XMR Monero delisting
XMR Monero delisting, zdroj: www.shutterstock.com/AlekseyIvanov

Kryptoburza Kraken, ôsma najväčšia burza s kryptomenami na svete podľa objemu transakcií, oznámila, že v súlade s predpismi v Spojenom kráľovstve je vynútená delistovať anonymnú mincu Monero (XMR).

Platforma ukončí všetky obchodné aktivity s XMR, povolí peňaženkám výber svojich zakúpených tokenov a vynúti pozastavenie všetkých existujúcich maržových pozícií. K týmto krokom dôjde už 26. novembra.

Hoci kryptomeny, ktorých myšlienkou je maximálna anonymita a poskytovanie používateľom jedinečnej ochrany svojich osobných údajov, vyvolávajú obavy, že ich možno jednoducho použiť na nezákonné účely.

Mohlo by ťa zaujímať: Významný analytik vydáva varovanie pred meme coinami

Monero je vcelku kontroverzná minca

Pomocou pokročilej kryptografie privátne mince maximálnej anonymity človeka skrývajú dokonca aj verejné adresy peňaženky účastníkov a hodnotu prevodu. Keď sa ich transakcie objavia na blockchaine, stáva sa z nich „duch“ a nikto nie je schopný vysledovať identitu jednej či druhej strany.

Monero bolo zo začiatku kontroverzný projekt. Zástancovia tvrdia, že kryptomena poskytuje používateľom väčšie súkromie ako kryptomeny s verejne dostupnými adresami, ako je to napríklad pri Bitcoine.

Kritici však tvrdia, že takáto nevysledovateľnosť mincí robí ich používanie ideálnym pre zločincov. Upozorňujú napríklad na použitie pri obchodovaní s drogami, daňových únikoch alebo praní špinavých peňazí.

Pokiaľ chceš obchodovať alebo iba nakupovať kryptomeny, odporúčame ti použiť burzu Binance. Nemáš ešte účet na Binance? Vytvor si ho teraz cez >>>zľavový odkaz<<< a získaš doživotnú zľavu na poplatky pri obchodovaní.

„Anonymné mince“ to nebudú mať jednoduché

To, že mince podobné Moneru čelia a budú čeliť kontrolám kryptobúrz po celom svete, je už asi všetkým jasné. Minulý rok spoločnosť Coinbase odmietla zalistovať XMR s odvolaním sa na „obavy z regulácií“.

V januári tohto roku Bittrex delistoval XMR spoločne so ZCash či Dash. Riccardo Spagni, bývalý správca kryptomeny, bol zatknutý v Spojených štátoch na žiadosť juhoafrickej vlády pre údajné trestné činy a podvody v rokoch 2009 až 2011. Bol síce prepustený z väzby, avšak súdne konanie stále prebieha.

Napriek rastúcemu odporu centralizovaných finančných inštitúcií a regulátorov proti takýmto „anonymným minciam“, tie si naopak, získavajú záujem medzi používateľmi kryptomien. Podľa Coingecko, celková trhová kapitalizácia týchto mincí momentálne dosahuje okolo 15 miliárd dolárov!

Čítaj ďalej: Problémový token XRP spoločnosti Ripple: Čo môžeme očakávať a aké sú perspektívy?

Páči sa ti tento článok? Denne publikujeme najnovšie informácie (nie len) zo sveta kryptomien. To všetko a ďalšie zaujímavosti, signály a ankety nájdeš na našom facebooku. Daj nám like a dostávaj spravodajstvo o kryptomenách priamo do svojho feedu.

Binance Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
Pozrieť všetky komentáre