Ako v skutočnosti funguje e-mail?
Ako v skutočnosti funguje e-mail? Zdroj: shutterstock.com/Song_about_summer

E-mail je protokol (Simple Mail Transfer Protocol), napriek tomu si posielame e-maily, ako keby to boli listy. Sú to listy alebo nie? Čítame ich ako listy, ale sú digitálne. Môžeme ich vytlačiť, ale budú potom viac “skutočné”, ako keby boli v digitálnej podobe? Zbavené svojej podstaty, je to len pár jednotiek a núl. Znamená to, že je e-mail menej skutočný než list?

Originál článku v českom jazyku nájdete tu.

Viete, ako e-mail funguje?

Môžete odpovedať “Áno, napíšete list, pošlete ho a ste hotoví!”. Ale to nie je pravda.

To vyzerá celkom komplikovane, však? Predstavte si, že sa to pokúšate vysvetliť niekomu, kto sa predtým nikdy nedotkol počítača. Pozrime sa späť do roku 1984 a uvidíme, ako to vtedy vysvetlili.

Až do deväťdesiatych rokov, kedy internetový prehliadač umožnil komukoľvek, aby mal e-mailový účet a adresu, boli všetky tieto veci rovnako cudzie, ako je teraz pre väčšinu ľudí technológia Bitcoinu a Blockchainu. Počítače boli také drahé, že iba bohatí ľudia mali svoje vlastné a domáce internetové pripojenie, ktoré bolo pomalé a neohrabané. E-maily neboli dokonca považované za oficiálny spôsob komunikácie. Každý používal nejaké falošné meno.

Dnes zasielame e-mail jedným prstom z malého superpočítača, ktorý by v roku 1984 stál asi 32 miliónov dolárov (prepočítané podľa výkonu), s neobmedzeným úložiskom v cloude. Používame e-mail bez toho, aby sme premýšľali o tom, ako funguje, pretože sa stal základným nástrojom. Proste to funguje.

Pre Bitcoin je rok 1984

Bitcoin je protokol (Bitcoin), napriek tomu posielame Bitcoiny, ako by to boli peniaze. Sú to peniaze, alebo nie? Transakcie prebiehajú ako s peniazmi, ale sú digitálne. Môžeme ich  vytlačiť. Ale budú potom viac “skutočné”, než keby boli v digitálnej podobe? Zbavené svojej podstaty, je to len pár jednotiek a núl. Znamená to, že je Bitcoin menej skutočný ako hotovosť alebo peniaze na účte v banke?

Viete, ako funguje Bitcoin?

Môžete odpovedať: “Áno. Použite Bitcoin peňaženku, pošlite peniaze a ste hotoví! ” To ale nie je pravda.

To vyzerá celkom povedome, však? Vysvetlenie technológie Bitcoinu a blockchainu vyzerá dnes rovnako, ako v roku 1984 vysvetľovanie e-mailu, pretože je to rovnaké.

Adopcia Bitcoinu a blockchainu je dnes len okolo 1%. Pozrite sa na to, ako dlho trvala adopcia novej technológie pri iných vynálezoch.

Bitcoin a blockchain sú tam, kde bol e-mail v roku 1984. Ľudia sa stále boja Bitcoinu, myslia si, že je nebezpečný a používajú ho len zločinci na dark webe. Aplikácie samy o sebe sú stále neohrabané a pre priemerného užívateľa internetu príliš komplikované. Kryptoburzy bývajú často hacknuté a v priemysle je množstvo podvodov.

Záver

Prijatie tejto novej technológie je iba na začiatku. Bude sa to ale zlepšovať, najskôr veľmi pomaly, potom zrazu rýchlo a nakoniec budú kryptomeny niečo úplne bežné, čo bude používať každý, bez premýšľania o tom, ako to vlastne funguje.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek zvončekom vľavo dole. Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku, a najnovšie i na Instagrame a Twitteri.

Zdroj: Decentralize.today