Krypto prenikne do celej ekonomiky, hovorí švajčiarsky minister

Ťažba kryptomien Ťažba kryptomien

Kryptomeny a blockchain. Ide o technológie často označované za našu budúcnosť a celkom určite to tak je. V súčasnosti ich už rad spoločností integruje do oblasti financií, vedy a pomaly aj do bežného života každého z nás. Nájdu sa však aj tí, ktorí v nich zatiaľ príliš veľký potenciál nevidia.

Získajte exkluzívne členstvo na Trading11 iba za 10 € mesačne

V súčasnosti sa nachádzame v dobe, kedy vývoj kryptomien a blockchainu naberá na otáčkach. Celkom určite sa dnes kryptomeny nerovnajú iba Bitcoinu. Spoločnosti spolu vedú boj o to, kto ich ako prvý dokáže zaviesť do bežného života spotrebiteľov na celom svete. Veľa blockchainových projektov so sľubnou budúcnosťou sa teší čím ďalej, tým väčšej podpore. Kryptomenám začínajú byť naklonené nielen niektoré skeptické inštitúcie či spoločnosti, ale dokonca aj vlády. V minulosti predstavila vlastnú kryptomenu Venezuela. S podobným nápadom prišlo nedávno tiež Švajčiarsko. Teraz sa však zdá, že podobné nadšenie sa oblúkom vyhlo predsedovi Švajčiarskej národnej banky.

Krypto ako národná digitálna mena – E-franc

S myšlienkou národnej digitálnej meny prišiel v máji viceprezident švajčiarskej sociálnej demokratickej strany Cédric Wermuth, ktorého následne podporila sedemčlenná federálna rada. Wermuth sa na radu obrátil so žiadosťou o preskúmanie možnosti zavedenia digitálnej meny, za ktorou by stála národná banka a to po vzore krajín ako je Čína, Izrael, Kanada a ďalšie. V prehlásení federálnej rady stojí:

„Federálna rada si je vedomá významných problémov, a to tak po legálnej stránke, ako aj finančnej, ktoré by zavedenie národnej digitálnej meny e-franc sprevádzali.”

Odporúčame: Amazon chystá vlastnú revolučnú kryptomenu

Nadšenie Wermutha ani federálnej rady však nezdieľa predseda švajčiarskej centrálnej banky Thomas Moser. Ten dal najavo svoje výhrady voči tomuto návrhu počas svojho prejavu na blockchainovej konferencii v kantone Zug, ktorá sa konala vo štvrtok 21. júna 2018. Podľa Mosera je vďaka súčasnej technológii blockchainu, na ktorej kryptomeny stoja, nejasné, aké následky by malo jej zavedenie na národnej úrovni, teda so zavedením národnej kryptomeny e-franc.

Súčasnú technológiu nazýva zbytočnou inováciou, akou bolo podľa neho v minulosti napríklad CD. Na to nadväzuje tým, že digitálna hudba sa stala alternatívou tej analógovej, avšak vzápätí prišla na svet možnosť online zdieľania a počúvania hudby, čo užívateľom umožňuje voľný a jednoduchý prístup k hudbe a to kdekoľvek. Niečo podobné sa podľa neho musí stať aj s kryptomenami. Moser v nadväznosti na to prehlásil:

„Ľudia prejdú na niečo nové iba vtedy, ak to niečo funguje lepšie alebo je lacnejšie.”

Tip redakcie: Obyvatelia Švajčiarska odmietli centralizáciu bankového systému

Neistý dopad na stabilitu a realistický minister financií

Moser ďalej zmienil neistý dopad národných digitálnych mien na stabilitu a menovú ekonomiku krajiny, na čo trochu v rozpore so svojimi pôvodnými stanoviskami prehlásil, že ľudia sú možno predsa len pripravení prejsť na kryptomeny. Zároveň povedal, že blockchainová technológia by mohla mať svoje uplatnenie, ale v budúcnosti, a nie teraz. Navyše by podľa neho musela vyzerať oproti súčasnosti veľmi odlišne.

Mohlo by vás zaujímať: Švajčiarsko sa chce stať „kryptonárodom” a podporovať ICO

O niečo pozitívnejší pohľad na krypto má minister financií Johann Schneider-Ammann. Ten vyjadril svoju túžbu, aby sa zo Švajčiarska stal „krypto národ”. Varoval však, že je veľmi nebezpečné skočiť do krypta takzvane po hlave. Zároveň zmienil aj riziká spojené s príliš dlhým čakaním, čo by mohlo celé Švajčiarsko zanechať „vzadu”. Minister je pre svoju náklonnosť ku kryptomenám už dlho známy.

Počas konferencie minister prehlásil, že asi už málokto pochybuje o tom, že blockchain prenikne do celej ekonomickej sféry. Zároveň zmienil nedostatočné a chýbajúce znalosti o celej tejto technológii.

„Musíme ešte viac tlačiť na digitalizáciu a technológie na školách. Potrebujeme viac IT špecialistov, nehovoriac o špecialistoch na blockchain. Potrebujeme tiež viac výskumných projektov v tejto oblasti,” prehlásil Schneider-Amman na konferencii v Berne.

Záver

Blockchainová technológia celkom určite zrevolucionizuje celý svet. Je však treba brať do úvahy, že ide o pomerne novú technológiu, ktorá je stále vo vývoji. Stačí si predstaviť, aké technológie a výpočtové systémy sme mali pred desiatimi rokmi a porovnať ich so súčasnosťou. Ohľadom tohto nám zostáva iba čakať, čo nám blockchain ešte prinesie. Obavy predsedu centrálnej banky sú teda ľahko pochopiteľné, predsa len nie je jednoduché implementovať nový systém do tak zásadnej oblasti celého národa, ktorou ekonomika istotne je.

Naše najnovšie video. Budeme radi, ak sa prihlásite na odber videí na našom YouTube kanáli.

Nepremeškajte naše ďalšie spravodajstvo a prihláste sa na odber noviniek (návod nájdete tu). Nezabudnite nás tiež sledovať na našom Facebooku a najnovšie aj na Instagrame a Twitteri.

Preložené z českého originálu, ktorý pre vás pripravil Michael.

Zdroj:
ccn.com

Autor:
Redakcia Kryptomagazínu
Redakcia Kryptomagazínu

Na Kryptomagazine nájdete originálne spravodajstvo o kryptomenách tvorené odborníkmi, ktorí z tohto magazínu spravili najlepší zdroj informácií o digitálnych menách a decentralizovaných technológiách.