Kryptomeny vs banky – sme svedkami finančnej vojny?

Novinky Kryptomeny vs banky - sme svedkami finančnej vojny?
Kryptomeny vs banky - sme svedkami finančnej vojny? Zdroj: shutterstock.com/palmpawat
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Nedávno sme vás informovali o tom, že kryptomeny nemusia byť až také decentralizované, ako sa na prvý pohľad zdá (ak vám tento článok ušiel, môžete ho nájsť tu). Aj napriek tomu, kryptomeny majú oveľa bližšie ku decentralizovaným systémom a transparentnosti (okrem anonymných), ako banky.

Spracovávanie transakcií

Dňa 19.februára Jameson Lopp, jeden z hlavných technikov bezpečnostnej firmy BitGo založenej na blockchain technológii, vyzdvihol zaujímavú situáciu, ktorá sa udiala počas sviatku v Amerike. Všetky lokálne banky totiž boli zavreté a teda neposkytovali finančné služby nielen pre občanov, ale ani pre biznisy.

Naopak Bitcoin v tom čase nezaháľal a počas 24 hodín boli spracované a uskutočnené transakcie až v hodnote 7 miliárd dolárov. Pre fanúšikov kryptomien to však nie je žiadna novinka, keďže kryptomeny ako Bitcoin, Ethereum alebo Litecoin sa obchodujú každý jeden deň, vrátane víkendov alebo prázdnin.

Finančná sloboda sa vďaka kryptomenám dostáva do popredia

Pokiaľ držíte kryptomeny v peňaženkách a vlastníte privátny kľúč ku daným menám, iba vy ste zodpovední za vaše peniaze. Žiadne centralizované entity vám nemôžu rozkazovať o tom, kam môžete vaše meny poslať alebo kedy to môžete spraviť. Všetko je to iba na vás.

To môže mať ale aj negatívnu stránku, pretože nikto nemôže vrátiť transakciu, ktorú ste spravili. Akonáhle raz kryptomeny pošlete, je veľká pravdepodobnosť, že či už ste ich poslali na správnu alebo nesprávnu adresu, nikdy viac ich neuvidíte. Práve tento fakt však môže napomôcť aj ku zodpovednejšiemu zaobchádzaniu s vašimi finančnými prostriedkami.

Max Keiser, Bitcoin analytik, vidí práve v tomto veľké pozitívum. Nedávno sa napríklad vyjadril, že:

„Finančná sloboda a nezávislosť, ktorú Bitcoin a iné kryptomeny poskytujú, môžu byť kľúčové pre biznisy a ľudí najmä v štátoch, v ktorých vlády kontrolujú banky a všetky ostatné finančné inštitúcie.”

Záver

Súboj medzi kryptomenami a bankami môže priniesť ešte naozaj veľké divadlo. Či však pôjde o vojnu, alebo je možná kooperácia medzi týmito dvomi stranami, nám ukáže iba čas. Isté však je, že regulácie nám veľa napovedia.

Pokiaľ chcete dostávať upozornenia na naše články, použite zvonček, ktorý nájdete v ľavom dolnom rohu obrazovky. Taktiež nás môžete sledovať na facebooku

Zdroj:
cointelegraph.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.