Stály profit bez ohľadu na cenu? Pri nastavení SHORT+LONG robota na jednom páre áno!

8

Ubehla už nejaká doba od momentu, kedy som zverejnil články o tom, ako si nastaviť vlastného robota na obchodovanie. Mnohí z vás ste s danými robotmi spokojní, čo teší aj mňa. V otázkach ohľadom robotov sa však najčastejšie vyskytovala otázka, že čo ako dám na jeden pár short aj long robota zároveň. Teoreticky by mal zarábať nonstop, nie? Rozhodol som sa sám túto stratégiu vyskúšať, a teraz si ju bližšie rozoberieme.

Nezastaviteľný stroj na peniaze?

Teória hovorí, že robot s long stratégiou zarába v období, kedy cena rastie – čiže to, čo lacno dokupoval pri raste vypredá. Short stratégia zarába spôsobom, že máme nakúpenú nejaké kryptomenu a v prípade rastu ju robot postupne vypredáva a následne v prípade prepadu ju opäť dokúpi lacnejšie.

Celsius Wallet: Získavajte odmeny za držanie BTC, ETH, USDT a mnohých iných bez rizika (+BONUS 70 USD)

Tu mnoho ľudí dostalo nápad, či bude fungovať long aj short stratégia na jednom páre. Keďže jeden robot by zarábal v prípade rastu a druhý v prípade pádu. Ako už som povedal, teória hovorí, že áno. Vyskúšal som to teda v praxi, aby som mal jasnú a podloženú odpoveď.

Čo sa deje pri nastavení LONG+SHORT

Týždeň som túto stratégiu testoval na páre ALGO-USDT v období medzi 8.2. až 15.2. Long robot mal k dispozícii 300 USD na nákupy, na short robota som nakúpil ALGO za 300 USD, aby mal čo predávať. Na grafe nižšie môžete vidieť vývoj ceny v priebehu týždňa. Cena za ten týždeň začala na 0,84 a skončila na 1,55. Už z tohto údaja vám je zrejme jasné, ktorý robot zarobil viac.

Áno, viac zarobil robot s long stratégiou. Za tento týždeň LONG robot zarobil 46,5 USD a SHORT robot zarobil 18,9 USD. Z celkového vkladu 600 USD na tento pár bol teda čistý zisk 65,4 USD, čo je takmer 11% profit za týždeň – a bez rizika?!

Je tu však veľké ALE. Daný zisk je vypočítaný z uzatvorených obchodov týchto robotov. Keďže máme základ short robota v ALGO, tak sa nám celková hodnota portfólia hýbe zároveň s cenou. V prípade, že trh padal tak nám klesal nerealizovaný profit (strata) na long robotovi + klesala samotná hodnota nakúpenej kryptomeny ALGO, ktorú mal short robot (a ktorý posúval pri prepade buy ordery nižšie a nižšie). V prípade rastu je to zase opačné garde. Rast portfólia bol dvojnásobne rýchly. Tu si teda treba jasne určiť a vedieť rozoznať, čo je zisk z robota a čo je hodnota môjho portfólia.

Maiar Wallet – Unikátna krypto peňaženka, ktorá vám umožní prevody cez telefónne číslo! (+BONUS 10 USD v prípade nákupu EGLD cez peňaženku)

V prípade, že by bol daný graf otočený opačne, viac by profitoval robot so short stratégiou a long bot by sa len tak “poflakoval”.

Odpoveďou na otázku, či takáto dvoj stratégia funguje a profituje nonstop je teda áno.

Na čo si dávať pozor

Pokiaľ chcete takúto stratégiu začať praktizovať, dávajte si pozor na to, aby ste mali dostatok prostriedkov pre long robota aj short robota. V prípade, že nebudete mať dostatok prostriedkov, roboti si začnú vyžierať prostriedky navzájom. Napríklad, v prípade prudkého prepadu pokiaľ nám dôjdu USD na nákup, long bot nemá za čo kupovať. Ak však na rovnakom páre beží short robot, ten pri prepade posúva svoj buy order nižšie a nižšie. Môže sa teda stať (a aj sa stane!), že short robot predá svoje kryptomeny s cieľom otvoriť rovnaký buy order nižšie, avšak než stihne ten order nahodiť, long robot si uchmatne to čo on predal. Takouto cestou totálne zblbnete short robota, ktorý sa zasekne, dávajte si na to preto veľký pozor.

