Bude voda drahšia? Daň za jej odber zaskočila mnohých Slovákov

  • Daň za odber vody zaskočila mnohých Slovákov.
  • Napriek tomu, že nebudú platiť viac, prinášame rady, ako na vode môžete predsa len ušetriť.
Ekonomika Daň za odber vody zaskočila mnohých Slovákov
Daň za odber vody zaskočila mnohých Slovákov. Zdroj: Shutterstock.com/guillermo_celano, G-Stock Studio
Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

V roku 2024 vláda zviedla daň z pridanej hodnoty za dober vody. Podľa portálu Správy RTVS ide o novinku, ktorá mnohým Slovákom spôsobila menší infarkt. Ľudia sa totiž zľakli toho, že voda bude drahšia aj pre domácnosti. Denne Slovák minie priemerne 80 litrov pitnej vody.

Najvyššie množstvo vody sa využíva pri osobnej hygienie. Počas umývania rúk a sprchovania denne spotrebujeme 38 litrov. Počas splachovania ide o ďalších 20 litrov a popri praní a upratovaní to je 11 litrov denne.

98%

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Obchodovanie je riskantné a môžete pri ňom stratiť časť alebo celý investovaný kapitál. Poskytnuté informácie slúžia len na informačné a vzdelávacie účely a nepredstavujú akýkoľvek typ finančného poradenstva a/alebo investičného odporúčania.

Daň za odber vody mnohých zaskočila

Po prijatí vládneho nariadenia, ktorým sa DPH rozširuje aj na poplatky za užívanie vody, ľudia začali mať obavy. Rozšírila sa obava, že ceny vody pre domácnosti môžu výrazne narásť. Avšak, táto nová regulácia sa týka predovšetkým vodární.

„V skutočnosti to nebude mať veľký vplyv na konečných spotrebiteľov, pretože vodárenské spoločnosti si budú môcť DPH odpočítať a domácnosti túto zmenu nebudú pociťovať,” vysvetlil expert Radovan Potočár z voda-portal.sk.

Voda z verejného potrubia však nie je bezplatná. Mnohí majitelia rodinných domov preto uvažujú o možnosti nechať si vyvŕtať studňu, aby mohli ušetriť pri polievaní záhrady.

V lete spotreba rastie

Pri závlhe trávnika s rozlohou 200 štvorcových metrov môžete v lete denne spotrebovať až 850 litrov vody. Preto pri zvýšenej spotrebe môže byť investícia do studne výhodná.

„Približnú návratnosť investície do studne možno zvyčajne vypočítať na základe ceny kubického metra vody z obecného vodovodu, a to zhruba na dva až tri roky,” vysvetlil Pavel Jančík z Japal s r.o.

Vzhľadom na zmeny klímy sú roky na Slovensku čoraz suchšie. Výnimkou nie sú ani zákazy polievania trávnikov z verejného vodovodu, ktoré úrady vydávajú počas extrémneho sucha. Aj počas tejto nepríjemnej situácie sa skvelým pomocníkom stáva vlastná studňa.

Máte na záhrade vlastnú studňu?

Loading ... Loading ...

Skvelou pomocou je aj dažďová voda

Ako ďalej uvádza Jančík, v prípade, že je lokalita ovplyvňovaná sezónne, to znamená, že tam existuje nejaký pohyb podzemnej vody, vodný zdroj sa musí vybudovať hlbšie. Okrem toho na tomto mieste musí byť nejaká technológia, ktorá stráži úrovne hladín. Odborník dodáva:

Takže je to trošku väčšia investícia, ale pokiaľ tam nie je iná možnosť získania vody, tak je to dobrý spôsob.

Studne však nie sú jedinou možnosťou. V hre je totiž aj alternatíva, ktorá doslova padá z neba. Ide o dažďovú vodu. V prípade, že sa táto voda zachytí zo strechy, dá sa zaviesť do zásobníka. Môže ísť napríklad o sud, odkiaľ sa dá voda následne použiť na zavlažovanie záhrady.

Dobrou správou je, že Slováci na vybudovanie akumulačnej nádrže na dažďovú vodu aj s čerpadlom môžu získať príspevok. Jeho výška môže byť až 3 353 eur.

Mohlo by vás zaujímať: 13. dôchodok v roku 2024: Slovenskí seniori si prilepšia o stovky eur

Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.