Negatívny postoj vlkov z Wall Street ku kryptomenám je tak trochu známy. Avšak napriek tomu, že ich navonok väčšina odsudzuje, neštítia sa niektorí z nich investovať do blockchainu. Jednou z týchto spoločností je napríklad aj Goldman Sachs. Teraz však postupuje ešte ďalej a plánuje ponúkať klientom Bitcoin futures.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michal.

Goldman Sachs: „Kryptomeny sú bublina!” Ale naozaj?

Goldman Sachs. Investičná banková spoločnosť globálnej úrovne, investujúca a obchodujúca prakticky vo všetkom, či už ide o cenné papiere, investičné bankovníctvo, alebo ďalšie finančné služby. Okrem iného je tiež notoricky známa svojím skepticizmom na adresu kryptomien. Jej CEO Lloyd Blankfein ich v minulosti nazval bublinou.

Zdá sa však, že čím ďalej, tým viac vychádza najavo, že sa ich postoje menia. Prvou lastovičkou je správa z marca, kedy vyšlo najavo, že celý rad investičných spoločností potajme investuje do blockchainových spoločností a financuje rozvoj samotného blockchainu a DLT. Nechýba medzi nimi ani Goldman Sachs. Z výročnej správy spoločnosti vtedy vyšlo najavo, že v blockchaine vidí spoločnosť veľký potenciál. Medzi výhody radí zníženie transakčných poplatkov, zníženie korupcie, jednoduchú realizáciu v celosvetovom merítku a možnosť vyhľadania všetkých transakcií. Na záver však správa konštatuje, že Bitcoin žiadnu z týchto výhod neposkytne.

Mohlo by vás zaujímať: Wall Street tajne investuje do kryptomien 

Nerozhodnosť, alebo opatrnosť?

Teraz však, zdá sa, zachádza Goldman Sachs ešte ďalej. Investičná spoločnosť sa totiž rozhodla stať sa akýmsi pionierom kryptomien na poli Wall Streetu. Nečakajme však, že by sa banka okamžite ponáhľala nakúpiť hromadu Bitcoinov. Teda aspoň zatiaľ. Ako je možné vidieť, postoje Goldman Sachs a podobných spoločností sa s každým novým prehlásením menia. V skutočnosti bude spoločnosť svojim klientom ponúkať Bitcoin futures a termínované zmluvy. Klientom bude s ich investíciami pomáhať Justin Schmidt, ktorý obsadil novú pozíciu šéfa s digitálnymi aktívami.

Podľa plánov spoločnosti začne ponuka nových aktív v nasledujúcich niekoľkých týždňoch a to aj napriek tomu, že spoločnosť už predtým odmietala tvrdenie, že do konca júna vstúpi na trh s kryptoaktívami. Je však možné, že spoločnosť iba nechcela dať svoje zámery najavo do tej doby, kým bude na vstup na kryptotrh naozaj pripravená.

Stoja kryptomenám v ceste na Wall Street hackeri?

Ak príde reč na predaj či nákup kryptomien veľkými spoločnosťami z Wall Street, jednou z najpálčivejších otázok je ich zabezpečenie. Kryptomeny sú bohužiaľ vystavené riziku v podobe krádeže hackermi. Každá spoločnosť či banka, ktorá plánuje sprostredkovávať transakcie s kryptoaktívami, tak čelí dôležitej otázke: ako ich ochrániť a ,,skladovať”? Mimo iného sa tiež obávajú nelegálnych činností.

Kryptomeny sú pre nás veľkou výzvou. Na jednu stranu ide o veľmi pokrokovú technológiu, ktorá môže značne zlepšiť finančné technológie, na druhú stranu existuje možnosť, že budú využívané k činnostiam, s ktorými nechce mať banka nič spoločné,“ hovorí CEO Barclays Jes Staley.

Záver

Zdá sa, že čím ďalej, tým viac spoločností sa zameriava na možnosti investovania do kryptomien. A to aj napriek ich predchádzajúcemu negatívnemu postoju. Mnoho z nich sa obáva, že budú obeťami podvodu či hackerského útoku, niektorí zase, že budú sprostredkovať transakcie slúžiace k nákupu drog, praniu peňazí a podobne. Avšak vzhľadom k tomu, že takéto činnosti sa dejú dnes a denne za pomoci fiatu a bankám na celom svete prejde ,,pod rukami” denne minimálne jedna takáto transakcia, je toto tvrdenie trochu…zvláštne. Dúfajme však, že v blízkej dobe prebehne akási ,,osveta”, tiež v podobe regulácií, ktoré podobným domnienkam “zatnú tipec” a otvoria dvere pokroku a  bojazlivým investorom oči.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj:
www.independent.co.uk

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance
Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. Sleduj nás aj na Faceboku a nezmeškaj nové články.

Binance