Taktiež, pokiaľ chcete zvýšiť efektivitu a profity, bolo by dobré, keby long robotov vypínate v momente obrovskej nárazovej pumpy, prípadne grafu, ktorý už ide v parabole kolmo hore a hrozí bezprostredný prudký pád. Ak to neurobíte, tak v prípade pádu bude výsledný sell order pomerne vysoko. Ak však počkáte a zapnete robota tesne po prepade, môžete na tom ešte získať. To isté platí v prípade short robota pri prudkom prepade / flash crashi. Je dobré na okamih vypnúť robota a až cena opäť jemne poskočí hore, môžete ho opäť  spustiť.

TradeSanta

Pokiaľ si chcete vyskúšať robotov, môžete tak urobiť na TradeSanta. O tomto poskytovateľovi robotov ako aj podrobný návod so štatistikou robotov som zverejnil v tomto článku.

UPDATE: Veľa z vás ma sa ma pýtalo, či nemám telegram skupinu ohľadom týchto botov. Veľa z vás by to taktiež uvítalo. Rozhodol som sa preto založiť Telegram Skupinu, kde budem pridávať pravidelne aké páry používam, nejaké postrehy a podobne. Pridať sa môžete cez tento link.

Aktuálne má TradeSanta veľký nával nových užívateľov, čo spôsobuje dlhšie načítavanie ich webu. Berte to prosím na vedomie. V prípade problémov kontaktujte ich support na Telegrame. Sú tam dvaja supporťáci, ktorí fungujú v podstate nonstop a pomáhajú na počkanie. Odpovede na mail riešia v priebehu pár dní.

Disclaimer/ Tento článok slúži iba pre prehľad, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť.
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
8 Comments
oldest
newest most voted
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre
Peter N.

Dobrý večer, v prvom rade by som chcel povedať že som začiatočník ktorému sa zapáčili vaše články o Tradesantovi. Začal som ho používať pred troma dňami a chcem sa opýtať, koľko asi peňazí by som mal prideliť jednému botovy ? respektíve závisí objem pridelených peňazí od počtu extra orderov ? A ak áno tak koľko extra orderov odporúčate ? A vedeli by ste mi ako začiatočníkov odporučiť aj aktuálne vhodné pary a stratégie ?

Rado

Zdravim, pouzivam tradesanta uz dlhsiu dobu, v poslednych dnoch som spustil aj bota na short (tiez ALGO-USDT ako spominate v clanku), postupne predaval ale vcera pred polnocou po poslednom “buy” nevytvoril dalsi order co ma teda rano celkom sklamalo kedze bol noci relativne slusny pokles. Bot je stale v stave “on” len nevytvara dalsi order. Bot je napojeny na binance a mam tam dostatok ALGO na sell, bot nema nastaveny max number of cycles, ostatni boti ktorych mam spustenych bezia bez problemov dalej. Pisal som aj na tradesanta podporu, ale neviem kedy a ci vobec odpisu. Preto by som sa… Čítať ďalej

Rado

Nakoniec som prisiel na to v com bol problem, ak by sa niekomu stalo nieco podobne, “order volume” som nastavil na minimum podla tradesanta co bolo vcera 10,1 ALGO na kazdy sell, ked som dnes klonoval toho bota tak uz tradesanta vypocital minimum 10,6 ALGO na sell. Neviem podla coho to pocita, ale je teda zrejme potrebne nastavit viac ako minimum, lebo sa to hodnota v case meni.

Ivan

minimum na 1 obchod je 10 EUR/USD, Santa nastavuje 11 ako minimum, ale kedze pri sell zadavas v crypto nie vo fiat, tak pri poklese ceny daneho coinu moze byt suma mensia ako minimum… ja som presedlal na 3commas, tam sa daju zadat aj pri sell sumy v EUR, takze takyto problem nikdy nevznikne

Danubian

Ahoj, jaký pár obchodovat? Jaký je základní, podle kterého se vše nakupuje USDT? ETH? BTC nebo BNB?

Jano

Zdravím, ako sa prosím vás zdanuje obchodovanie s robotmi?