3 kvalitné krypotmeny, ktoré majú obrovský potenciál a ich stakovaním si môžete bez rizika a zadarmo privyrobiť slušné percentá navyše. Poďme na to!

Ako funguje staking

Keďže je tento článok určený primárne začiatočníkom, v skratke si vysvetlíme, čo je to staking. Tí skúsenejší môžu túto pasáž preskočiť. Staking je činnosť, pri ktorej používateľ uzamkne alebo drží svoje prostriedky v krypto peňaženke/burze, aby sa podieľal na fungovaní prevádzky daného blockchainu založeného na Proof-of-Stake (PoS). Je to podobné ako pri ťažbe kryptomien v tom zmysle, že pomáhate sieti dosiahnuť konsenzus a zároveň sieť odmeňuje zúčastnených používateľov. Akurát pri algoritme PoW ťažba prebieha “grafikami”, zatiaľ čo pri PoS sa používa staking, ktorí zvládnu aj tí najväčší začiatočníci.

1. Elrond (EGLD)

Kryptomena Elrond (EGLD) je z môjho pohľadu pohľadu najlepšou kryptomenou na staking. Je tak z dôvodu, že v blízkej dobe (začiatkom apríla) táto kryptomena spúšťa svoju “Phase 3”, kde budete môcť stakovať túto kryptomenu za ohromných 20-25% percent ročne! To v praxi znamená, že ak na rok delegujete svojich 4-5 EGLD tokenov, tak získate 1 celý EGLD zadarmo. Odmeny sú vyplácané týždenne.

Najnovšie sme pre túto kryptomenu založili na Facebooku komunitnú stránku. Ak patríte medzi jej fanúšikov, prípadne máte nejaké otázky alebo hľadáte rôzne informácie, určite sa pridajte.

Je dôležité spomenúť, že tento projekt má obrovský potenciál do budúcna a je teda vhodnou investíciou. Vďaka stakingu si tak budete môcť bez rizika a zadarmo nahromadiť ešte viac EGLD. Aktuálne sme v “Phase 2”, kedy je na staking potrebných 10 EGLD. S príchodom “Phase 3” však minimum klesne na 1 EGLD a budete môcť stakovať buď v Elrond Wallet alebo priamo v unikátnej peňaženke Maiar Wallet.

O Maiar Wallet sme vám napísali podrobnú recenziu aj návod, môžete si ju pozrieť tu:

Maiar Wallet – Unikátna krypto peňaženka, ktorá vám umožní prevody cez telefónne číslo! (+BONUS 10 USD v prípade nákupu EGLD cez peňaženku) 

2. Algorand (ALGO)

Algorand je kryptomena s menšou trhovou kapitalizáciou, pohybujúci sa okolo prvej 50 najväčších kryptomien. Podobne ako Elrond, aj Algorand má do budúcna veľký potenciál a je vhodný ako investícia. Bližšie informácie o tejto kryptomene som písal v článku nižšie. Ak vás ALGO zaujíma, určite si o ňom prečítajte viac.

Tieto 2 kryptomeny majú obrovský potenciál v 2021 – Môžu stúpnuť o stovky percent!

Algorand je možné stakovať na viacerých miestach. Najvhodnejšie pre nováčikov je Binance, no a pokiaľ nechcete držať svoje kryptomeny na burze, môžete ALGO stakovať aj na peňaženke Exodus.

Stakovaním ALGO na Binance viete získať ročne 10 až 20%. Tu funguje locked staking, kedy si vyberiete rôzne časové periódy, na ktoré zamknete svoje ALGO a denne získavate odmeny. Čím dlhšie ich máte zamknuté, tým vyššie je APY. V prípade porušenia tohto časového zámku sa vám všetky odmeny zmažú. Staking ALGO na peňaženke Exodus sa pohybuje medzi 5-10%. Podrobný návod na staking ALGO na Exoduse nájdete v tomto návode.

3. Polkadot (DOT)

Táto kryptomena v roku 2021 zažiarila naplno a aktuálne je v celkovej kapitalizácii na 6. mieste. Tiež sa jedná o projekt s veľkým potenciálom do budúcna s dobrým technologickým zázemím a silným tímom vývojárov.

Pokiaľ chcete stakovať DOT, v tomto prípade je pre začiatočníkov najjednoduchšie opäť využiť možnosti, ktoré ponúka Binance. Systém stakingu na Binance je rovnaký ako som vysvetlil vyššie pri ALGO. Ročné zhodnotenie (APY) kryptomeny DOT na Binance je taktiež medzi 10-20%, čo je pomerne slušné.

Pre náročnejších používateľov je tu možnosť stakovať DOT priamo na webe Polkadot. Postup je však podstatne náročnejší než Binance staking vykonaný pár klikmi. V prípade záujmu si môžete pozrieť tento návod a postupovať podľa neho.

Pokiaľ vás zaujala kryptomena Polkadot a jej obrovský potenciál, môžete si pozrieť článok nižšie o kryptomene, ktorá má taktiež obrovský potenciál vďaka technologickému riešeniu + je nepriamo naviazaná na Polkadot!

Táto kryptomena je skrytý poklad a malo by ju obsahovať každé krypto portfólio!

Zhrnutie

Staking je vhodná voľba pre ľudí, ktorí si chcú bez rizika privyrobiť nejaké kryptomeny navyše. Dôležité je však poznamenať a zdôrazniť, že staking na Burzách nie je 100% bezpečný ako aj všeobecné držanie kryptomien na burzách. V prípade hacknutia burzy môžu byť vaše prostriedky odcudzené a je len na vás, či toto riziko podstúpite. Bezpečnosť búrz však išla hore, no vždy tam ostane drobné riziko, s ktorým treba počítať.

Podobný princíp ako staking má aj lending, ktorý funguje v podstate na princípe banky – vy nejakej spoločnosti prepožičiate kryptomeny, ktorá ch následne požičiava zákazníkom a vy dostanete nejaké úroky ako odmenu. Väčšinou je to 5-15%. Takéto služby poskytuje aj appka Celsius Wallet, o ktorej si môžete prečítať nižšie.

Celsius Wallet: Získavajte odmeny za držanie BTC, ETH, USDT a mnohých iných bez rizika (+BONUS 70 USD)

 

Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.