Ktorá banka začne s kryptomenami obchodovať ako prvá?
Ktorá banka začne s kryptomenami obchodovať ako prvá? Zdroj: shutterstock.com/AndrewDerr

Čo všetko majú spoločné Goldman Sachs, Barclays alebo Morgan Stanley a kryptomeny? Dlhú dobu nemali spoločné takmer nič, iba negatívne vyjadrenia zo strany predstaviteľov týchto veľkých finančných inštitúcií. Napríklad vyjadrenie CEO JP Morgan, Jamieho Dimona o Bitcoine poznáte asi všetci. Dňa 12.septembra 2017 sa vyjadril, že Bitcoin nie je nič iné, iba podvod. Iba o pár mesiacov sa však situácia radikálne zmenila.

Zmena

Finančné inštitúcie sa pretekajú o to, kto ako prvý umožní obchodovanie kryptomien. Žiadna z popredných finančných inštitúcií toto vyjadrenie však oficiálne nevyhlási, až kým nebude 100% isté, že umožní obchodovanie s kryptomenami. Z niektorých stanovísk popredných ľudí napríklad z Goldman Sachs alebo Barclays však cítiť výraznú zmenu v postoji ku kryptomenám.

A práve táto zmena môže indikovať, že príchod kryptomien medzi ľudí nemusí byť ani zďaleka tak nereálny, ako sa to môže na prvý pohľad zdať. Experti na blockchain sú prijímaní do spoločností takmer každý deň, pričom práve oni môžu byť jedným z nástrojov na to, ako sa Bitcoin a kryptomeny dostanú medzi ľudí.

Goldman Sachs

Dňa 3.mája 2018 Goldman Sachs vydala oficiálne stanovisko v ktorom táto finančná inštitúcia zastávala názor, že Bitcoin nie je podvod. V tom istom vyhlásení však Goldman Sachs naznačil, že obchodovanie s kryptomenami nemusí byť vôbec ďaleko. Rana Yared, riaditeľka v jednej z divízií Goldman Sachs sa vyjadrila, že banka je zaplavovaná otázkami a požiadavkami spojenými s kryptomenami.

„Zaujalo nás, že naši klienti hovoria, že chcú vlastniť Bitcoin alebo Bitcoin Futures preto, že si myslia že patria medzi alternatívne možnosti ako zachovať hodnotu (pozn.autora uchovávateľ hodnoty-jedna zo základných vlastností peňazí) .“

Už v roku 2017 sa vraj Goldman Sachs začal zaoberať možnosťou obchodovania kryptomien, avšak na finálny krok sa stále čaká. V januári tohto roku dané stanovisko táto banka poprela, avšak ako sa zdá, Goldman Sachs sa ku kryptomenám stále približuje.

Barclays

Fámam sa nevyhla ani táto banka, avšak v oficiálnom stanovisku akékoľvek spojenie s kryptomenami odmieta. CEO Barclays Jes Staley, si veľmi dobre uvedomuje, že kryptomeny so sebou nesú obrovské starosti najmä po regulačnej stránke a vníma to ako najväčší problém. Na druhú stranu na adresu kryptomien venoval tieto slová:

„Kryptomeny pre nás predstavujú skutočnú výzvu, pretože na jednej strane sú inováciou a ktokoľvek kto chce ostať v popredí vo finančnom svete musí na kryptomeny reagovať. Na druhú stranu sa však digitálne meny môžu používať na aktivity, s ktorými naša banka nechce a nemôže byť spojená.“

Údajne sa však banka pokúša zistiť, či by obchodovanie s kryptomenami bolo realizovateľné.

„Digitálne technológie pozorne sledujeme a budeme aj naďalej pretrvávať v dialógu s našimi zákazníkmi o tom, aké majú potreby a zámery na týchto trhoch.“

Morgan Stanley

Ďalšou obrovskou bankou, ktorá je veľmi často spájaná s kryptomenami je Morgan Stanley. Cieľ tejto banky ale má byť odlišný, keďže Morgan Stanley sa vraj má snažiť o to, aby bol na trhu ako prvý. Medzi touto bankou a bankou Goldman Sachs dlhodobo pretrváva obrovská rivalita a tak niet divu, že by veľmi radi otvorili obchodovanie s kryptomenami ešte predtým, ako sa to podarí Goldman Sachs. Prvej banke, ktorej sa to podarí sa dostaví určite nielen obrovská chvála a úspech zo strany svojich klientov, ale aj nemalé peniaze.

Isté zdroje vraj potvrdzujú, že Morgan Stanley využíva všetky svoje zdroje na to, aby otvorila obchodovanie s kryptomenami čo najskôr. Jeden z anonymných zdrojov priamo z banky sa vyjadril nasledovne:

„Môžete sa staviť, že veci v tejto sfére sa hýbu naozaj rýchlo. Ak mám povedať pravdu, ide o preteky rameno-na-rameno. Každý jeden chce vyhrať a dostať sa ku kryptomenám čo najskôr. Každý. Neexistuje banka, finančná inštitúcia, fond, burza alebo poradenská firma. Všetci chcú byť v kryptomenách.“

Záver

Ten, kto sa dostane na trh ako prvý, bude mať nepochybne veľké benefity po finančnej stránke, ale určite sa dočká aj obrovskej popularity. Inštitucionálni investori totižto hľadajú bezpečnú alternatívu ako obchodovať kryptomeny. A práve bezpečné, regulované a hlavne známe prostredie pre investorov by mohlo prilákať ich pozornosť.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri. 

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance